Anasayfa » İnternet » Proxy Nedir?

Proxy Nedir?

Proxy’nin Türkçe karşılığı Vekil Sunucu demektir. Bu, internete erişim sırasında kullanılan ara sunucudur. Vekil sunucuyla, bir siteye girerken “siz sunucudan rica edersiniz, sunucu sizin için siteye girer” dersek doğru olur. En basit anlatımı budur.

proxy

Daha çok ülke kısıtlaması olan sitelere erişim için kullanılırlar. Bu teknoloji güvenlik, gizlilik ve asgari erişim gibi birçok avantaj sağlar.

Vekil sunucu Ip ve Port‘tan oluşur. Bunları internet üzerinden araştırma yaparak, bulabilirsiniz.

Chrome Vekil Sunucu Ayarlamak

Sağ üst kısımda bulunan Menü kısmına basın. Ayarlar‘a girdikten sonra Gelişmiş Ayarları Göster diyin. Orada başlığı altındaki Proxy ayarlarını değiştir tuşuna basın. Sonrasında açılan pencereye gerekli proxy adresini(ip) ve bağlantı numarasını(port) yazarak internet erişim sağlayabilirsiniz.

Internet Explorer Vekil Sunucu Ayarlamak

Araçlar>İnternet Seçenekleri>Bağlantılar>Yerel Ağ Ayarları yolunu izledikten sonra yerel ağınız için bir proxy sunucu kullanın onay kutusunu işaretleyin. Ardından adres çubuğuna proxy sunucu adresini girin ve bağlantı numarasını yazın. Tamam’a basarak seçtiğiniz proxy adresinin bağlı olduğu ülkeden giriyormuş gibi İnternet erişimi sağlayabilirsiniz.

Mozilla Firefox Vekil Sunucu Ayarlamak

Araçlar sekmesi altından Seçenekler kısmına girin. Burada Gelişmiş sekmesi altındaki Ağ başlığından Ayarlar kısmına gidin. Vekil sunucu ayarları kısmına gerekli IP adresini ve bağlantı numarasını yazarak proxy üzerinden internet erişimi sağlayabilirsiniz.

 

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

böcek ilaçlama

Berfin Böcek ve Haşere İlaçlama Firması

Berfin İlaçlama, böcek ilaçlama alanında faaliyet göstermekte olan firmalar içerisinde güvenilirliğini tescillemiş ve sunmuş olduğu …

3 Yorumlar

  1. “Proxy Nedir?” hakkında verilen bilgiler çok sağlam, klavyenize sağlık.

  2. bilgili çocuk

    Uzun zamandır aradığım rehberleri senin sayende buluyorum Selim teşekkürler.

  3. sağlık olsun

    Siz yazın biz okuruz…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir