Anasayfa » Sağlık » Prostat Kanseri Hakkında Bilgi
prostat kanseri

Prostat Kanseri Hakkında Bilgi

Erkeklerde üreme sistemine bağlı olan bir salgı bezi olan prostat bezinde kanserin ortaya çıkmasıyla oluşan bir kanser türüdür. Prostat bezindeki hücrelerin değişim geçirerek normal hallerinden farklılaşması söz konusudur. Bu değişime uğramış hücreler bazı vakalarda sadece prostat beziyle bağlı kalmamakta, vücudun diğer bölgelerine de yayılabilmektedir. Bu hücrelerin yayıldığı diğer bölgeler özellikle kemikler ve lenflerdir. Bu hastalık diğer kanser türleriyle bulaşıcılık açısından aynı özelliği tşır, yani bulaşıcı değildir. Belirtileri ise cinsel organda ağrı, idrara çıkma zorluğu ve sık sık idrara çıkma hissi, ereksiyona bağlı işlev bozuklukları gibi problemlerdir. Fakat bunlar ve bunlara benzer problemler ancak hastalığın ilerleyen devrelerinde ortaya çıkmaktadır.

Prostat Kanseri Risk Faktörleri

Yaş: Prostat kanseri açısından yaş arttıkça prostat kanseri oranının arttığı gözlemlenmiştir. 45 yaşının altında nadir görülür.

Aile Öyküsü: Ailenin herhangi bir bireyinde prostat görülmesi diğer bireyler için de riskin yüksekliğini gösterir.

Irk: Özellikle Afrikalı Amerikalılarda beyaz Amerikalılara göre daha sık görüldüğü gözlemlenmiştir.

Belirli prostat değişiklikleri: Prostatik intraepitelyal neoplazisi olan hücrelerinin oranı yüksek olanlarda prostat kanseri görülme oranı daha yüksektir. Mikroskopta bu hücreler de anormal gözükür.

Diyet: Hayvansal gıda tüketen insanların, normal diyet uygulayan bireylere göre daha fazla prostat olduğu gözlemlenmiştir.

Prostat kanserinin coğrafi dağılımı ülkeden ülkeye değişim göstermektedir. Genel olarak taban ve tavan ülkeler analizi yapmak gerekir ise en az görülen ülkeler Güney ve Doğu Asya’da iken, özellikle Avrupa’da, en sık olarak da Amerika Birleşik Devletleri’nde görülmektedir.

Her hastalık türünde olduğu gibi prostat kanserinde de erken tanı çok önemlidir. Özellikle 45 yaş üstü erkek bireylerin düzenli olarak ürologlarına giderek test yaptırmaları hastalığın erken tedavisi için önem arz etmektedir.

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

Bebeği Uzun Süre Boyunca Emzirmenin Olumlu Etkileri

Bebeği Uzun Süre Boyunca Emzirmenin Olumlu Etkileri Nelerdir?

Genel olarak verilen tavsiyeler de emzirme konusunda tavsiye edilen dönemde genel olarak, ilk ay yalnızca …

Bir yorum

  1. karın içi kanser tedavisinde kullanılan sıcak kemoterapi ile yüksek sonuç alınabiliyor. sanırım prostat kanseri de buna dahildi. ama belli başlı riskleri de var. göz atmanızı öneririm; https://sicakkemoterapitedavi.com/sicak-kemoterapi-yan-etkileri-ve-riskleri-nelerdir/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.