Sabahattin Ali Kimdir?

Sabahattin Ali’nin 41 yıllık yaşamı 25 Şubat 1907’de başlamıştır. Hayatı boyunca yazarlık, şairlik, öğretmenlik ve çevirmenlik gibi meslekler yapmıştır. Daha çok öykü türünde eser veren yazarın toplam altmış dört öyküsü vardır. Yazar bunun yanında konusu sevgi ve aşk olan romanlar da yazmıştır, öykülerinde sevgi ve aşkın yanında kırsal hayatın sorunlarına da değinmiştir.

o_19bkthg19u9d13l93miqp1tuq37

Sabahattin Ali Hayatı

Babası piyade yüzbaşı olan Sabahattin Ali ilköğrenimi babasının atamaları nedeniyle farklı İstanbul, Çanakkale, Edremit ve İzmir’in çeşitli okullarında tamamlamıştır. 1926 yılında İstanbul Öğretmen Okulu’nda mezun olmuş ve bir yıl Tokat’ta öğretmenlik yapmıştır. Bundan sonra Almanya’ya gitmiş ve iki yılın sonunda Almancayı öğrenerek ülkesine dönmüştür. Bundan sonra Konya’da bir ortaokulda Almanca öğretmenliği yapmış ve bu sırada Atatürk’ü yeren bir şiir okuduğu iddiasıyla tutuklanmıştır. 1933 yılında çıkan afla serbest bırakılan öykücünün tutukluluğu bir yıl sürmüştür.

s-5ce4cadeb2b858c12fd0e972d2796b992c8a3c1d

Sabahattin Ali’nin Eserleri

Sabahattin Ali yaşantısındaki farklılıkları eserlerine de yansıtmış bir sanatçıdır. Eserlerinde üstü kapalı ifadelere yer veren Sabahattin Ali’nin 1937’de çıkarttığı Kuyucaklı Yusuf adlı romanı Milli Eğitim Bakanlığı’nın 100 Temel Eser listesindedir. Yazarın Kürk Mantolu Madonna ve İçimizdeki Şeytan adlı iki romanı daha vardır. Kürk Mantolu Madonna İngilizceye de çevrilmiştir. Bunun yanında şiirleri de derlenmiş ve kitap haline getirilmiştir.

s-ali70

Sabahattin Ali’nin Vefatı

Sabahattin Ali 1948 yılında Bulgaristan sınırını geçerken uğradığı saldırı sonucu hayatını kaybetmiştir. Sanatçı Türk Edebiyatına pek çok öykü, roman ve şiir bırakmıştır.

 

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

altın elbiseli adam

Altın Elbiseli Adam Kimdir?

Altın Elbiseli Adam; altın gibi bir kalbi olan Barkın Bayoğlu… Motosiklet camiasının önde gelen duayen …