Protein Tozu Nedir? Protein Tozu Zararlı Mıdır?

Protein tozu, özellikle sporcuların günlük almaları gereken proteini kolayca karşılamaları için üretilen gıdadır. Protein tozu, tek başına bir öğün olarak tüketilmez, gıda takviyesidir.

Kasların temel yapısı proteinlerden oluşur. Özellikle vücut geliştirerek daha kaslı ve güçlü bir yapıya sahip olmak isteyen kişiler, bu tozlardan kullanır. Vücut geliştirmenin yanı sıra, süt, yumurta, yoğurt gibi protein içeren gıdaları tüketmeyi sevmeyen kişiler de bu gıda takviyesini kullanabilir.

Protein Tozu Zararlı Mıdır?

Protein tozu hakkında ülkemizde yersiz bir yargı yerleşiktir. Bunun sebebi ise, “Herşeyin doğalını tüket.” sloganıyla dolaşan insanlardır. Halbuki protein tozları da doğaldır. Yapısı çoğunlukla peynir altı suyunun saflaştırılmasından oluşur. Yani protein tozunun ham maddesi peynirdir!..

Protein tozu araştırmasında, adını sıkça duyduğumuz whey protein ise, en saf protein çeşidinin adıdır. Whey proteinler, sanılanın aksine doğal ve zararsızdır. Örneğin, doğal yollardan 30 gram protein almak istiyorsanız 4-5 yumurta yemeniz gerekir. Bu kadar yumurtayı tek öğünde yemek gerçekten bayıcıdır… Fakat bir bardağa hazırlayacağınız protein tozu ve süt karışımıyla, yiyeceğiniz 4-5 yumurtanın içerdiği proteinden çok daha fazlasını vücudunuza kazandırırsınız.

Protein Tozu Ne işe Yarar?

Özellikle yapılan sporun ardından, vücut kaslarınız proteine açtır. Vücuda alınan protein, bu kas hücrelerinin gelişmesini sağlar. Vücuda, ihtiyacı olan proteini kazandırmanın en kolay yolu da bu gıda takviyesidir. Proteini vücuda kazandırmak için, hazırlaması, tüketmesi kolay bir gıda takviyesi olan protein tozları, spor sonrası gereken protein ihtiyacını karşılar.

Protein tozları amino asitlerden oluşur ve genelde içerisinde vitamin,kreatin,glutamine,bcaa gibi pek çok takviye besin ile zenginleştirilmiştir. Ayrıca çilekli, muzlu, çikolatalı, vanilyalı gibi bir çok çeşidiyle satılmaktadır.

Protein Tozu Ne Zaman Tüketilmelidir?

Sıklıkla belirttiğim gibi, bu ürünler başlı başına bir öğün olarak tüketilmez. Bir çeşit gıda takviyesidir. Bebeklere verilen takviye mamalar, gün içerisinde tüketilen vitamin hapları, tablet vb. gibidir. Onlardan farkı, daha gelişmiş olarak özellikle protein içermesidir.

Bu gıda takviyesi, özellikle spordan sonra tüketilmelidir. Kasların, proteine en çok ihtiyacı olduğu an, bu andır. Yatmadan önce, yemekten sonra tüketilmesi, uzun süre spor yapılmadığında tüketilmesi uygun değildir. Bu durumlarda, vücudumuza alınan proteinler, kilo olarak geri dönerler.

Protein tozları ilaç değildir, hormon değildir, doping veya steroid hiç değildir.

protein-tozu

Hangi Protein Tozu Alınmalıdır?

Whey protein olarak bahsettiğim protein tozları alınmalıdır. Maalesef, pahalı olan kalitelidir tezi bu gıda takviyesinde de geçerlidir. Kalite asla ucuz değildir. Piyasada adı sanı bilinmeyen, bir çok marka bulunmaktadır. Protein tozu alırken, seçkin mağazalardan, kaliteli bilindik markaları tercih etmeniz gerekmektedir. (Marka vererek reklam yapmak istemiyorum)

Bu gıda takviyesinin ne olduğunu, nasıl tüketilmesi gerektiğini kaba taslak sizlere açıklamaya çalıştım. Sıkılmadan okuduğunuz için teşekkür ederim…

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

biobellinda çamaşır suyu

Biobellinda Çamaşır Suyu Beyazlatıcı

Gündelik hayatımızda pek çok noktada temizlik malzemelerini kullanmaktayız. Gözümüzle göremediğimiz mikrop ve bakteriler insan sağlığını …