pomelonun faydaları

Pomelonun Faydaları

Limondan daha güçlü C vitaminine sahip pomelo meyvesi ülkemizde çok fazla bilinip tüketilmiyor. Pomela faydalarını öğrendiğinizde sizde birçok insan gibi pomelodan vaz geçemeyeceksiniz. Narenciyeler içinde etkili bir yere sahip olan pomelonun faydaları arasında sindirime, aneminin oluşumunu önlemede, krampların azalmasında, kemik yapısının güçlenmesinde, kilo kaybında, kalp sağlığında ve kanser riskinin azalmasında önemli bileşenler barındırır.

Pomelonun Faydaları

Kalp Sağlığını Korur: Pomelo kalbin sağlıklı bir şekilde işlevini gerçekleştirmesi için yüksek seviyede potasyum içerir. potasyum içeren her besin gibi kan basıncını dengeleyen pomelo vücuttaki kötü kolesterolün düşmesine de yardımcı olur. Pomelo tüketerek aynı zamanda vücutta biriken antimikroplar ve arteriyel birikintilerin temizlenmesini sağlayarak kalp krizi ve inme rahatsızlıklarına iyi gelir.

Enfeksiyonlardan Kurtarır: İdrar yolunda oluşan enfeksiyonların giderilmesinde etkili olan pomelo mikropların giderilmesinde etken görev görür. Pomeloda yer alan yüksek C vitamini katkısı asit üretimini arttırarak oluşan enfeksiyonların azalmasında destek sağlar. Aynı zamanda kış aylarında yaşanan soğuk algınlığı ve gribin başlıca neden olan mikropları vücuttan uzaklaştırır.

Kanser Riskini Azaltır: Pomelo tüketmek bağırsak, meme ve kolon kanser hücrelerine karşı vücudu korur. Kanser hücrelerinin yayılmasını önleyen pomelo meyvesi lif barındırması ile kanserle savaşmakta başarılıdır.

Zayıflamaya Yardımcıdır: Lif yönünden zengin olan pomelo meyvesi zayıflamaya yardımcı bileşenler içerir. Midede hemen çözülümünü engelleyen pomelo tok kalma oranınızı uzatarak uzun süre açlık çekmenizi engeller. Aynı zamanda vücuda yerleşmiş yağların parçalanarak azalmasını kolaylaştırır.

Kas Kramplarını Engeller: Sıvı eksikliği, magnezyum, sodyum ve potasyum eksikliğinde vücutta gözlenen kramp artmaları yaşam kalitenizin düşmesini destekler. Pomelo meyvesinden tüketerek ihtiyacınız olan mineralleri sağlar eksiklikleri giderirsiniz.

Pomelonun Cilde Faydaları

A vitaminine sahip pomelo meyvesi ciltte kırışıklıkların azalması için kan akışını hızlandırarak kolajen etkisi yapar. Bu sayede cilt daha genç ve sağlıklı görünür.

Serbest radikallerin cilde verdiği zararı en aza indiren pomelo meyvesi yaşlanma işaretlerini tersine çevirir. Antioksidan zengini olan pomelo ince çizgiler, kuruluktan kaynaklı kırışıklıklar ve ciltte oluşan hasarların giderilmesinde başarılıdır.

Cilde en çok zarar veren güneştir. Güneşte bulunan Uv ışınları ciltte oluşan lekelerin ve kırışmanın başlıca dostudur. Pomelo tüketerek cildin onarması sağlanır ve epidermin hücresel yapısını korur.

Cildin pigmentasyonunu onaran pomelo akne ve sivilcelerin oluşmasını sağlayan yağ dengesini korur.

Hakkında Mehmet Çelik

İlginizi Çekebilir

biobellinda çamaşır suyu

Biobellinda Çamaşır Suyu Beyazlatıcı

Gündelik hayatımızda pek çok noktada temizlik malzemelerini kullanmaktayız. Gözümüzle göremediğimiz mikrop ve bakteriler insan sağlığını …