salyangoz kremi

Salyangoz Kremi Faydaları Nelerdir?

Salyangoz kremi, salyangoz ya da yaygın olarak adlandırılan sümüklü böceğin mukusundan yapılmaktadır. Salyangozun salgıladığı bu sıvı, duvar gibi zeminlerde düşmesini engellemektedir. Bu sıvı çeşitli dermatolojik koşullarda ve ürünlerde kullanılan bazı benzersiz özelliklere sahiptir. Salyangoz kremi, çeşitli cilt tipleri için, farklı şekillerde imal edilmekte ve satılmaktadır.

salyangoz kaplıcaları

Salyangoz kaplıcaları ve spa merkezleri Tayland’da oldukça popülerdir. Seans sırasında yaşayan salyangozlar müşterinin yüzüne bırakılarak, yüzün üzerinde dolaşması sağlanmaktadır. Tabii ki buradaki salyangozlar, spa merkezlerindeki ilgili kişiler tarafından yetiştirilir. Bu ufak bilginin ardından salyangoz kremi faydaları nelerdir, gelin inceleyelim.

Yanık Tedavisi

Salya şeklinde olan sıvının adı helix aspersadır. Bu ciltte oluşan yanıkların iyileşmesine yardımcı olur. Yaşanan yanma sonrası, iyileşme deneylerle kanıtlanmıştır. Salyangoz kreminin yanıklar için güvenli ve etkili alternatif tedavi olduğuna karar verilmiştir.

Ağrı Kesici

Yanıkların tedavisinde kullanılan salyangoz kremi, topikal bir anestezik olarak çalışır, ciltte yanıkdan kaynaklanan ağrıların da geçirilmesini sağlar. Ayrıca deniz salyangozları üzerinde yapılan bir araştırma, güçlü bir anestezik nörotoksine işaret etmektedir. Yurt dışında alternatif tıp haricinde, çeşitli eklem ağrıları için şırınga ile zerk edilen ağrı kesici formları mevcuttur.

Yaraların İyileştirilmesi

Salyangoz kremi yaraları daha hızlı iyileştirmek için de kullanılmaktadır. Bu kullanımın geçmişi Hipokrat’a kadar uzanır. Tavşanlar üzerinde yapılan bir deneyde, oluşan yaraların tedavisinde olumlu sonuç vermiştir.

Alerjik reaksiyonlara sebep olabilen salyangoz kremi, kullanım öncesinde cildin ufak bir bölümüne sürülerek test edilmelidir. Salyangoz krem ürünlerinden net bir sonuç alabilmek için en az iki hafta kullanımı önerilmektedir. Ayrıca kuru ciltler için nemlendirici, kırışıklıklar için sıkılaştırıcı, akne ve sivilce tedavisinde, yaşlanma ve cilt lekeleri giderici olarak kullanıldığı da bilinmektedir.


Kaynaklar

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

biobellinda çamaşır suyu

Biobellinda Çamaşır Suyu Beyazlatıcı

Gündelik hayatımızda pek çok noktada temizlik malzemelerini kullanmaktayız. Gözümüzle göremediğimiz mikrop ve bakteriler insan sağlığını …