pubg mobile

PUBG Mobile’de Oyun Kazanmanızı Sağlayacak 10 Pratik Bilgi

PUBG, PlayerUnknown’s BattleGrounds’un kısaltması şeklinde ortaya çıkmış bilgisayar oyunudur. Mantığı silahsız bir şekilde 100 kişiyle bir uçaktan atlayıp, arazide, evlerde vb. çeşitli yapılarda bulunan silahlar ve ekipmanlarla oyun sonuna kadar yaşayan son kişi olmaktır. Bilgisayar oyunu Steam üzerinde 69 TL’ye satılmaktadır. Bizim bahsedeceğimiz ise ücretsiz olarak oynanabilen ve Google Play Store üzerinden erişilebilen Pubg Mobile‘dir.

Pubg Mobile indirmek için linke tıklayarak Play Store’a yönelebilirsiniz. İndirmeden önce bilmeniz gereken en önemli husus, oyunun boyutu 🙂 Biraz fazla yer kapladığından internetinizin limitlerini kontrol edin. Eğer oyunu hali hazırda oynuyorsanız vereceğim PUBG oyun kazanma taktiklerini değerlendirmenizi öneririm.

PUBG Mobile Oyun Kazanma Taktik ve Stratejileri

Oyun telefon için tasarlanmış olsa da bilgisayar üzerinde oynayabileceğiniz emülatörleri de mevcut. Ve bilgisayar üzerinden oyunun mobilini oynarsanız, büyük ihtimalle rakipleriniz de bilgisayar kullanan kişiler olacaktır. Bu yüzden arkadaşlarınızı iyi seçin…

10. Çok Binalı Kalabalık Yerlere İnin

Eğer oyunda yeniyseniz, gireceğiniz çatışmalar pratik yapmanıza ve kendinizi kontroller konusunda geliştirmenize yardımcı olacaktır. Büyük ihtimalle gireceğiniz ilk çatışmalarda öleceksiniz. Fakat oyun sonuna kadar silah ve ekipman toplasanız da usta oyuncular tarafından öldürüleceksiniz. Bu yüzden karakter kontrolü konusunda kendinizi geliştirebilmeniz için kalabalık ve çatışmanın bol olduğu yerlere inmeniz önemli.

Eğer tecrübeliyseniz de ilk oyuna çatışarak başlamak, oyuna daha çabuk ısınmanızı sağlayacaktır. İkinci oyununuz için kendinizi hazırlamak istiyorsanız, ilk oyununuzda direk çatışmaya girin!

9. Sesleri Kontrol Etmek

Oyunda bir diğer ve çok önemli olan husus sesleri dinlemek. Pubg Mobile’de yakınınızdan araç geçtiğinde veya silah sesi geldiğinde sağ üstteki mini haritada turuncu olarak işaret beliriyor. Bu turuncu işaretler uzaklığa göre daha silik görülüyor. Fakat bu yeterli olmuyor. Kaliteli bir ses ile düşmanın hangi katta olduğunu veya ayak seslerinin ne taraftan geldiğini duyabiliyorsunuz. Bu da birinci olabilmeniz sesin önemini vurguluyor. Bildiğiniz üzere oyun sonuna doğru çember fazlasıyla daralıyor. Bu sırada sesleri dinlemek çok önemli…

8. Air Drop Tuzağı Kurun

Oyunda belirli aralıklarla nadir silah ve ekipmanların(AWM, 8x dürbün, M24, kamuflaj vb.) uçak ile indirildiği işaret fişeği kullanılmış kutular mevcut. Bu kutulara bodoslama gitmek maalesef kolay ölüm demek… Oyunda Kara Murat olmaya gerek yok. Sizler de öldürülen yerine öldüren olmak için bu airdroplara kısa sürede ulaşıp pusu kurun. Kutulara yaklaşanları kutuya baktıkları esnada kolaylıkla öldürebilirsiniz. Etrafın sakinleşmesiyle kutudaki eşyaları toplayıp, inecek olan bir sonraki kutuya daha kaliteli silah ve teçhizatla ilerleyebilirsiniz..

