Pokemon Go Trendi, Nedir, Nasıl İndirilir ve Oynanır

Pokemon yakalamak için frene basıp zincirleme kazaya yol açanlar, mikrofon uzatan muhabiri görmeyip çarpanlar, yolda telefonuna bakarken size ayak bağı olanlar, anlamsız gezinen tipler, reklamlar vsvs. bu nedenle Pokemon Go ‘ya denk geldiniz mi demiyorum, çıkalı çok kısa süre oldu -hatta henüz daha Türkiye’de resmi olarak  açılmadı- ancak getirdiği büyük sesle herkesin haberi olmuştur heralde. Peki nedir bu yıllar öncesinin efsanesini tekrar canlandıran oyun?

Artırılmış gerçeklik ile, alışılagelen oyunların ötesine geçen Pokemon Go, sizi sokaklara, meydanlara itiyor.  Oyunu indirip profiliniz oluşturduktan sonra, haritada gezinip Pokemon yakalayabilir, Poke Stoplara giderek çeşitli itemler alabilir, gym adı verilen meydanlara gidip Pokemonlarınızı savaştırabilir, oranın lideri olabilirsiniz. Bu gezgin ve sosyal yönü de oyunu diğerlerinden farklı kılıyor, bu kadar ses getiriyor, çok kısa sürede Nintendo hisse değerini milyarlarca dolar artırıyor. Yüklenme sayısı Tinder’ı geçerken, aktif kullanıcı sayısı Twitter’a yaklaşmış durumda. ApkMirror gibi aşağıda indirme linkini verdiğim sitelerden bazıları ise; an itibari ile patlamış durumda : ) onlarda apk ları paylaşırken bu kadar olacağını tahmin etmemiştir.

Önce Oyunu İndirelim:

Oyunu indirmeden önce, işte gereksinim duyulan sistem özellikleri :

Android Sistem Gereksinimleri:
•Android 4.4 – Android 6.0.1
(Android N desteklenmiyor)
•İdeal çözünürlük 720×1280 pixel (tablet için uygun değil)
•Güçlü İnternet Bağlantısı (Wi-Fi, 3G, or 4G)
•GPS and Konum Servisleri
•Intel İşlemciler Desteklenmemektedir.

iOS Sistem Gereksinimleri:
•iPhone 5+
•iOS 8+
•Güçlü İnternet Bağlantısı (Wi-Fi, 3G, or 4G)
•GPS and Konum Servisleri
•Telefona jb işlemi yapıldıysa oyun oynanamaz.

Pokemon Go İndir

Android kullanıcıları oyunu indirmek için 

http://tr.fobito.com/android/pokemon-go

http://tr.fobito.com/android/pokemon-go

yukarıdaki linkleri kullanabilirler. Unutmamaları gereken, dış kaynaklardan yüklemeye izin vermeliler, zaten apk yı indirip oyunu kurmaya çalışıtıgınızda sizden bu izni isteyecek.

IOS kullanıcıları için olay biraz daha zahmetli. APP Store den çıkış yapıp, sonrasında Safari üzerinden Pokemon Go diye aratıp çıkan App Store linkine tıklıyorsunuz.  Mağazanızda yok diyecek, Geç diyerek Yeni Zelanda’ya geçiyorsunuz.  Daha sonra tekrar feyk bir hesap oluşturup oyunu indiriyorsunuz. Oyunu indirdikten sonra orjinal hesabınızla giriş yapıp devam edebilirsiniz.

Ben ilgili linklerden indirdim oynadım bir sorun yaşamadım, ancak size garanti vermiyorum, ne virüs konusunda, ne de güncelleme vs. sonrasında veri kaybolma durumu karşısında-her ne kadar ihtimal vermesem de- Yani sonra vay efendim… olmasın.

