Sait Faik Abasıyanık Kimdir?

Sait Faik Abasıyanık 1906 yılının Kasım ayında Sakarya’da dünyaya gelmiştir. Türk şair, roman ve öykü yazarıdır. Sait Faik Abasıyanık Türk edebiyatının önemli sanatçılarından biridir. Çağdaş hikâyeciliğe yaptığı katkılar sayesinde Türk Edebiyatında bir dönüm noktası olarak kabul edilir.

698_1430895006

Sait Faik Abasıyanık Hayatı

Şiir ve öykü yazmaya lise yıllarında başlamıştır. İlk öyküsü olan Uçurtmalar 1929 yılında Milliyet Gazetesinde yayımlanmıştır. Başlarda gözlemci bir anlatımla yazdığı öyküleri zamanla insanın içindeki benliğe odaklanan bir anlatıma bürünmüştür ve bu Türk Edebiyatı için önemli bir gelişmedir.

sait-faik-4

Sait Faik Abasıyanık Felsefesi

Sait Faik’e göre her şey insanı sevmekle başlar. Sait Faik eserlerinde insanların iç dünyasını yansıtmıştır ve zamanla anlatımı şiirselliğe bürünmüştür. İçe dönük bir yazar olan Sait Faik eserlerinde toplumsal düzenin çirkinleri, sahtelikleri ve adaletsizliklerine direnen insanların ruhsal bunalımlarını anlatır. Doğaya âşıktır ve toplumsal sorunlar onun toplumun bir bireyi olarak hayıflanmasına sebep olur.

sait-faik-abasiyanik_291186

Sait Faik Abasıyanık Edebi Hayatı

Sait Faik Türk Edebiyatına pek çok öykü, bir şiir kitabı ve üç roman bırakmıştır. 48 yıllık hayatı siroz hastalığı nedeniyle 1954’te son bulmuştur. Ölümünden sonra Burgazadadaki evi müze haline getirilmiştir. Annesi, her yıl düzenlenen “Sait Faik Hikâye Ödülü” nü oluşturmuştur. O sıradan insanları anlatarak onların içindeki evrenselliği yakalamış ve bunu öykülerine yansıtmıştır. Çağdaş edebiyata katkılarından dolayı Amerika’daki uluslararası Mark Twain Derneğinin onur üyeliğine seçilmiştir.

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

altın elbiseli adam

Altın Elbiseli Adam Kimdir?

Altın Elbiseli Adam; altın gibi bir kalbi olan Barkın Bayoğlu… Motosiklet camiasının önde gelen duayen …