7. Siper Alabileceğiniz Yerler Muhakkak Olmalı

Oyunda bir diğer önemli husus da siper almaktır. Her hangi bir atış geldiğinde, atış gelen yere yönelmekten ziyade siper alabileceğiniz taş, ağaç, araç, duvar vb. bir yer bulup arkasına geçmelisiniz. Varsa sağlığınızı yenileyerek atışın geldiği yöne bakmak, düşmanın yerini tespit etmek çok önemlidir. Pubg mobilde nişan almak, bilgisayar versiyonuna göre daha zor olduğundan ilk nişanı alan öldürür fikriyle oynamalı, her zaman temkinli olmalısınız.

6. Arabayla Gezinmek

“Bu ne alaka?” dediğinizi duyar gibiyim. Oyun alanı daraldıktan sonra düşmanın yerini tespit için bir araba alıp, çemberi bir uçtan diğer uca arabayla geçmek düşmanın yerinin belirlenmesinde etkili olacaktır. Bu esnada bir risk alıyor olacaksınız. Fakat araç üzerinde olduğunuz için öldürülmeniz çok zor olacaktır.

5. Uzun Süre Sabit Kalmayın

PUBG’de çatışmalar uzun sürebiliyor. Uzun uzadıya birine ateş açmak, ve kımıldamadan aynı yerde beklemek, düşmanı çağırmak anlamına gelmektedir. Silah sesiniz bir çok düşmanı bulunduğunuz alana çekecektir. Bu yüzden çatışmaları uzatmadan veya yer değiştirerek yapmanız lehinize olacaktır.

4. El Bombası ve Molotof Kokteyli Kullanın

Oyunda bina içerisinde pusu kuran oyuncu sayısı çok fazla. İlk nişan alan öldürür mantığı mobil versiyonunda hüküm sürdüğünden duvar arkasında pusu kuranı öldürmeniz çok zor. Maalesef duvar delen mermiye sahip bir silah veya roketatar da yok… Bu yüzden yanınızda el bombası veya molotof kokteyli bulundurmanızda yarar var. El bombası kullanırken de son saniyesine kadar bekletip atmanız, düşmanın kaçmasına olanak vermeden öldürmenizi sağlayacaktır.

3. Kapıları Takip Edin

Oyunda açık kapı görmeniz iki şeye delalet eder;
1. İçeride düşman var.
2. İçeride kayda değer bir teçhizat yok.

Bir binaya giriyorsanız ya pencereleri kapatın, ya da girdiğiniz kapıyı. Bu şekilde düşmana pusu kurabilirsiniz. Açık kapılı bir binaya girmeden önce etrafında gezinerek sesleri dinlemek de çok etkilidir…

2. Arabadan Atlamanız Gereken Zaman

20 km hıza kadar sağlığınız azalmaz. 40 km hızda çok az bir canınız gider. 60 km hızda sağlığınızın neredeyse 1/3’ünü feda edersiniz. 80 km hızda ise neredeyse ölürsünüz. Benim size tavsiyem 50 km hız üstünde araçtan atlamayın.

1. Köşeleri Kapın, Çemberin Çevresinde Kalın

Bu oyunda hayatta kalabilmek için ortada kalmamak gerekli. Uçaktan atladığınız andan itibaren arkada düşman bırakmamalısınız. Çember daraldıkça göreceksiniz ki tüm düşmanlar çemberin sınırında yer alacak. Siz de kendinize belirlediğiniz bir çizgide ilerleyerek sona kalmaya çalışın.

Listeye eklemediğim bir diğer önemli detay da karşı karşıya geldiğiniz düşmandan kaçmak için sağ tarafa doğru yönelmek, sol tarafa yönelmekten daha iyidir. Bunun sebebiyse telefonda oyun kontrolüdür. Hepinize iyi oyunlar, çıtır çıtır tavuklar…

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

BDO Okyanustaki Takas Noktaları

Black Desert Online oyununda takasla uğraşan oyuncuların zorlandığı noktalardan birisi, okyanusta yerini keşfetmenin zor olduğu …