porsche

Porsche Yavaş Yavaş Sektör Değiştirmeye Hazırlanıyor

Porsche Yavaş Yavaş Sektör Değiştirmeye Hazırlanıyor

Lüks otomobil denilince akla ilk gelen markalardan olan Almanya menşeili Porsche sektör değiştiriyor. Porsche firmasının ticari kaygılarını da göz önünde bulundurarak yatırımlarını normal otomobil yerine otonom araçlara yapma kararı aldığı öğrenildi.

Piyasaya sürdüğü otomobil modellerinde yüksek performansı, konforu ve sürücülerin yolculuktan keyif almalarını amaçlayan firma, otonom araçlarla ilgili bir yatırım yapmamıştı. Günümüzde elektrikli arabalar ve otonom araçlar üzerine yapılan yatırımların önümüzdeki 5-10 yıllık süreçte otomobil piyasasını çok olumsuz etkileyeceği düşünülüyor. Bu sebeple yavaş yavaş gerçeklerle yüzleşmesi gerektiğini farkeden firma, bu konuda hizmet veren firmalarla anlaşma yapmak için zemin hazırlıyor.

Dünyanın araçlar üzerine en saygın dergilerinden olan Autocar’a geçenlerde Porsche firmasının Finans müdürü bazı açıklamalarda bulunarak bu durumun sinyallerini vermişti. Lutz Meschke tarafından yapılan açıklamada Porsche firmasının maddi anlamda sürdürülebilirliği için günümüzün en büyük problemlerinden olan trafikle ilgili projeler geliştiren firmalarla ortak yatırımlar yapması gerektiğini söylemişti. Uzun yıllar boyunca otomobil satışlarına da devam etmeyi düşünen fakat şehir içinde yaşanan trafiğin çözümüne odaklanan projelerin daha fazla ihtiyaç duyulduğunu söyleyen Meschke, bu konuda şu ana kadar hiçbir çalışma yapmamış olan Porsche’nin de bazı çözümler üretmesi gerektiğinin altını çizdi.

Porsche markasının şu anda çok popüler olduğunu ve insanların belki birden fazla Porsche araba almak için sıraya girdiğini söyleyen Meschke, birkaç yıl sonra bu rağbetin aynı kalmayacağını düşünüyor. Bu sebeple insanların ilerde rağbet göstereceği, trafik derdine takılmadan ulaşımlarını sağlayacak araçlara yöneleceğini düşünen Meschke, Porsche’nin bu tip yatırımlara kaynak aktarması ve yavaş yavaş pastadan pay almak için bu sektörlerde boy göstermesi gerektiğini söyledi.

Porsche’nin Finans Müdürü tarafından yapılan bu açıklamalar ister istemez Porsche’nin ilerde araba üretmeyi durdurma ihtimalini akla getiriyor. Bu fikrin olmayacağını düşündüren tek açıklama ise geçtiğimiz sene firmanın Kuzey Amerika CEO Klaus Zellmerden gelmişti. Klaus Zellmer bir röportajda kesinlikle Porsche arabasının piyasadan kaybolmayacağını, ömrünün sonuna kadar bu aracın koruyucusu olacağını söylemişti.

Hakkında Mehmet Çelik

İlginizi Çekebilir

Para kazanma yolları

Evde Ne Tür İşler Yaparak Para Kazanılabilir

Para kazanma yolları o kadar çok ki, kişi sadece kendisine uygun yolun hangisi olduğunu bulmak …