potasyumun faydaları

Potasyumun Faydaları

Potasyumun faydaları arasında kas gelişimini destekleyen mineraller, karbonhidratların parçalanması, felçlerin önlenmesi ve sağlıklı vücut büyümesi için gerekli mineraldir. Vücudumuzda bulunan ve önemli yeri üçüncü sırada yer alan potasyum minerali yaşam kalitenizi arttırmak için mutlaka alınmalıdır.

Potasyum Hangi Besinlerde Bulunur?

Et, süt, patatesi kabuklu halde tüketmek, domates, erik, muz, fıstık, fındık, sebzelerden elde ettiğiniz sular, kuru kayısı, avokado, kayısı, kabak ve fasulye gibi birçok besinden potasyum eksikliğinizi karşılayabilirsiniz.

Potasyum Eksikliğinin Belirtileri Nelerdir?

Vücudunuzda potasyum eksikliğiniz var ise; kendinizi yorgun ve halsiz hissedersiniz. Kalp ritminizde düşüş varsa ve refleksleriniz yavaş ise potasyum açısından zengin gıdalar tüketmeye özen göstermelisiniz.

Potasyumun Sağlığa Faydaları

Beyin İşlevini Arttırır: Beynin sağlıklı seviyede olmasını sağlayan potasyum beynin oksijen alımını arttırır bu sayede nöral aktiviteyi olumlu etkileyerek beyin gelişimini destekler. Potasyum değerinin normal seviyede olması beyne inme inmesini önleyerek inme inmesinin riskinide oldukça azaltır.

Kalp Sağlığını Korur: Ritim bozuklukları kalp sağlığının etkilenmesinde önemli bir rol oynar. Düşük kalp ritimleri ve düzensiz kalp ritimleriniz var ise potasyum eksikliğinizin bulunmasından kesinlikle şüphe etmelisiniz.

Krampları Azaltın: Yüksek potasyumlu yiyecekler tüketmek kas kramplarının azalmasını ve kasların güçlenmesinde destekleyici özelliği vardır. Kas ağrıları, güçsüz kasların olması ve kramplar potasyum eksikliğinin önemli nedenleridir. Özellikle sporcularda spordan önce ve sonrasında vücudun susuz kalması ve potasyum değerli besinler tüketmememsi ağrıları arttırır.

Kan Şekerini Dengeler: Düşük kan şekeri sonra halsizlik, baş ağrılarının nüksetmesi ve terlemelerle karşılaşabilirsiniz. Potasyum eksikliğinin neden olduğu düşük kan şekeri sonrasında potasyum içerikli besinler tüketilebilir. Diyabet hastaları içinde önerilen potasyum değeri yüksek besinler kan şekerinin dengede kalmasını sağlayarak kaliteli bir yaşam sağlar.

Relax Bir Yaşam: Ruh halinin iyileştirmesi, gereksiz kaygıların önlenmesi için potasyum etken bir mineraldir. Çok stresli ve kaygılı ruh haline girdiğinizde potasyum içeren besinler yiyerek kendini sakinleştirebilir rahatlatıcı etkiyi hissedebilirsiniz. Çok sinirli yapıya sahip olanlar sakinleştiricilere yönelmeden önce vücutlarındaki potasyum oranını da kontrol ettirmelidir.

Kemikleri Güçlendirir: Potasyumda yer alan sayısız faydalar arasında kalsiyumun vücuda vermeye çalıştığı besinin en iyi şekilde alımını sağlar. Vücutta yer alan zararlı asitler kalsiyumun etkisini azalmaya çalışır. Potasyum sayesinde olumsuz işleyiş faydalı hale gelecektir.

Kas Gelişimini Destekler: Özellikle sporcular ve ağır spor yapanlar potasyum içerikli beslenmeye özen gösterirler. Metabolizmanın aktif çalışmasını sağlayan potasyum çocuklarda, sporcularda ve yaşlılarda tüketilmesi gerekir.

Kan Basıncını Dengeler: Kan basıncının dengelenmesini sağlayan potasyum olası, kalp rahatsızlıkları, hipertansiyon ve damar genişlemesi gibi önemli rahatsızlıkların olumsuz etkilenmesini önemli ölçüde azaltır.

Hakkında Mehmet Çelik

İlginizi Çekebilir

biobellinda çamaşır suyu

Biobellinda Çamaşır Suyu Beyazlatıcı

Gündelik hayatımızda pek çok noktada temizlik malzemelerini kullanmaktayız. Gözümüzle göremediğimiz mikrop ve bakteriler insan sağlığını …