Seo Terimleri Sözlüğü

SEO terimleri, bu sektörün yurt dışı kaynaklı bir sektör olduğundan, SEO sektörünün içeriğindeki terimler ve kalıplar da dünyada yaygın olarak kullanılan İngilizce diliyle düzenlenmiştir. Bu yüzden SEO terimleri, bir çok ülkedeki web masterların daha kolay anlayacağı İngilizce diliyle planlanmıştır. Yazının devamında, İngilizce olan SEO terimlerinin Türkçe karşılıkları, Türkçe açıklamaları yer almaktadır.

Seo Terimleri

Title

Title, İngilizce karşılığı olan başlık kelimesinden türemiş, sitenin ana başlık yapısı ve linklerin isimlendirilmesinde kullanılan bir terimdir. Title terimi, H1, H2, H3 vb. şekillerde içeriklerde yer alan başlık şekliyle kullanılır.

heading h1,h2,h3

H1, H2, H3, H4 vb.

Heading teriminin kısaltılmasıyla kullanılan bu terim, içeriklerin başlıklarını betimlemek amacıyla kullanılır. Ana başlık genellikle H1 ile belirtilirken, H2, H3, H4 vb. şekillerde alt başlıklara ayrılır. H’nin yanındaki rakamın artması, başlığın önem derecesinin düştüğünü(alt başlık) olduğunu belirtir.

Spam

Spam, daha çok scipt ve yazılımlar ile yapılan otomatik paylaşımlar için kullanılan bir terimdir. Çok fazla paylaşımın kısa sürede yapılmasıyla bilgi kirliliği oluşur. SEO sırasında spam olduğu belirlenen paylaşım, yarar sağlamayacağı gibi zarar da sağlayabilir. Google Web Master Araçları’nda Arama Trafiği/Manuel İşlemler bağlantısıyla spam işlemleri görüntülenebilmektedir.

Rel

Rel linklerin site ile olan ilişkilerini belirtmek amacıyla kullanılan bir terimdir. 20’den fazla çeşidi bulunan Rel mikro formatının amacı, link verilen site ile link alan site arasındaki bağı arama motorlarına bildirmektir. En çok kullanılan Rel formatı Nofollow ve Dofollow’dur.

Nofollow ve Dofollow

En çok kullanılan Rel mikro formatından ikisidir. Nofollow, linkin paylaşıldığı site ile linkin içeriğindeki sitenin herhangi bir alakasının olmadığını, referans olamayacağını ve sitenin değerlerini, bilgilerini paylaşan bir site olmadığını ifade eder. Dofollow, linki veren sitenin, linkteki siteye kefil olduğunu ifade eder diyebiliriz. Dofollow linkler, SEO açısından backlink altyapısı oluşturulması için büyük önem arz eder. Nofollow ve Dofollow Nedir? adlı makalede daha açıklayıcı bilgi ve nasıl kullanıldığı hakkında bilgiler yer almaktadır.

Alexa

Alexa, Amazon adındaki köklü bir şirketin, dünya üzerindeki tüm siteleri belirli bir sıraya sokmak amacıyla kurduğu bir sitedir. Açıkları olduğu(farklı yollarla yükselme sağlanabildiği) için güvenilir olmadığı düşünülmektedir.

Pingleme

Pingleme SEO terimleri açısından arama motorlarının uyarılması işlemidir. Pingleme ile arama motorlarının siteyi daha hızlı ziyaret etmesi sağlanmaktadır. Bu yüzden indexlenme süresini hızlandırdığı bilinmektedir.

indexlenme

İndexlenme, sitenizin veya sitenizdeki bir içeriğin arama motorları tarafından gösterilmesidir. İndexlenme hızı ise, içeriğin oluşturulması ve arama motorlarında gösterilmeye başlaması arasında geçen süredir. Bu bir kaç saniye olabildiği gibi, bir kaç gün de olabilir.

