safranın faydaları

Safranın Faydaları

Safranın faydalarından önce safran için söylenen meşhur söz altın baharat olmasıdır. Hem baharat hem de renk vermesi amacı ile kullanılan safranın faydaları arasında stresten uzaklaştırması, bağışıklık sistemini güçlendirmesi, solunum yollarını iyileştirme, kemikleri güçlendirme ve dolaşımın artması bulunur. A, B2 ve C vitaminleri, sodyum, potasyum, çinko, kalsiyum, bakır, selenyum, fosfor, demir magnezyum ve manganez mineralleri safranın faydaları arasındadır. Safran mutlaka ölçülü miktarlarda yenmelidir. Çünkü aşırı tüketim ölümcül sonuçlara bile neden olabilir.

Safranın Faydaları

Kanser Hastalığı İle Savaşır: Fareler üzerinde yapılan araştırmalar sonucunda safran bitkisinin içeriğindeki bileşenler kanser hücrelerinin büyümesini engellediği gözlemlenmiştir. Safran özellikle prostat, meme ve cilt kanserlerine karşı koruma sağladığı bilinirken antikanser etkisine sahip olan safran karotenoid bakımından zengin bir besindir.

Artrit Tedavisinde Yardımcıdır: İtalyanların yaptığı çalışmalarda gözlemlenen, safranda bulunan bileşenlerin vücuttaki oksijen miktarını arttırdığıdır. Safranla yapılan çay tüketildiğinde gut ve artrit tedavisinde yardımcı olduğu bulunmuş.

Uykusuzluk Sorunları İçin: Bu konuda tam bir bilgi olmasa da safran tüketimi uyku bozukluklarını iyileştirmede etkilidir. Depresyondan kaynaklı uykuya geçişte zorlanıyorsanız safran tüketerek sakinleşerek daha sakin ve rahatlamış olarak yatağa geçin. Safranı sadece uyku için değil antidepresan etkisi ile daha sakin olmak içinde tüketin.

Beyin Sağlığını Arttırır: Hafıza ve öğrenme bozukluklarının giderilmesinde etken olan safran ileride oluşabilecek Alzheimer ve Parkinson rahatsızlıklarında etkilidir. Hafızanın güçlenmesine destekleyici olan safran depresyondan kaynaklı beyin aktivitelerinin dejenerasyonunu onarmada başarı sağlar.

Astım Tedavisinde Kullanılır: Çok eski çağlardan beri kullanılan safran üst solunum yollarının tıkanmasında etkendir. Bu konuda tam bir bilgi olmadığı için astım rahatsızlığı bulunanlar kesinlikle doktora danışmalıdır.

Yaraları Tedavi Eder: Yara ve yanıkların tedavisinde kullanılan safran macun kıvamına getirilerek hasarlı bölgelere sürüldüğünde tedavi edici özelliği vardır.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir: Ölçülü miktarlarda kullanılan safran bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcıdır ve vücudun direncini arttırarak hastalıklara karşı vücutta kalkan oluşturur.

Kalp Sağlığını Geliştirin: Antioksidan içeren safran bitkisi kan damarlarının ve atardamarın korunması için çalışır. Anti inflamatuar özellikleri sayesinde kalbe faydalı olan safran kolesterol seviyelerini düzenleyerek kalp riskine karşı olan etkenlerin nötralize olması için çalışır.

Karaciğer Sağlığını Geliştirir: Karaciğer hastalığında yardımcı olan safran karaciğer hasarların koruma sağladığı toksinlerin dışarı atılmasına yardımcı olur.

Hakkında Mehmet Çelik

İlginizi Çekebilir

biobellinda çamaşır suyu

Biobellinda Çamaşır Suyu Beyazlatıcı

Gündelik hayatımızda pek çok noktada temizlik malzemelerini kullanmaktayız. Gözümüzle göremediğimiz mikrop ve bakteriler insan sağlığını …