Biraz Oynayalım
Oyunu açın, gezin tozun Pokemon’ları toplayın, level atlayın, haritada beliren Poke Stop’lara uğrayın, Pokemon toplamanıza yarayacak poke toplarını kapın, savaşta yorgun düşen pokemonlarınızı iyileştirecek çeşitli iksirler, pokemon yakalamanızı kolaylaştıracak çilekler, yumurta ve yumurta kırıcılar ve çeşitli itemler kazanın, yürüyün koşun yumurta çatlatın. Level 5 olduktan sonra GYM noktalarına gidip, savaşın, kazanın, kaybedin, lider olun vs. bu oyunda durmak yok! senin ve telefonunun enerjisi olduğu sürece. Savaşmakla ilgili de bir tüyo vereyim, hamle sırası beklemeyin, hızlı olan kazanır. Pokemonun özel vuruşunu kullanmayı da unutmayın. Özel vuruş hakkının ne zaman geldiğini, savaşırken pokemon güç barının altındaki barda görebilirsiniz. O bar dolunca uzunca basın ve özel vuruşu kullanın. Pokemonunuz hasar görürse  iyileştirebilirsiniz, öldü diyelim-allah korusun-? itemlerle evrimleştirebilir veya şeker karşılığında verebilirsiniz. Bu arada aynı Pokemon’dan birden fazla varsa transfer edebiliyorsunuz. Aynı pokemonunuzdan 10 tane var diyelim, en düşük seviyedeki 9 pokemonu transfer edip karşılıgında 9 şeker kazanabilirsiniz, bu şekerlerle de diğer pokemonu evrimleştirebilirsiniz.

Bir kaç ipucu daha vereyim; poke topları boşuna harcamayın benim gibi, pokemon yakalamaya çalışırken atış tuşuna basılı tutun, halka yeşil ve küçük durumdayken atın, böylece daha isabetli atış yaparsınız. İlk 3 pokemonu es geçtiğinizde karşınıza Pikachu çıkıyormuş; ben bu bilgiyi çok geç aldım, siz deneyin. Ayrıca, yumurta ne kadar yüksek km de çıkarsa; içinden çıkacak olan şey de o kadar iyi. Sayılı kullanımı olan yumurta kırıcılarınızı daha yüksek km li yumurtalarla harcayın. Yumurtaları ne kadar hızlı çatlatırsanız içerisinden o kadar kaliteli öğe çıkıyor. Bol şans…

Şarj demişken, gps, internet bağlantısı ve kamerayı kullanan bu oyun, tam bir şarj canavarı. harici şarj aleti ile gezmenizi tavsiye ederim. Tasarruf etmek için, AR moduna geçip kameradan kurtulabilirsiniz. Ancak bu oyunun gerçekciliğini azalttıgından bazılarının hoşuna gitmeyebilir, saygı duyarım : )

Pokemon bileklikleri de çıktı, ancak kullanmadım, oyun içinde zorunlı değil bunu belirtmek isterim. Bildiğin en büyük avantajı, ekran kapalıyken de oyunun çalışıyor olması. Böylece yumurtaları çatlatmak için ekranı açık bırakmak zorunda kalmıyorsunuz.

Dikkat!

Dikkat etmek gereken konu, bu oyun sizi meydanlarda, camilerde, tarihi yerlerde vs. kalabalaık ortamlarda toplayacak, bu da gasp, taciz hatta belki terör riskini de artırabilir. Umarım olmaz ancak, oyunun korkutan ve şimdiden acaba dedirten bir yönü de bu malesef.

Peki Pokemon Go resmi olarak Türkiye’ye ne zaman gelecek? Bu sorunun cevabını inanın ben de bilmiyorum.

Bu oyunla beraber, sokaklarda sanal gerçeklik ile counter-strike vs. oynama tekrar aklıma geldi. keşke olsa =)

Oyunla ilgili çeşitli rehber ve tüyoları paylaşmaya devam edeceğim, oyun beni de fena sarmış durumda ?Çeşitli pokemon go rehberi paylaşımları için takipte kalınız?

İyi oyunlar…
Kaynak: http://aykutozdemir.com.tr/wordpress/pokemon-go-trendi-nedir-nasil-indirilir-ve-oynanir.html

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

pubg mobile

PUBG Mobile’de Oyun Kazanmanızı Sağlayacak 10 Pratik Bilgi

PUBG, PlayerUnknown’s BattleGrounds’un kısaltması şeklinde ortaya çıkmış bilgisayar oyunudur. Mantığı silahsız bir şekilde 100 kişiyle …