sarı kantaronun faydaları

Sarı Kantaronun Faydaları

Sarı kantaronun faydaları için ndan tentürünü ve sarı kantaron çayı yaparak yararlanabilirsiniz. Anti depresan etkisi, menopoz döneminde görülen ruhsal değişiklikler ve sancılı durumlar, regli dönemlerinde oluşan kasılma ve ağrılar dışında sarı kantaronun faydalarından masaj salonlarında vücudu rahatlatma etkisinden sebep kullanabilirsiniz.

Sarı Kantaronun Faydaları

Depresif Hallerde Kullanılabilir: Özellikle depresyonun başlangıç aşamasında sarı kantaron bitkisini kullanarak antidepresan etkisinden faydalanabilirsiniz. Beyin hücrelerini etkileyen sarı kantaron beyinde özellikle geceleri oluşan kaygı ve endişenin azalmasını sağlayarak son derecede depresyon bozukluğunuz varsa da etkisini gösterecektir. Daha relax olmak, sakinleştirici etkisinden dolayı gün içinde kantaron bitkisinden bir bardak çay hazırlayarak içebilirsiniz.

Mental Etkileri Bulunur: Antidepresan etkisini sarı kantaron bitkisinin özelliklerini yazmıştık. Fakat mental açısından kargı ve endişenin azalmasında etkili olan sarı kantaron stres hormonlarının aktivitesini azaltarak hem beyin olarak daha sakin olmanızı sağlar hem de rahatlatıcı etkisinden dolayı uykuya geçişin rahatlamasına yardımcıdır.

Sarı Kantaron İştah Açar: İştah sorunu yaşayan kişiler kilo alamamaktan da şikayetçidirler. Sarı kantarondan yapılan çay içildiğinde iştahın açılmasına yardımcıdır. İştahın açılmasına yardımcı olan sarı kantaron halsizlik veya hastalıklardan kaynaklı iştahın kapanmasına da önleyici etkilere sahiptir. Mide sağlığını koruyan bitki yemek yerken oluşan bulantılarında azalmasına yardımcıdır.

İdrar Yolu Enfeksiyonlarına Karşı: Üşütmeden yada alınan mikrobik faktörlerden oluşan idrar yollarındaki sorunlar sarı kantaron çayı içilerek azaltılabilir. İdrar yolu enfeksiyonlarının oluşması için en büyük etken kesinlikle soğuk zemine direk temas edilmesidir. Bunun için ilaç yerine bitkisel bir tedavi istiyorsanız sarı kantaron bitkisini tercih edebilirsiniz.

Kadın Hastalıklarına İyi Gelir: Kadın hastalıklarında ileriki yaşlarda menopoz, ergenlik ve orta yaşlarda görülen adet sancıları sıkıntılı bir süreçtir. Sarı kantaron çayı bu dönemleri daha az ağrısız ve sancısız geçirmenize yardımcı olacaktır. Regl döneminde daha çok oluşan kaygıları azaltır ve sıkıntılı süreçler bu çay içilerek aşılabilir.

Aromatik Etkisi İle Masaj Yağı: Sarı kantarondan elde edilen sarı kantaron yağı spa merkezlerinde ve masaj salonlarında rahatlık etkisi sağlaması için kullanılabilir. Diğer yağlarla karıştırılarak kullanılabilen sarı kantaron yağını vücudu uyarır ve hücrelerin aktifleşmesini sağlayarak terapi etkisi sağlanır.

Hakkında Mehmet Çelik

İlginizi Çekebilir

biobellinda çamaşır suyu

Biobellinda Çamaşır Suyu Beyazlatıcı

Gündelik hayatımızda pek çok noktada temizlik malzemelerini kullanmaktayız. Gözümüzle göremediğimiz mikrop ve bakteriler insan sağlığını …