SEO Nedir? SEO Yapmak Neden Gereklidir?

SEO nedir sorusuyla özellikle web sitesi işleriyle ilgilenirken bol bol karşılaşırız. SEO’yu Türkçeye Arama Motoru Optimizasyonu olarak çevirebiliriz. Aslında SEO dediğimiz olay web sitelerin can damarıdır olmazsa olmazıdır. Web sitenizi ayakta tutacak sürekliliğini ve canlılığını sağlayacak şey SEO’dur. Üst sıralara çıkmak için gereklidir. Üst sıralara çıkmak demek daha fazla ziyaretçi ve site canlılığı demektir. Ziyaretçiler geldikçe siteniz paylaşılmaya ve konuşulmaya devam edecektir. Dolayısıyla tamamen doğal SEO sahibi olacaksınız. Doğal SEO sizin haberiniz olmadan sitenin gelişimi namına yapılan bütün çalışmalar diyebiliriz. SEO nedir sorusuna net bir cevap verecek hale geldiğimiz zaman karışıkmış gibi görünen tüm bu bilgileri daha iyi anlayacağız.

SEO’nun Temel Bileşenleri – Site İçi SEO

SEO nedir sorusuna cevap verdikten sonra biraz da SEO’nun sahip olduğu temel bileşenlere değinmek gerekiyor. SEO yapmaya ilk başlayacağınız nokta bizzat kendi sitenizdir. Öncelikle sahip olduğunuz sitenin tasarımıyla başlamanız gerekiyor. Çünkü gelen ziyaretçiler hoş olmayan bir görüntüyle karşılaştıkları zaman hemen sitenizi terk ederler. Bu yüzden siteniz ilk bakışta göze hitap etmeli ve gelen ziyaretçiyi memnun etmelidir. Tabi ki her şey tasarım değil içerik de en azından tasarım kadar kıymetli bir olgudur. Özellikle yazı başlıkları, başlığı içinde anahtar kelimenin geçip geçmediği, makalenizde geçen kelime sayısı, cümlelerin kurulumu, anlatımın açıklığı, anahtar kelimelerin metinde yer alması ve tekrardan sakınma gibi durumlara dikkat etmeniz gereklidir. Tabi ki konunuzla ilgili gerekli düzeyde kaliteli birkaç resim de yazınızı zenginleştirecek diğer birkaç unsurdan bazılarıdır. Bunlar dışında sitenizle alakalı linkler vererek ziyaretçiyi sitenizde vakit geçirmeye teşvik edebilirsiniz. İsterseniz site dışı linkler vererek ziyaretçiyi istediğiniz bir biçimde yönlendirebilirsiniz.

SEO’nun Temel Bileşenleri – Site Dışı SEO

Site dışı SEO’nun en az site içi SEO kadar kıymetli olduğunu bilmek gerekir. Ancak SEO konusunda en fazla hata yapılan konuları içermektedir. Site dışı SEO temel olarak sahip olduğunuz siteye başka siteler tarafından yapılan bağlantılardır. Yani backink dediğimiz olaydır. Arama motorlarına göre bir siteye ne kadar çok link verişmişse o site o kadar popüler o kadar güvenilir demektir. Ancak bu konuda yapılan en büyük hatayı kısa sürede üne kavuşmak isteyen site sahipleri yaparlar. Sitelerine yüzlerce link alarak bir anda yükselmeyi hedeflerler. Hatta bu konuyla ilgili birçok ücretli servis bile vardır. Ancak bunlardan kendi güvenliğiniz namına uzak durmanız gerekmektedir. Google mühendisleri bu gibi durumlara karşı önemlerini almaktadır.

SEO Öğrenmeye Nereden Başlamalıyım?

SEO öyle ha deyince öğrenilecek bir mevzu değildir. Uzun uğraşlar gerektirir. Ancak SEO’ya başlamak için önerilebilecek olan en güzel kaynak Google tarafından yazılan başlangıç kılavuzudur. Bizzat işin sahibi tarafından yazıldığı ve gayet açık bir dil kullandığı için bu kaynağa başvurmanızı öneririm.

SEO nedir sorusu bir yazıda cevaplanabilecek bir soru değil elbette ama bir giriş olarak bu yazıdaki bilgileri baz alabilirsiniz.

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

Seo Terimleri Sözlüğü

SEO terimleri, bu sektörün yurt dışı kaynaklı bir sektör olduğundan, SEO sektörünün içeriğindeki terimler ve …