Polonya - Poland

Polonya Oturum İznine Sahip Olabilmek İçin Nasıl Bir Yol İzlemelisiniz?

Polonya’ya gelerek burada 3 aydan daha uzun süreli olarak yaşamak gibi bir planınız var ise mutlaka geçici ikamet belgesi edinmeniz gerekmektedir. Almış olacağınız bu geçici ikamet belgesi 3 yıllık bir süre ile size verilecektir. Ayrıca yapmış olduğunuz gerekçeler dahilinde bu kalış sürenizi de kısaltmanız mümkündür. Geçici ikamet izinleri otomatik olarak uzatılmamaktadır.

Polonya’da kalmak için daha uzun bir süreye ihtiyacı olan kişilerin yeniden bir başvuru yapmaları istenmektedir. Böylece yapmış olduğunuz başvuru sonucunda uzatabilirsiniz. Oturma izni ve vatandaşlık haklarınızı vatandaslik.com daha ayrıntılı olarak da incelemeniz mümkündür. Polonya’da kalmak için başka hakka sahip değil iseniz geçici ikamet izninizin süresi dolmadan önce Polonya’dan gitmeniz gerekmektedir. Yakınlarınızda bulunan Voivodeship Ofisi Yabancılar Dairesine giderek de geçici ikamet hakkınızı yasallaştıracak işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.

Polonya’da kalmanız için belgeleyeceğiniz gerekçelerinizi sunarak geçici ikamet belgesi alabilirsiniz. Bu gerekçelerin bazı durumlara uyum sağlıyor olması gerekmektedir. Polonya’da çalışmaya başlamış olmalısınız ve ayrıca çalışmaya devam etmeniz de gerekmektedir. Meslek konusunda yüksek becerileri olan bir meslekte çalışmalıdırlar. Polonya’da ticari faaliyetleri yürütüyor olmalısınız. Polonya’da akademik alanda araştırma yapmak, aile üyeleri ziyareti ile Polonyalı bir vatandaşı ya da aileyi ziyaret etmek de kişilerin geçici ikamet belgesi almalarına olanak sağlar.

Kişiler geçici ikamet başvurusunda bulunduğu zaman bazı şartlar uygun görülmezse başvuruları kabul edilmemektedir ve geri çevrilebilmektedir. Kişiler kalıcı ikamet iznini sahip ise, uzun süre AB ikamet izni almışlarsa bu kişilere geçici ikamet hakkı verilmemektedir.

Geçici ikamet izni için başvuru yapacak kişilerin bizzat kendileri giderek başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Eğer başvuruyu kendileri yapmaz da bir başkaları tarafından yapılırsa yine de parmak izni alınması için verilen süre içerisinde kendileri de gelmek zorunda kalacakladır. Eğer kişiler başvuruları için yine de verilen sürede gelmezlerse işlemler yarım kalacağı için başvurusu da askıya alınarak devamı durdurulacaktır.

Başvuru sırasında evraklarınızın eksiksiz olarak tamamlanması sizin için avantaj sağlayacaktır. Geçici ikamet belgenizin başvurusunu tamamladıktan sonra 4 adet kopyasını yanınıza almalısınız. Geçerli bir seyahat belgeniz bulunmalıdır ve bu belgenizin 3 adet kopyasını hazırlamalısınız. Talep edildiği taktirde muayene için de orijinal belgeler alarak sağlık durumunuz ile ilgili bilgilerin kesinliğini belgelemelisiniz. 4 adet güncel fotoğraf da işlemler sırasında kullanılacaktır. İşlemlerinizi yaptıktan sonra 1 yada 2 ay içerisinde işlem süreniz bitmiş olacaktır.

Polonya iyi bir ticaret ülkesidir. Hızlı şekilde ilerlemesinin yanı sıra birçok şirket için de ev sahipliği yapmaktadır. Lodz, Polonya’da bulunan şehirler arasında üçüncü büyük şehirdir ve yaklaşık olarak 710.000 nüfusu bulunmaktadır. Nerede yaşayacağınıza karar vermek için öncesinden bir araştırma yaparsanız http://gezilecek.org/ kendinize uygun olan yeri seçmeniz de daha net bir şekilde oluşacaktır.

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

Roma Gezilecek Yerler

Yedi tepeli kent olan Roma, efsanelere konu olan bir başlangıcın yaşandığı yer. Bir dişi kurt …