polarize güneş gözlüğü

Polarize Güneş Gözlükleri Nasıl Çalışır?

Polarize güneş gözlüğü, belirli yüzeyler tarafından yansıtılan şiddetli ışık hüzmesini engelleyerek görüşü ve göz sağlığının korunmasına yardımcı olur. Özellikle kar, su, asfalt yollar ve araç kaputları gibi yatay ve yansıtmaya el verişli olan yüzeylerden kaynaklanan parlamayı azaltmak için kullanılmaktadır.

Polarize, lens, gözlük ve güneş gözlüğü gibi aksesuarlarda kullanılmaktadır. Peki polarize ne işe yarar?

Polarize Nedir? Polarize Ne İşe Yarar?

Polarize gözlüklerin çalışma prensibini anlamak için, ışığın düz yüzeylerdeki yansıması hakkında bilgi sahibi olmak gerekir. Düz ve pürüzsüz yüzeylere çarpan ışık demeti saçılmadan belirli bir açıyla ilerler. Fizikte düzgün yansıma olarak bilinen bu tabir, özellikle yaz aylarında sürücülerin de canını sıkan en önemli faktörlerden birisidir.

Polarize güneş gözlüğü şeffaf cam veya plastik üzerine kaplanmış bir kimyasal bileşik filmi içerir. Bu kimyasal bileşik birbirine paralel olarak hizalanan küçük moleküllerden oluşur. Moleküller yüksek yoğunluklu ışığın geçmesini engeller. Böylece parlamayı önemli ölçüde azaltır, hatta ortadan kaldırır.

polarize ne işe yarar

Objektif yüzeyin üzerindeki kaplamanın düzgünlüğüne bağlı olarak, o boylamda gelen rahatsız edici ışığın emilmesi veya bloke edilmesi artar. Özellikle trafikte yaşanan göz kamaşmalarının önüne geçerek, trafik kazalarının engellenmesini sağlar. Aynı zamanda nesne yüzeyleri, derinlikleri ve şekilleri daha net hale getirir.

Güneş gözlüklerinde kullanılan bu teknoloji sayesinde, bir çok kişinin kurtarıcısı olmuştur.  Çeşitli çerçeve stilleri ve çeşitli renklerde temin edilebilirler. Sadece güneş gözlüklerinde değil, reçete ile satılan lens çeşitleri de mevcuttur. Bu tip güneş gözlüğü alırken bilindik bir markanın dışına çıkılmaması gerekir. Merdiven altı diye tabir edilen 5-10 TL’lik gözlükler faydadan daha çok zarar sağlayacağı bilincinde olup, görünüş ve stilin aksine sağlık düşünülerek alınmalıdır.

Polarize güneş gözlükleri çeşitlerinde ayrıca, ultraviyole ışık koruması, yansıma önleyici, çiziklere karşı koruma içerenleri de satılmaktadır. Bütçeniz dahilinde kaliteli bir gözlük satın alarak, uzun yıllar kullanmanızı temenni ederim. Sağlıklı günler dilerim 🙂

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

green spot algae

Yeşil Nokta Yosunu

Yeşil nokta yosunu, bitkili akvaryumlarda sıkla görülen, özellikle cam ve sert yapraklı bitkilerde yeşil parlak …