şeker otunun faydaları

Şeker Otu Nedir? Faydaları Nelerdir?

Şeker otunun diğer bilinen bir adı da steviadır. Adı üstünde tatlandırmak için daha çok kullanılan şeker otunun faydalarından; Çin, Japonya, Brezilya ve Paraguay’dakiler daha çok yararlanıyor. Şeker otunun faydaları arasında zayıflamaya yardımcı olması, cildin beslenmesi, kan basıncını düşürmesi, daha güçlü kemikler, diyabet sağlığı, kanserden korunması ve komple ağız bakımı yapması ile bilinir.

Şeker Otunun Faydaları

Ağız Bakımı Yapar: Şeker otu diğer adı ile stevi bitkisi antibakteriyel etkiye sahiptir ve ağız içinde bulunan bakterilerin giderilmesinde yardımcı olmuştur. Stevia diş macunu ve ağız temizleme sularında ana madde olarak kullanımda ilk sıralarda yer alır ve diş etlerinde oluşabilecek iltihaplanmaları engeller.

Diyabetin Kontrollü Olmasını Sağlar: Stevia bitkisinin en etken özelliklerinden biri de kan şekeri seviyelerini düzenlemesidir. Diyabet rahatsızlıklarında kullanılabilen şeker otu stevia bitkisi diyabet rahatsızlıklarının oluşturduğu semptomların azalmasında yardımcıdır. Kan şekeri seviyelerini etkilemeden kullanılabilen stevia bitkisi kolonda bakteriler tarafından hızlıca emilir.

Kolesterolü Düzenler: Yapılan araştırmalar sonucunda stevia bitkisinin tüketimi sonucunda kötü kolesterolün ve trigliserit düzeylerini azalttığı gözlemlenmiştir. Kolesterol seviyelerini düzenleyen stevia iyi kolesterolün artması için kullanılabilir.

Kanser Riskine Karşı: Stevis bitkisinde yer alan bileşenlerde güçlü antioksidanlarda yer alır ve antioksidan içeriği sayesinde kanser riskine karşı vücudu korumaktadır. Serbest radikallerin önlenmesinde etken olan stevia sağlıklı hücreleri koruyarak kanser hücrelere geçişini de engelleyerek kanser hücrelerinin çoğalmasını engeller.

Kilo Vermeye Yardımcıdır: Stevia bitkisinde yer alan içerikler kaloride düşük oranlıdır ve şekere göre çok daha tatlıdır. Stevia bitkisi ile hazırlanan kek ve tatlılar şeker ile hazırlananlara oranla daha az kaloriye sahiptir ve kilo vermeye yardımcı olur.

Cilt Bakımı Yapar: Stevianın cilde iyi geldiği de eskilerden beri bilinen bir gerçektir. Cilt rahatsızlıklarından en çok görülen egzama ve dermatit gibi sorunlara karşı önlem almaya yardımcı olan stevia bu bölgedeki bakterilerin azalmasını sağlayarak daha sağlıklı bir cildin desteklenmesini sağlar.

Kan Basıncını Dengeler: Stevia bitkisi idrarın söktürülmesinde kan damarlarının rahatlamasında ve sodyumun vücuttan kolaylıkla atılmasına yardımcı olan bileşenlere sahiptir. Kardiyovasküler rahatsızlıklarda yardımcı olan stevia oluşabilecek kalp krizi ve felç gibi kalp rahatsızlıklarının oluşumunu önlemede yardımcıdır.

Hakkında Mehmet Çelik

İlginizi Çekebilir

biobellinda çamaşır suyu

Biobellinda Çamaşır Suyu Beyazlatıcı

Gündelik hayatımızda pek çok noktada temizlik malzemelerini kullanmaktayız. Gözümüzle göremediğimiz mikrop ve bakteriler insan sağlığını …