sağlıklı yaşam

Sağlıklı Yaşam Sırları

Sağlıklı beslenme sağlıklı yaşamın şartıdır, bununla beraber sağlıklı egzersiz de birlikte yapılırsa; sağlıklı yaşam için gerekli şartlar sağlanmış olur. Kişi sağlıklı beslendiği ve sağlıklı egzersiz yaptığı ölçüde yaşam kalitesini yükseltebilir. Söz gelimi sağlıklı beslenip, hiç egzersiz yapmamak hatalı olduğu gibi, sağlıklı egzersiz yapıp kötü beslenmek de hatalıdır. Her ikisinin birlikte yapılması gerekir. Sağlıklı beslenmek için bu makalemizde bazı püf noktalarına değiniyoruz. Böylece beslenme konusunda bilinçlenmek mümkün olabilir.

Kemik Suyunun Sağlığa Faydaları

Büyük annelerimiz bizlere kemik suyunu içirir dururlardı. Faydaları konusunda şimdiki bilim kadar bilgili olmadıklarını biliyoruz ancak kemik suyunda ısrar etmeleri gerçekten de lehimizedir. Büyük annelerimizin hazırladıkları gıdaların hemen hepsi organik ve sağlıklı besinlerdi. Dünya genelinde nüfus artışı olmadığı için ve ekonomik kaygılar ön planda olmadığı için; belki de sanayileşme henüz tam gaz başlamadığı için yemekler daha leziz ve sağlıklıydı. Eski insanların ömürlerinin 100 yıla yaklaşmasının en önemli nedeni de organik ve sağlıklı beslenme idi. Kemik suyu sağlıklı beslenme için en önemli püf noktalardan biridir. Haftada en az 1 kez kemik suyu çorbalarından istifade etmek kemiklerimizi güçlendirir ve bize protein sağlar. Bu da daha sağlıklı yaşam için atılmış bir adım demektir.

Lezzetli Yemekler genelde Sağlıksız olur

Bu bir gerçek! Lezzet artıkça sanki kalite düşmektedir. Fast food besinler, bastırılmış gıdalar konserveler çok lezzetlidir ama doğal gıdalar değildirler.

Buğdayın Gizemi

İşlenmiş beyaz un mamullerinin zararlarını bilmeyen yoktur. Adeta lanetlenmiş olan 3 Beyaz ( tuz-şeker-un) içinde yer alan tam beyaz un, GI glisemik indeksi yüksek, çabuk doyuran ve çabuk acıktıran bir besin temeli olarak sağlıklı değildir. Ancak buğday, bir takım yapay işlemlerden geçmeden tarladan fırına oradan da sofraya gelirse çok yararlıdır.

Sağlıklı Beslenmenin Yolu

Az yiyerek öğün sayılarını arttırmak ve gece atıştırmalarını tamamen kesmek çok yararlı bir yöntemdir. Unutmayalım; yemek bizim vücudumuzu hayatta tutar ancak fazlası yıpratır ve ömrünü kısaltır. Yemeği yaşamak için yemek gerekir, yemek için yaşamamak gerekir. Bir çok obez hastası yemek için yaşar adeta… Ve sonunda yemekler onların sağlığını bozar.

İyi bir gece uykusu almak zihninizi ve bedeninizi sağlıklı tutmaya yardımcı olur. Çoğu erişkin, dinlenmek ve ertesi gün dinç ve enerjik olmak için 7-8 saat uykuya ihtiyaç duyar. Uykuya dalmanıza yardımcı olacak birkaç sağlıklı yiyecek ve içecekten de bahsetmek isteriz.

Mesela bunlardan biri muzlardır: Muzların huzursuz bacaklarını sakinleştirmek ve bacak kramplarını önlemek için potasyum oranı yüksektir. Ayrıca muzların kasları ve sinirleri rahatlatmak için magnezyum içerikleri vardır. Somon Balığı stres hormonlarını azalttığı ve dinlendirici olduğu için ve iyi bir omega-3 yağ asitleri deposu oldukları için mutlaka haftada 1 kez somon tüketmek gerekir. Badem daha sağlıklı uyku için yararlıdır: Badem daha iyi uyumanıza yardımcı olmak için magnezyum içerir. Ayrıca, uyurken kararlı bir kan şekeri seviyesinin korunmasına yardımcı olan protein sağlarlar. Tahıl Sağlıklıdır: Tahıl ürünleri düşük şeker içerirler tam tahılla yapılmış besinler uykuyu düzenleyen triptofan amino asidi elde etmek için yardımcıdır. Yeşil veya papatya gibi çaylar uykuya neden olan tazin adı verilen uyku düzenleyici içerirler. Yumurtalar uyurken kan şekeri seviyelerini dengelemenize yardımcı olan yüksek proteinli bir atıştırmalıklardır ancak kolesterol hastaları için yumurta sarısı önerilmez.

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

biobellinda çamaşır suyu

Biobellinda Çamaşır Suyu Beyazlatıcı

Gündelik hayatımızda pek çok noktada temizlik malzemelerini kullanmaktayız. Gözümüzle göremediğimiz mikrop ve bakteriler insan sağlığını …