Safir Cam Nedir? Avantajları Nelerdir?

Gorilla Glass ekranlara rakip gelen Sapphire Glass…

Safir, sadece bir taş değil, farklı tonlar alabilen saydam bir kristaldir. İçinde herhangi bir yabancı madde bulunmayan safir, pencerenizdeki cam kadar renksizdir.Safir taşları, genellikle diğer değerli taşlar gibi az miktarda çıkartılır. Ve işlenmeleri neredeyse imkansızdır. Bu yüzden saat camlarının bir kısmında sentetik safir kullanılır.

Sentetik safir, alüminyum oksit tozuna çok yüksek ısı ve basınç uygulanarak üretilir. Telefonlarda kullanılan safirler de bu şekilde üretilir.

Safiri Özel Kılan Nedir?

Safir, 150 nanometre ile 5500 nanometre arasındaki dalga boylarına karşı yüksek bir saydamlık gösterir. Bu yüzden ilk ve en önemli test olan arkasını görebilme testini başarıyla geçer.

Safir’in en büyük özelliklerinden diğeri de sertliğidir. Normal camdan iki kat daha, neredeyse elmas kadar sert olan safir, neredeyse çizilmezdir. Safir kristaller, paslanmaz çeliğin 10 katı sıkıştırma gücünü kaldırabilirler.

“Peki bu kadar özel bir madde neden her alanda kullanılmıyor?” sorusu aklınıza gelebilir. Cevabı çok basit, pahalı olması… Safir üretimi, Gorilla Glass’a kıyasla 10 kat daha pahalıya mal olduğu düşünülmektedir.

Safir camın birbaşka özelliği ise çok yoğun olması sayesinde biraz daha ince olabilmesidir. Bu da cep telefonlarının daha ince olması anlamına gelir.

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

Mosso Cavalier 700 Claris İncelemesi

Mosso Cavalier 700 Claris modeli, tüm parçalarında Shimano Claris ile buluşmuş, giriş seviyesinin bir basamak …