Resimleri Optimize Edin Sorunu – Sitedeki Resimler Nasıl Optimize Edilir?

Sayfa açılış hızı, arama motoru optimizasyonu için önemli kriterlerden birisidir. Bu hıza etki eden etmenlerden birisi de sayfadaki resimlerin kapladığı alandır. Resimlerin optimize edilmeden, söz konusu sayfada yayınlanması, o sayfanın açılış hızını doğrudan etkiler. Bu da negatif değerlendirilir. Google gibi arama motorları bunu algılayabilecek alt yapıya sahiptir. site hız testi gibi test araçlarında da “Resimleri Optimize Edin” gibi bir uyarı alırsınız.

Resimleri optimize edin

Resim Optimizasyonu Nasıl yapılır?

Aslında en iyi yöntem resmi yüklemeden önlem almaktır. Yani yüklenecek olan resmin kilobayt cinsinden kapladığı yeri küçültmektir. Bunun yapılabileceği bir çok program mevcuttur. Örneğin Photoshop programıyla çok kolay şekilde resmin boyutu küçültebilir.

İsterseniz WordPress Resim Boyutunu Küçültme Eklentisi adlı yazımdaki eklentiden de faydalanabilirsiniz.

Bu konumuzda, “Resimleri Optimize Edin” önerisini alan sayfa sahiplerine hitap eden, resmi yükledikten sonraki optimizasyondan bahsedeceğim.

Gtmetrix ile Resim Optimizasyonu

Gtmetrix site optimizasyonu için biçilmiş kaftandır. Siteyi açtığınızda karşınıza gelen “Enter URL to Analyze” bölümüne test etmek istediğiniz sitenin adresini yazın. Analyze basarak sitenizin analiz edilmesini bekleyin. Tarama tamamlandıktan sonra Pagespeed bölümünde Optimize Images kısmında düzenlenmesi gereken resimler görünecektir.

Resimleri optimize etmek

Bu resimlerin linkleriyle birlikte, optimize edilmiş hali de resim linkinin yanında optimized version linkiyle verilir. Bu linke tıklayarak açtığınız resmin boyutu optimizasyonludur, bu resmi indirin. Daha sonra resmin hostunuzda bulunduğu yerdeki resim ile değiştirin. Bu değiştirme için filezilla gibi programları kullanabilirsiniz.

Önemli: Hostunuzda barındırdığınız(yani optimize edilmemiş) resim ile, optimized version aracılığıyla indirdiğiniz resmin yolu ve isimlerinin aynı olmasına dikkat edin.

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

Seo Terimleri Sözlüğü

SEO terimleri, bu sektörün yurt dışı kaynaklı bir sektör olduğundan, SEO sektörünün içeriğindeki terimler ve …