Bot

Bot, arama motorlarının danışmanıdır. Şöyle ki; sitedeki içeriklerin indexlenmesi ve indexlenme hızının belirlenmesi işlemlerini gerçekleştirir. Botlar sitenizin haritasını tarayarak yeni içeriklerin indexlenmesini sağlar.

backlink

Backlink

Bir sitenin, başka bir sitede olan bağlantısını belirtir. Bu bağlantılar linkleme ve yönlendirme şeklinde olabilmektedir. Rel mikro formatında dofollow olarak belirtilen linkler backlink açısından büyük önem ihtiva etmektedir. Backlink Nedir? Backlink İpuçları  adlı makalede daha detaylı bilgi yer almaktadır.

Hacklink

Site sahibinin izni veya bilgisi olmadan başkaları tarafından eklenen linkler anlamına gelir. Kötü niyetli kişiler tarafından oluşturulan site uygulamalarının(script, eklenti vs.) kurulmak istenmesiyle yayılır. Site açısından sorun teşkil edileceği bilinir. Bu linkler genellikle kod arayüzünde görüldüğünden, site sahibinin gözünden kaçabilmektedir. Fakat arama motorları kod arayüzündeki bu linkleri de dikkate aldığı bilinmelidir.

Robots

.txt formatında yazılmış kod kümesidir. Robots dosyası, arama motorları tarafından siteye gelen botların yolunu bulmasını sağlar. Aynı zamanda, indexlenme, indexlenmeme gibi işlemler de robots dosyasında belirtilir. Site haritası(sitemap) de robots.txt ile belirtilebilir. Bu sayede botların site haritasına ulaşmaları kolaylaşmış olmaktadır.

Site Haritası(Sitemap)

Site haritası, sitenizde yayınlanan içeriklerin link olarak adreslendiği xml uzantılı bir dosyadır. SEO kriterleri açısından çok önemli olduğu bilinmektedir.

Keyword

Keyword terimi, anahtar kelime demektir. SEO ile aramalarda üst sıralarda çıkılmak istenen kelimeler için kullanılır.

RSS

Site içeriğininin farklı mecralarda anlık yayın yapılabilmesi amacıyla oluşturulmuştur. Bu yazılım ile web site içerikleri anlık yayın yapılabilmektedir. SEO kriterleri arasında yer alır, kullanılması tavsiye edilir.

Onpage ve Offpage

Onpage, site içi veya sayfa içi şeklinde bilinir. SEO için gerekli site içi değişiklikleri yapmak için kullanılır.

Offpage, site dışı SEO için gerekli değişiklikler için kullanılır.

Tag

Etiket anlamına gelmektedir. SEO terimleri açısından bir kaç şekilde karşımıza çıkmaktadır. Meta tag olarak anlamı sayfanın veya sitenin arama motoruna anahtar kelimelerin bildirilmesidir. Yazının içerisindeki önemli kelimelerin belirlenmesi için de kullanılır.

Htaccess

Apache web sunucularında olan, etkili bir ayar dosyasıdır. Sitede bulunan sayfaların URL yapısı, yönlendirmeler, 404 sayfa tanımlaması gibi bir çok amaçla kullanılır.

DA ve PA

Her ikisi de Alexa gibi ölçüm yapan bir skor içeriğidir. 100 üzerinden alınan puanlar ile ölçülür. DA domain otoritesi, PA ise sayfa otoritesi anlamına gelir. Moz adlı bir site tarafından oluşturulmuştur. Bu değerler zamanla değişiklik gösterebilir.

Trustrank

Google’ın web sitelerinin sıralamasını belirlediği ve algoritması açıklanmamış bir nevi “güven” değeridir.

SSL

SSL, server ile alıcı iletişimi esnasında verilerin şifrelenerek yapılması işlemidir. SEO kriterleri arasında yer alır. SSL içeriği bulunan siteler internet tarayıcılarında da “Güvenli” olarak görüntülenir.

Aklınıza takılan bir soruyu, teşekkür ve eleştirileriniz, yorum yaparak bildirebilir, yazımı beğendiyseniz paylaşarak destek olabilirsiniz.

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

varien web tasarım

Varien Digital | İzmir Web Tasarım

İzmir merkezli bir dijital ajansız ve size sunabileceğimiz hizmetler; Kurumsal kimliğinizi oluşturabilir, kataloglarınızı hazırlayabilir, web …