Pembe Kod Nedir?

Ülkemizde gelişimini sürdüren kod sistemleri hayati bir öneme sahiptir. Hastanelerde pano üzerinde Mavi, Beyaz ve Pembe Kod yazdığını mutlaka görürsünüz. Bu kodların yanında ise 1111, 2222, 3333 gibi numaralar vardır. Bunların ne olduğunu merak ediyorsanız söyleyelim. Beyaz Kod hastane içi oluşacak şiddeti 1111 numaralı telefonu arayarak haber vermenize olanak sağlar. Mavi Kod hastane içinde solunum rahatsızlığı gibi ciddi problem yaşayanlara acil müdahale etmek adına 2222 numaralı telefonu aramanızı sağlar. Pembe Kod ise 3333 numaralı telefonu arayarak kaçırılan bebeğin durumunu ve yaşını bildirmenize fırsat verir. Önemleri bu kadar büyük olan kodları bilmek hayat kurtarabilir.

Hastanelerde bulunan çocukların kaçırılma girişimlerine müdahale edilmesini sağlar. Uygulama sorumluları kadrosunu Pediatri servis hemşiresi, güvenlik amiri, hemşirelik hizmetlerinden yönetici ve teknik servis elemanları oluşturur.

Pembe Kod bebek kaçırma olaylarına tanık olan kişilerin hastane görevlilerine iletilmesini sağlayan, iletilen bu bilgilerin raporlanmasına ve saklanmasına imkan tanıyan güvenlik sistemidir.

Pembe Kod uygulaması bebek doğumu olan ya da bebek servisleri bulunan hastanelerin hepsinde gereklidir. Pembe Kod bebeklerin kaçırılması veya kaybolması durumunda alınacak önlemlerin daha hızlı ve güvenli olarak işleve geçirilmesini sağlayan bir uygulamadır. Bu uygulamadan mesai saatleri dahilinde hastanede bulunan Pembe Kod ekibi sorumludur. Mesai saatleri dışında kalan bölümlerde ise nöbetçi polis, güvenlik görevlileri ve teknisyen sorumludur.

Pembe Kod duyurusu yapmak için öncelikle hastane içerisinde 3333 numaralı telefonu aramalısınız. Aradığınız bu telefonda Pembe Kod ihbarı yapmalı ve telefonun diğer ucunda bulunan kişiler uyarılmalıdır. Yaptığınız bu ihbar sayesinde hastane içerisinde alarm verilir.

Hastane içinde yapılan alarm bütün görevli personeller tarafından duyulur. Bu alarm duyulunca hastane kapıları görevli kişilerce olay çözülene kadar kilitlenir. Güvenlik ekibi bu olaydan haberdar edilir ve bu kişiler olay yerine gelir. Durum hakkında tanıklardan bilgi toplarlar ve olayı çözüme kavuşturana kadar kimsenin giriş ve çıkışına izin vermezler.

Pembe Kod ekibi olayı derhal görevli polislere bildirir ve 155 aranarak durumdan haberdar edilir. Kod için belirlenen ekip form doldurur.

Bu uygulamayı bilmek oldukça önemlidir. Sizler de hastanelerde bebek kaçırma durumlarına tanık olabilirsiniz. Bu durumda yapılması gerekeni bilmez iseniz o küçük canlar için çok geç olabilir. Bu nedenle Pembe Kod uygulamasını bilmeli ve böyle durumlarla karşılaşıldığında kullanılmalıdır.

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

biobellinda çamaşır suyu

Biobellinda Çamaşır Suyu Beyazlatıcı

Gündelik hayatımızda pek çok noktada temizlik malzemelerini kullanmaktayız. Gözümüzle göremediğimiz mikrop ve bakteriler insan sağlığını …