perdedeki is nasıl çıkar

Perdedeki İs Lekesi Nasıl Temizlenir?

Ev hanımlarının en büyük dertlerinden biriside perdelerine sinen is lekeleridir. İs lekeleri, camı açıp evi havalandırdığınızda kötü hava koşulları nedeniyle perdenize bulaşabilir. Ayrıca evin içerisinde içilen yoğun sigarada perdelerinizin sararmasına ve kötü görünmesine sebebiyet verebilir. Evinizin tüm temiz duruşunun bir perdenin gölgesine düşmesini istemiyorsanız, is lekesini mutlaka temizlemelisiniz. Peki perdedeki is lekesini nasıl temizleyebilirsiniz?

Perdedeki İs Lekesi Nasıl Temizlenir?

Perdedeki is lekesini temizlemenin birden fazla kolay yolu vardır. İlk olarak çamaşır makinesine perdelerinizi attıktan sonra, tül perde deterjanlarıyla bu lekeleri kolaylıkla arındırabilirsiniz. Eğer bu yöntemle perdelerinizin rengi hala açılmadıysa ve inatçı bir durumla karşı karşıyaysanız, başka yöntemleri de deneyebilirsiniz.

İkinci bir yöntem olarak, büyük bir küvete veya leğene ihtiyacınız olacak. Küvetini içini ılık suyla tamamen doldurmalısınız. Daha sonra suyun içerisine yarım su bardağı amonyak katmalısınız. Hazırladığınız amonyaklı suya perdenizi batırın ve yaklaşık 2 saat boyunca bekletin. Beklettiğiniz perdenizi daha sonra çamaşır makinesine atarak hassas yıkama modunda 30 veya 40 derecede yıkayın.

Perdedeki İs Lekesini Çıkarmak İçin Başka Hangi Yöntemler Denenebilir?

Perdedeki is lekelerini tamamen çıkarabilmek için denenecek diğer bir malzeme de karbonattır. Genellikle karbonat, bu tür inatçı lekelerin çıkarılmasında etkin rol oynar. Perdenizi çamaşır makinesine attıktan sonra, çamaşır deterjanı koyma gözüne deterjanla beraber 2 yemek kaşığı karbonat koymalısınız. Makinenizin yıkaması bittikten sonra, perdelerinizin bembeyaz olduğunu siz de görebileceksiniz.

İs lekesini barındıran perdelerin temizlenmesinde son çare olarak beyaz sabunu kullanabiliriz. Çünkü piyasadaki kullandığınız deterjanlardan bile daha fazlasını yapan beyaz sabun, büyük ihtimalle perdenizdeki is lekesini yok edecektir. Perdelerin is olan kısmını, bir lavaboya veya küvete bırakmalısınız. Daha sonra çeşme suyunu açarak, suyu is olan yere tutup beyaz sabunla ovalamalısınız. Ovala işlemini biraz yaptıktan sonra perdeyi kabataslak suya tutun ve makine yıkamasına gönderin. Büyük ihtimalle beyaz sabun, bu probleminizi çözmüş olacaktır.

Ayrıca, perdelerinizin hemen kirlenmemesi için de asma işlemine başlamadan önce, camları ve duvar kenarlarını tertemiz bir şekilde silmenizde fayda var. Eğer oralar rutubetli bir şekilde kalırsa, nemli perdeler hemen tozu çekecektir ve kısa sürede kirleneceklerdir.

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

okur yazar

Uluslararası Okuryazarlık Günü Ne Zaman?

Hiç konuşmadığınız bir dile sahip bir ülkeye gittiniz mi? Eğer öyleyse, belki de en temel …