Roma Gezilecek Yerler

Yedi tepeli kent olan Roma, efsanelere konu olan bir başlangıcın yaşandığı yer. Bir dişi kurt tarafından büyütülen Romulus ve Remus’un bu şehri kurdukları varsayılır. Tarihçiler bu destansı konu hakkında biraz şüpheci olsalar da, çoğu gezgin Roma için bunun büyülü bir şey olduğundan kesinlikle emin. İster yakındaki Vatikan Şehrinin gizemi isterse Colosseum’un hayaletleri, Piazza Navona’da öğleden sonra bir kahve veya büyüleyici bir makarna tabağı sadece Roma’da karşınıza çıkar.

Aziz Petrus Bazilikası
Aziz Petrus Bazilikası

İtalya’nın başkenti Roma, Octavian, Julius Caesar ve Hadrian dönemlerine dayanan bir tarihle de bilinir. Geride kalanlar yapılar ise Pantheon, Roma Forumu ve onlarca kilisenin yanı sıra tarihi taşlardan ibarettir. Sanat meraklıları, Vatikan Müzelerinde bulunan sanat eserlerini görecek, bunun yanında görkemli İtalyan yemeklerinin de tadını çıkaracak. Önemli geçmişi birçok tatilcinin odağı olmasına rağmen, Roma aynı zamanda hızlı bir yaşama, güzel bir mimariye sahip modern bir şehirdir.

Roma’da Neler Yapılır?

La Dolce Vita’nın tadını çıkarmak için zaman ayırın. Bir hafta bile Roma’nın sunduğu her şeyi deneyimlemek için pek yeterli değil. Antik Roma’dan (Kolezyum, Roma Forumu) yapılan tarihi turlardan Porta Portese bit pazarında alışverişten Aziz Petrus Bazilikası’nın tepesine tırmanmaya kadar bu şehir yapılacak şeyler ile doludur. Trevi Çeşmesine bozuk para atarak Roma’ya geri dönmek için dilekte bulunabilirsiniz. Kaderiniz sizi bu şehre bir kez daha geri getirebilir. İkinci bir Roma gezisi kesinlikle kötü fikir olmaz 🙂

Roma’da Ne Yenir?

Roma, nesiller boyu süren ve tarifleri çeşitli ailelere ait olan yemekleri pişiren geleneksel mutfaklardan, en son mutfak trendlerini de kapsayan füzyon restoranlarına kadar dolup taşan restoranlara sahiptir. Avrupa Birliği tarafından koruma statüsüne sahip olan sevilen enginarlar gibi Roma spesiyalitelerini kaçırmayın. Bu enginarları Roma’daki Nonna Betta’da deneyebilirsiniz. Cacio e Pepe, Pecorino Romano peyniri ve karabiber ile tatlandırılmış basit bir makarna yemeğidir ve Roma kökenlidir. Tütsülenmiş domuz eti ve yumurta eklerseniz, Roma makarnası bambaşka bir yemek haline gelecektir.

Enoteca il Goccetto

Her ne kadar Roma’nın olduğu bölge olan Lazio eyaleti, ülkenin diğer bölgeleri gibi dünyaca ünlü şaraplar üretmese de, Roma yine de şarapla doludur. Enoteca il Goccetto, Cul De Sac veya Trimani Enoteca gibi popüler şarap barlarında birinde veya ikisinde şarap deneyin ve yemeklerinizi Roma’nın en güzel restoranlarında yiyin.

Kahve Roma’da bir sanattır ve en iyi espresso içeceklerinden birinin tadını çıkarmak için, 1938’de kurulan Caffe Sant’Eustachio’yu ya da Pantheon’un yakınındaki Antigua Tazza d’Oro’yu ziyaret edebilirsiniz.

Caffe Sant’Eustachio

Michelin’deki işyerlerinde akşam yemeği yemek istiyorsanız, bir kaç seçeneğiniz olacaktır. Lüks Roma Cavalieri Hotel’in içinde yer alan La Pergola, üç yıldıza sahipken, geleneksel İtalyan yemeklerinde modern bir dokunuş sunan Il Pagliaccio, iki yıldıza sahiptir.

Daha rustik, ev tarzında yemek deneyimi için ziyaretçiler, pizza için Casa Manco ve sandviçler için de Pane e Salame’yi denemek isteyebilirler. Roma’da sınırlı bir zamanınız varsa rastgele bir mutfak yerine bir yemek turuna kayıt olmayı düşünün. Turların çoğu birkaç saat sürer ve çeşitli yerel dükkan ve restoranlarda yemekler tadılır.

Roma’ya Ne Zaman Gidilir?

Roma’yı ziyaret edecek en iyi zaman turist kalabalığının çoğunun dağıldığı ve oda fiyatlarının düştüğü Ekim-Nisan ayları arasıdır. Sıcak bir güneşe ihtiyacınız olsa da, yılın bu zamanında hava neredeyse hiç 10 derecenin altına düşmez. Daha sıcak havalarda ise turistlerin şikayet ettikleri sıklıkla gözlemlenmektedir.

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

paris gezisi

Paris Gezilecek Yerler

Işıkların şehri, unutulmaz ambiyansı ile her yıl milyonlarca ziyaretçiyi kendine çekiyor. Tabii ki, geniş mutfağı …