sihirdar vadisi

Sihirdar Postası

Sihirdar Vadisi’nde heyecan durulmuyor!
League of Legends bunca senedir neden hala MOBA sektörünü domine eden oyun konumunda? Neden yıllardır bitmek tükenmek bilmeyen bir heyecanla Sihirdar Vadisi’nin yolunu tutuyoruz? Temelde baktığınız zaman amacımız sürekli aynı aslında.

Rakibin kulelerini yık, üssünü patlat. Ancak bu süreç söylendiği kadar basit işlememekle beraber, Nexus’u yok etmek olan nihai hedefimize neredeyse her geçen gün farklı bir yoldan ulaşmaya çalışıyoruz. Riot’un, League of Legends‘ın uzun yıllardır ayakta kalmasını ve öncü olmasını nasıl başardığı konusunda herkesin birçok fikri olabilir. Benim bakış açıma göreyse oyuna sürekli olarak yeni mekanikler eklenmesi, olağan veya geniş çaplı yamalarla monoton bir yapıdan sıyrılarak dinamik bir çizgide ilerlemesi, League of Legends’ın en büyük artısı. Gün geçmiyor ki yeni bir yama, yeni bir şampiyon görmeyelim. Her bir yamada her bir sezon güncellemesinde içeriklerin oyuna neler kattığını test ede ede oyundaki beşinci yılımı geride bıraktığımı fark ettim. Özellikle yeni bir şampiyonun oyuna eklenmesi, tüm League of Legends, oyuncularında küçük veya büyük heyecan yaşatır. En son Xayah ve Rakan çiftinde yaşadığımız bu heyecan, bu defa Kayn ile devam edecek. Yeni şampiyonumuz Kayn’ı detaylıca ele almadan önce eski bir dostumuzu ziyaret etmemiz gerekiyor. Bu dostumuz ise bir süredir Sihirdar Vadisi’nde kayıplara karışan Urgot’tan başkası değil.

Açıkçası Urgot bir süredir eski cazibesini yitirmişti. Riot çok geçmeden bu durumun farkına vardı ve önümüze yeni bir Urgot koydu. Tabii ki Urgot’un yeniden tasarlanmasının tek nedeni bu olamaz; ama oyun içi dengelemelerin de hesaba katılarak Urgot’un yeniden tasarlanmasının oyuncular arasında kulaklara hoş geldiği bir gerçek. Geçtiğimiz ay şampiyonun yeteneklerini ilk kez League of Legends’ın resmi Instagram sayfasından izlediğimizde ise inanılmaz heyecanlandık. İşten eve dönerken üç arkadaş “Urgot ne güzel olmuş yahu!” nidalarıyla evin yolunu tuttuk. Henüz Urgot’un yenilenmiş halini Sihirdar Vadisi’nde ne zaman göreceğimiz belli değil. Bu konuda yapılmış resmi bir açıklama yok. Tabii siz bu yazıları okuyana kadar Riot ne yapar bilinmez. Belki de yeni Urgot’u tekrar sahalarda görürüz.

Gelelim Urgot’un yeteneklerine. Urgot’un bacakları artık daha gelişmiş ve daha tehlikeli. Bu durum bacakların Urgot’un bedeninden bağımsız olarak dönmesini sağlıyor, ancak Urgot pasif yeteneği Dehşet Saçar ile bacakları yönünde bir saldırı yaparsa koni şeklindeki bir alana hasar veriyor. Şampiyonun yeni Q yeteneği olan Çürüten Bomba ise eski Q ve E yeteneklerinin karışımı gibi. Belli bir alana asit bombası fırlatan Urgot, bu yetenekle hem rakibe hasar veriyor hem de onları yavaşlatıyor. W yeteneği olan İmha ise eski W yeteneğinin çok daha geliştirilmiş bir versiyonu. Urgot, İmha ile yine bir kalkan kazanıyor ve yavaşlatma etkilerine karşı direnç kazanıyor. Kalkan süresince Urgot daha yavaş hareket etse de kazandığı saldırı hızıyla rakibe hızla hasar verebiliyor. Ancak Dehşet Saçar ve İmha kombo şeklinde kullanılabiliyor ve çok daha büyük hasarlar verebiliyor. Yeni E yeteneği Horgörü ise Urgot’un rakibin üzerine atılmasını ve (Volibear’a benzer şekilde) rakibini tutup diğer tarafa fırlatmasını sağlayabiliyor. Urgot’un gerçek bir cellat olduğunu daha iyi gördüğümüz yeteneği ise ultisinde gizli. Urgot eski Q yeteneğine benzer bir şekilde rakibe bir Hex-Delgi fırlatıyor. Bu eşya rakibi deliyor, ona yapışıyor, hasar veriyor ve yavaşlamasını sağlıyor. Ancak rakibin canı belli bir oranın altında ise Urgot ultisinin ikinci aşamasında bu delgiye bir zincir atabiliyor ve rakibi kendine çekiyor. Rakip Urgot’a ulaştığında ise acımasız bir infazla yok ediliyor. Urgot’un yeni hali bir hayli ilgi çekici ve oynamak için sabırsızlanıyorum. Ancak çoktan denediğim ve kendi adıma daha çok heyecan duyduğum şampiyon ise Kayn oldu.

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

BDO Okyanustaki Takas Noktaları

Black Desert Online oyununda takasla uğraşan oyuncuların zorlandığı noktalardan birisi, okyanusta yerini keşfetmenin zor olduğu …