RAM nedir

Ram Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Çalışır?

RAM, rastgele erişimli bellek teriminin ingilizce karşılığı random access memoryden türetilmiş, bilgisayar ve mobil cihazlar için kullanılan geçici veri depolama birimidir. Harddisk, hafıza kartı, kaset, disket, flash bellek gibi veri depolama birimlerinden farkıysa, bilgisayar ve mobil cihazlar kapatıldığında verilerin silinmesidir. “Ram nedir?” sorusunun karşılığı tam olarak budur.

Bilgisayar, tabletler, telefonlar vb. cihazlar, çalıştırdıkları programlar ve işlemlerle alakalı olan bilgileri RAM denilen bu geçici veri biriminde tutarlar. İşlem veya program devam ettiği sürece RAM kullanımı devam eder. RAM ve diğer depolama birimleri temelde bilgi saklarlar. Fakat RAM’in bilgilere erişimi ve bu bilgileri işlemesi diğer depolama birimlerine göre çok daha yüksektir.

Resimdeki anakart üzerinde RAM yuvaları(slot) ve RAM’ler gösterilmektedir(8 adet RAM saydım)

Diğer depolama birimleri(Harddisk, flash bellek, SD kart vb.) sakladıkları veriyi, elektrik kesilse dahi, saklamaya devam ederler. Fakat RAM, elektrik ile bağlantısı kesildiğinde, o an işlenen tüm bilgileri kaybeder.

RAM Ne İşe Yarar?

Veri depolama birimlerinde saklı tutulan bilgiyi, anlık olarak barındırıp, bu bilginin işlemci tarafından işleneceği vakit, daha yüksek hızlarla getirilmesi ve işlenmesi işine yarar. Örnek vermek gerekirse, Not defterini açtınız, yazıyı yazmaya başladınız. Yazdığınız her şey RAM vasıtasıyla tutuluyor. Bu dosyayı kaydettiğinizde depolama birimi olan harddiske yazılıyor. Yazınızdaki her değişiklikte sabit diskiniz kullanılıyor olsaydı, hem ömrü çok kısalırdı, hem de işlemleriniz aşırı derecede yavaş gerçekleşirdi.

Gereksiz bilgi: Günümüzde SSD teknolojisiyle, sabit disk okuma-yazma hızlarında bir devrim yaşanmıştır.

RAM, işlemcinin istediği veriyi üzerinde tutarak, işlemcinin istediği anda getirmesini ve işlenen verinin geçici olarak saklanmasını sağlar. “RAM ne işe yarar?” sorusunun en basit, anlaşılır cevabı budur.

RAM Nasıl Çalışır?

Bilgisayarın çalışma mantığında, bildiğiniz gibi 0 ve 1’ler yer alır. İkili sayı sistemi RAM’ler için de kullanılır. RAM’de sıfır ve birlerin bulunduğu bölümler vardır. Bu bölümlere hücre denir. İşlemci tarafından gönderilen talimatla RAM’deki adreslerde ilgili bilgi bulunur ve işlemci tarafından işlendikten sonra RAM üzerindeki belirli bir adrese kaydeder. Bu işlemlerin hepsi için RAM’in enerji ihtiyacı vardır. Enerji kesildiğinde tüm kaydedilen adres ve bilgiler silinir.

ram ne işe yarar

RAM boyutu ve Hızı Nedir?

RAM boyutu bayt cinsiyle ölçülür. Hızı ise hertz ile belirtilir.

RAM boyutu, işlenebilecek veri kapasitesini belli eder. Görev Yöneticisi‘ni açtığınızda İşlemler bölümünde gördüğünüz Bellek bölümünde megabayt cinsinden verilen sayılar, ilgili uygulamanın kullanımı için gereken RAM alanını ifade eder. Genellikle görsel içeriği fazla olan(video, oyun, fotoğraf işleme uygulamaları) RAM’i daha fazla kullanır. Günümüzde RAM boyutları gigabyte(cigabayt)larla ifade edilecek düzeylere ulaşmıştır. Bir bilgisayarda kullanılacak uygulamaların tüketebileceği RAM miktarı, kullanılan uygulamaya göre değişir. Fakat boyutu yüksek olan RAM daha iyidir gibi birşey söylemek doğru olmaz. Örneğin uygulamalarınız veya işlemleriniz 2 gb. RAM tüketiyorsa, sizin 8 gb. RAM’e sahip olmanız bir anlam ifade etmez. Şöyle ki, aradaki 6 gb RAM alanı boşta kalır.

RAM’de performans artışını sağlayan birim, hızı yani hertz’tir. Günümüzde RAM hızı mHz. yani megahertz ile gösterilmektedir. RAM’in hızı ne kadar yüksekse, verinin işlemci tarafına iletilmesi, adresteki verinin çağrılması ve işlenmesi o kadar hızlı olur. 1333 mhz., 1600 mhz. vb şeklinde gösterilir.

Önemli: Bilgisayar üzerinde bulunan anakartta, yer olduğu sürece RAM takviyesi yapılabilir. Örneğin anakart üzerinde 2 RAM slotu varsa ve biri boşsa, buraya takılacak RAM ile RAM boyutu arttırılabilir. Fakat RAM hızı artmaz. Anakartın desteklediği RAM çeşidi(DDR 2, DDR 3 vb.) neyse o RAM’den takılır.
Örnek vermek gerekirse, 2 gb 1333 mhz hızında RAM’iniz var. Anakartınızda RAM takmak için gerekli bir yuva daha var. 2 gb 1333 mhz. hızında bir RAM daha takarsanız, 4 gb. 1333 mhz hızında RAM’iniz olur. Yani hızını arttıramazsınız. Diyelim ki 1333 mhz. RAM’in yanına 1600 mhz hızında RAM taktınız. Hızınız yine 1333 mhz olacaktır.

Her RAM her anakarta uymaz. Anakartınızın desteklediği RAM teknolojisi(DDR, DDR2, DDR3 vb) neyse o RAM’i kullanmanız gerekir.

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

VivoBook Flip 360 İncelemesi

Hem dokunmatik hem de klavye ve Mouse ile bilgisayarı kullanmayı seviyorsanız Asus vivoBook Flip 360 …