Rezene Tohumunun Faydaları

Rezene tohumunun faydaları çok eski geleneklere dayanıyor ve yıllardır birçok kişi tarafından şifalı bitkiler arasında baş köşede duruyor. Baharatlar arasında önemli bir yere sahip olan rezene tohumlarının faydaları regl sancılarını azaltır, iltihaplanmayı giderir, kalp ve kolesterolü dengeler, hafızayı güçlendirirken ruh halini de onararak daha sakin ve stressiz bir yaşam sunar. Rezene tohumlarının faydaları arasında A, B2, B6,B12, C, D, E ve K vitaminleri dışında kalsiyum, demir, magnezyum, florür, selenyum, manganez, fosfor, bakır, çinko, sodyum ve potasyum yer alır.

Rezene Tohumunun Faydaları

Sindirimi Düzenler: Rezenenin faydalarından daha doğduğumuz anda kullanılması tavsiye edilir. Bebeklerde kolik yetişkinlerde ise mide yanması, bağırsak gazlarının rahatsız etmesi, şişkinlik ve ödem rahatsızlıkları için kullanımı faydalıdır. Bağırsaklarda oluşan tahripleri önlemede faydalı olan rezene kabızlık ve reflü gibi sorunlarında iyileşmesinde yardımcı bir bitkidir.

Üst Solunum Yollarını Rahatlatır: Rezene tohumlarında yer alan bileşenler sinüsleri rahatlatarak astımın neden olduğu deformasyonları önler. Rezene bitkisi özellikle kış aylarında öksürük, bronişt ve tıkanıklığa iyi gelirken balgamın kolayca atılmasına destek verir. Bazı uzmanlar bunun tam tersini düşündüğü için siz mutlaka bu konuda doktorunuza danışmalısınız.

Kötü Nefesi Tazeler: Rezene tohumlarını uzun süre çiğneyerek kötü nefesin azalıp ağzın ferahladığını hissedersiniz. Rezene tohumları aynı anason etkisi görerek kötü kokuyu diskalifiye eder ve kötü kokuya neden olan mikrobiklerin azalmasına yardımcı olur.

Diyabetik Rahatsızlıklar İçin: Yapılan araştırmalar sonucunda rezene tohumlarından elde edilen yağın diyabetik rahatsızlıklara iyi geldiği gözlemlenmiştir. C vitamini değerine sahip olan rezene tohumları düzenli kullanımda kan şekerinin düşmesinde yardımcı içeriklere sahiptir.

Uyku Kalitesini Arttırır: Rezene tohumlarında yer alan bileşenlerden magnezyum uykunun daha sağlıklı hale gelmesini sağlayarak döngüyü kolaylaştırır. Uyku bozuklukları yaşayan kişiler için tavsiye edilen rezene tohumu ile hazırlanan çay akşam yatmadan 1 bardak içilebilir.

Karaciğer Sağlığını İyileştirir: Yapılan araştırmalar sonucunda karaciğerde oluşabilen kanser hücrelerinin oluşumunu engellediği antioksidanlar içerir. Selenyum zengini olan rezene karaciğer enzimlerini iyileştirerek oluşan hasarları iyileştirmek için çalışır.

Mideyi Rahatlatır: Rezene tohumları kullanıldığında midenin rahatlamasını sağlar. rezene tohumu tüketen kişilerde oluşan mide bulantılarına ve sabahları oluşan kusma isteğine iyi gelir. Midede oluşan gaz ve şişkinlikleri azaltan rezene tohumu ödemin de azalmasına yardımcıdır.

Hakkında Mehmet Çelik

İlginizi Çekebilir

biobellinda çamaşır suyu

Biobellinda Çamaşır Suyu Beyazlatıcı

Gündelik hayatımızda pek çok noktada temizlik malzemelerini kullanmaktayız. Gözümüzle göremediğimiz mikrop ve bakteriler insan sağlığını …