portakal kabuğunun faydaları

Portakal Kabuğunun Faydaları

Yaradan hiçbir şeyi sebepsiz yaratmamış. Bunu portakal kabuğunun faydalarından da anlıyoruz. Çoğumuzun içini yediğimiz portakal soyulduktan sonra kabukları atılır. Portakal direk olarak kabukları ile bir arada yenemez. Fakat ayrı bir yerde portakal kabukları nasıl değerlendirilir, portakal kabuğunun faydaları var mıdır hepsini makalemizde inceleyeceğiz.

Portakal Kabuğu Nasıl Tüketilebilir?

Portakal kabukları taze olduğu sürece salatalarda, yemeklerin içine lezzet vermek için, hamur işlerine ve keklere rendelenerek ya da doğranarak kullanılabilir. Aynı zamanda birçok içeceğinize portakal kabuklarının rendesinden ekleyebilirsiniz.

Portakal Kabuğunun Faydaları

Kanserle Savaşır: A ve C vitamini açısından zengin olan portakal kabuğu vücudun antioksidan açısından zengin hale gelmesini sağlar. Bu vitaminler kanser hücrelerinin azalımını sağlayarak birçok kanser türevlerine karşı koruma kalkanı oluşturur. Güneşin cilt kanserine zararını biliyoruz portakal kabuğu hem cilt hem de akciğer kanserine karşı sizi koruma altına alacaktır.

Kolesterolü Dengeler: Portakal kabuklarında yer alan bileşenler kötü kolesterolün düşmesinde etken rol oynar. Kronikleşen kolesterol rahatsızlığı portakal kabuğu tüketilerek ırsi hale gelmesi önlenebilir.

Kilo Vermeyi Hızlandırır: Portakal kabuğu tüketerek kabızlık problemlerinizi giderebilir bağırsakların ritmik çalışmasını sağlayabilirsiniz. Metabolizmanında hızlanmasını sağlayan portakal kabukları kurutulup 1 bardak ılık suya katılarak 10 dakika demlenip tüketilebilir.

Bağırsakları Çalıştırır: Portakal kabuğu çayından sabahları aç karnına içerseniz bağırsakların hareketini arttırabilirsiniz. Lif değeri yüksek olan portakal kabuğu hazımsızlık, gaz ve şişlik sorunlarına iyi gelmektedir.

Portakal Kabuğunun Cilde Faydaları

Portakal kabuklarını tüketerek güneşin cilde verdiği zararlı ışınlardan korunabilirsiniz. Aynı zamanda portakal kabukları tüketerek cildin gençleşmesini sağlayarak akne ve sivilce problemlerini önleyebilirsiniz.

Portakal kabuklarını güzelce yıkayın ki üzerindeki tarımsal ilaçların giderilmesi sağlanabilir. Yıkadıktan sonra 3 – 4 gün güneşte bekletin ve kuruduktan sonra güzelce öğütün.

Portakal Kabuğu Cilt Maskesi

Ciltteki oluşmuş hasarları gideren ve kuruluğu alan maskedir.

Portakal kabuğu ( öğütülmüş portakal kabuklarından 2 çay kaşığı )

Bal ( 1 çay kaşığı silme yeterli )

Yoğurt ( 1 küçük kase )

Hazırlanışı: Tüm malzemeleri birbiri ile harmanlanarak karıştırın. Temizlenmiş cildinize hazırladığınız maskeyi yüzünüze masaj yaparak yedirin. 15 – 20 dakika sonra cildinizi yıkayarak temizleyin.

Hakkında Mehmet Çelik

İlginizi Çekebilir

biobellinda çamaşır suyu

Biobellinda Çamaşır Suyu Beyazlatıcı

Gündelik hayatımızda pek çok noktada temizlik malzemelerini kullanmaktayız. Gözümüzle göremediğimiz mikrop ve bakteriler insan sağlığını …