Pokemon Nedir? Pokemon Konusu ve Bazı Karakterleri

Pokemon, Pocket Monster’in kısaltılmış halidir. Türkçe’de paket yaratıklar gibi bir karşılığı vardır. 1996 yılında oyun olarak tanıtılmasına rağmen, geçen dönemde oyun kartları, çizgi film ve film gibi bir çok yapıta da konu olmuştur. Pokemon nedir sorusunun kısaca cevabı budur.

Pokemon Konusu

Çizgi filmin ana karakteri olan çocuk, Ash Ketchum‘dur. 10 yaşına bastığı gün ilk pokemonuna kavuşacağı için çok heyacanlı olan Ash, sabahında geç kalkar ve Profesör Oak’ın laboratuvarına koşarak gider. Profesör Oak, geç kaldığını söyleyerek bütün pokemonların tükendiğini söyler.

Elinde haylaz, söz dinlemeyen, poke topuna girmeyi reddeden tek pokemon vardır, Pikachu

Ash, çaresizce bu pokemonu kabul eder. İlerleyen bölümlerinde Pikachu en sevilen pokemon haline gelmiştir. Ash’in amacı Dünya’da bir numaralı pokemon eğitmeni olmaktır. Bu esnada Profesör’ün ondan bir ricası vardır. Pokedex(pokemon listesi gibi bişey) verir ve tamamlamasını ister. Ash bu teklifi çaresizce kabul eder.

Çizgi Film’inde Geçen Dostları

Ash, yanlışlıkla bir kızın bisikletini kırar. Bisikletini geri almak için onunla gitmeye başlar. O kızın adı Misty‘dir. Misty ile yakın arkadaş olur. Misty’nin hayaliyse büyük su pokemonu eğitmeni olmaktır.

misty

Kısa süre sonra Jimnastik salonu lideri Brock’la savaşır. Brock, Ash’i Onix adlı kaya pokemonuyla yener. Brock da en büyük pokemon eğitmeni olmak için Misty ve Ash’e katılır.

brock

Pokemon Oyunu

Bilgisayar, nintendo gibi platformlarda oyunları da bulunan pokemon, en iyi çıkışı pokemon go ile yapmıştır. Pokemon Go oyununda, bir eğitmen olarak göreve başlarsınız. Diğer pokemon eğitmenleriyle savaşır, yüksek puanlarla, daha güçlü pokemonları elde etmeye uğraşırsınız. Pokemon go oyunu içeriğinde bulunan pokemon türleri çok çeşitlidir. Bu pokemonların savaşında, bir pokemonun diğer bir pokemon türüne avantajı veya dezavantajı bulunabilir.

Pokemon Go Rehberi‘ni inceleyerek oyun hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Çizgi Filmi Hakkında Bilgi

Toplam 19 sezondan oluşan çizgi filminin 4 sezonunda 211 bölüm yayınlanmıştır. Ayrıca 18 tane sinema filmi olan Pokemon’un 7 filminde Türkçe dublaj yer alır.

Türkiye’de 4. sezonundan sonra yaşanan bazı olaylar sebebiyle çizgi film Türkiye’de yasaklanmıştır. (Kendini pokemon sanarak camdan atan çocuklar, müstehcen içerik unsurları vs.) Ancak Disney XD kanalında yeni bölümleri Türkçe olarak yayınlanmaya devam etmektedir.

Pokemon çizgi filminin başlangıcında yer alan soundtrack müziği aşağıda yer almaktadır. İyi seyirler 🙂

Pokemon Nedir? Pokemon Konusu ve Bazı Karakterleri hakkında verilen bu bilgilerde kaynak olarak Wikipedia da kullanılmıştır.

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

Black Desert Online Takas Rehberi

Black Desert Online oyununda takas sistemi, ticaretin deniz yoluyla gerçekleştirildiği bir platform olarak düşünülebilir. Bu …