şalgamın faydaları
şalgamın faydaları

Şalgamın Faydaları

Turgiller ailesinde olan şalgamın faydalarını öğrenince sizde mutfağınızdan eksik etmeyeceksiniz. Nişastalı sebzeler arasında yer alan şalgam salatalara, yemeklere, meşhur şalgam suyunda, çorbalarda, güveç yemeklerinde ve turşu yapımında kullanılabilir. Şalgamın faydaları bağışıklık sisteminin güçlendirmesi, kemik gelişiminin desteklenmesi, kanserden korunma, sağlıklı kalp, astım ve karaciğer sağlığı, sindirim sistemi ve zayıflamaya karşı etki bulunur. A, B2, C, D, E ve K vitaminleri dışında sodyum, potasyum, çinko, kalsiyum, bakır, manganez, demir ve magnezyum mineralleri şalgamın faydaları arasındadır.

Şalgamın Faydaları

Kanser Riskine Karşı: Şalgamda bulunan fitokimyasallar ve antioksidanlar kanser riskine karşı koruma sağlar. Kanserin vücuda verdiği zararları engelleyen şalgam hücre çoğalmasını önleyerek göğüs, kolon ve karaciğer kanser riskine karşı korur. Bunun için şalgamı mutfağınızdan eksik etmeyin.

Kardiyovasküler Sağlık İçin: Şalgamda yer alan K vitamini ve diğer bileşenler antiinflamatuar etkisi ile ritim bozukluklarına ve kalp rahatsızlıklarını önlemede yardımcıdır. Kolesterolün azalmasını sağlayan şalgam olası kardiyovasküler rahatsızlıkların önlenmesi için yenmelidir.

Kemik Gelişimini Destekler: Şalgam kemik yapısını güçlendiren ve kemik büyümesini destekleyen potasyum ve kalsiyum minerallerine sahiptir. Düzenli olarak şalgam tüketen kişilerde güçlü kemikler oluşurken kemik dokusunu güçlendirir ve bağ dokusunu kuvvetlendiren kalsiyum minerali sayesinde desteklenir.

Akciğer Sağlığını Korur: A vitamini değeri yüksek olan şalgam sigara dumanının verdiği A vitamini eksikliğini telafi eder. Şalgamın yeşilliklerinde yer alan A vitamini desteği akciğerleri güçlendirir ve akciğerin korunmasında yardımcı olur.

Sindirime Yardımcı Olur: Şalgamın kendiside saplarında bulunan yeşillikleri de sindirim sisteminin çalışmasına yardımcı olur. Sindirimde yer alan bakterilerin azalmasına yardımcı olan şalgam her yediğinizde sizi rahatlatacaktır.

Zayıflamaya Yardımcıdır: Şalgamda bulunan kalori oranı oldukça düşüktür. Kilo verme çabanızda yardımcı olan şalgamın lif değeri yüksek olduğu için vücut ağırlığının kontrol edilmesini sağlayarak kolon sağlığını desteklemektedir.

Astım Tedavisinde: Şalgamda yer alan C vitamini ve antioksidan özelliği ile astım tedavisi sağlanır ve astımın oluşturduğu semptomlarda azalma gözlenir. Şalgam tüketen astım hastalarında oluşan hırıltıya iyi gelecektir.

Vücudun Kokmasını Önler: Şalgam ve şalgam suyu tüketerek vücutta oluşan kokunun engellenmesi sağlanır. Şalgam tüketerek vücut kokusundan kurtulabilir ve vücudun temizlenmesi sağlanır.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir: Şalgamda yer alan bileşenler bağışıklık sisteminin güçlenmesinde önemli rol oynar. Beta karoten içeren şalgam vücutta bağışıklığı güçlendiren içerikler barındırır ve vücudun direncinin artmasına yardımcıdır.

Göz Sağlığını Korur: Şalgamda bulunan içerikler sarı nokta göz hastalığı ve katarakt rahatsızlığını önlemeye yardımcıdır. Yüksek bir lutein barındıran şalgam görme yetisini güçlendirir.

Hakkında Mehmet Çelik

İlginizi Çekebilir

dünyanın ilk sineması

Dünyanın İlk Sineması Nerededir?

Gerçek anlamı ile seyirciler için ilk sinema 2 Nisan 1902 yılında Kaliforniya’nın Los Angeles şehrinde …