rüzgar gülü

Rüzgar Gülü Fiyatları Hangi Seviyelerdedir?

Çağdaş dünyada klasik enerji kaynaklarının tükenme endişesi ve maliyetlerinin de ağır oluşu gibi nedenlerle alternatif enerji arayışları vardır. Bu bağlamda en iyi çözümlerden biri güneş ışınlarından elde edilen elektriktir. Diğer ideal çözüm seçeneği de rüzgâr tribünleri veya bir başka söyleyişle rüzgar gülüdür. Ancak rüzgâr gülü fiyatları ne durumda gibi bir soruya cevabın anlaşılır ve yararlı olabilmesi adına öncelikle bilinmesi gereken bazı bilgiler vardır.

Rüzgâr Gülünün Yapısı

Rüzgâr gülü nedir diye bakıldığında en kolay ve anlaşılabilir tanımı şu olacaktır:  Rüzgâr denilen doğa olayının, gayet doğal ve temiz yapısıyla birlikte, bünyesinde bulundurduğu kinetik enerjiyi öncelikle mekanik enerjiye dönüştüren ve devamında da onu bu defa elektrik enerjisine dönüştürebilen sistematik yapıdır.

Rüzgârgülleri genel olarak şu parçalardan meydana gelir: Jeneratör, kule, hız dönüştürücüler, elektrik ve elektronik materyaller ve pervane. Kinetik enerjisi rotor adı verilen kısımda mekanik enerjiye dönüştürülür. Rotor milinin devir hareketleri de süratlendirilerek gövdede yer alan jeneratörlere aktarılması gerçekleştirilir.  Daha sonraki aşamada da jeneratörde bulunan elektrik enerjisi, orada bulunan akülerde depolanır veyahut kullanım sahasına direkt olarak gönderilir.

Rüzgâr Gülü Çeşitleri

Rüzgârgülü fiyatları kendi içindeki çeşitlerine göre değişir. Aynı zamanda rüzgârgülü fiyatları ondan beklediğiniz özelliklere göre de değişecektir. Rüzgârgülü boyut ve tip bakımından çeşitlere ayrılır.  Yatay eksenli rüzgârgülleri yanında,  düşey eksenli rüzgârgülleri vardır.  Yatay eksenli rüzgârgülü için  dönme ekseni rüzgâr yönüne paraleldir. Ve çoğunlukla yatay eksenli bu türbinler ticari türbinler olmaktadır. Sonuç olarak yatay eksenli rüzgârgülü fiyatları verim durumlarına doğru orantılı olarak artış gösterir.

Rüzgâr Gülü Fiyatları

Düşey eksenli rüzgârgülü ise düşey durumda ve rüzgârın geliş yönüne doğru dik durumda olur. Bunun da kendi içinde Darrieus ve Savonius adı verilen çeşitleri vardır. Temel karakteristiği de deney amaçlı kullanılıyor olmalarıdır. Ticari olarak kullanılmaları pek nadir olmaktadır. Düşey eksenli rüzgârgülleri boy olarak kısa yapılıdır. Bunların fiyatları nedir diye bakıldığında, yatay eksenli rüzgâr gülü fiyatları açısından daha ekonomik durumdadır.

Ama şu noktayı özellikle belirtmek gerekir: Klasik enerji kaynaklarının yüksek maliyet ve bedellerine karşı her alternatif ve doğal-yenilenebilir enerjiler gibi, rüzgâr gülü fiyatları da hangisi ve ne türü olursa olsun hem daha ucuz hem daha sağlıklı ve hem de daha sürekli ve kesintisiz olacaktır. Şöyle bir özet söz söylenebilir: Rüzgâr gülü fiyatları, yıllardır yapmak zorunda kaldığımız enerji fatura ödemeleriyle yan yana konduğunda tümüyle çok düşük olacaktır. Sonuçta en pahalı görünen rüzgâr gülü fiyatları bile aslında çok çok makul, mantıklı ve ucuz sayılabilir durumdadır.

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

profilo

İstanbul’un Her Noktasıa Aynı Gün PROFİLO Servisi

Profilo kalitesine sahip ürünlerinizden memnun olabilirsiniz ancak bu memnuniyet bir ömür sürecek diye bir şey …