Sindirim Enzimleri Nedir?

Sindirim enzimleri, sindirim sisteminde bulunan ve sindirim sürecine yardımcı olan enzimlerdir. Sindirim, vücudumuzda gerçekleşen hayati bir süreçtir. Sindirim ile birlikte tüketilen gıdalar, vücut tarafından absorbe edilerek basit bir forma dönüştürülür.

Ağız, yemek borusu, mide, ince bağırsak, kalın bağırsak, rektum ve anüs sindirim sistemimizi oluşturan organlardır. Ağızda gıdanın çiğnenmesi ile başlayan sindirim, mide ve ince bağırsakta devam eder. Gıdanın sindirim suları ve enzimler tarafından kimyasal olarak parçalanması kalın bağırsakta tamamlanır. Gastrointestinal veya sindirim sistemi, yiyecekleri içine alan, gerekli besinleri ve enerjiyi çıkarmak için sindiren ve atıkları atmakla yükümlü olan organları içerir.

Enzimler Hakkında Bilgi

Enzimler, yediğimiz yiyecekleri vücudumuzun gerektiği gibi çalışması için ihtiyaç duydukları besinlere bölerek, sindirim sistemini kolaylaştırır. Vücudumuz normalde 22 farklı sindirim enzimi üretir ve bu enzimlerin her biri belirli bir yiyecek türünü parçalamak için kullanılır. Bu enzimler, tükrük bezleri, mide, pankreas ve ince bağırsaklardaki bezler dahil olmak üzere vücuttaki bezler tarafından salgılanır.

Tükürük bezleri tarafından salgılanan ptyalin enzimi

Ağız boşluğunda, ptyalin adı verilen sindirim enzimi, tükürük bezleri tarafından salgılanır ve işlevi uzun glikoz molekülleri zinciri olan nişastayı çoklu şeker ve ayrı ayrı çözülebilen şekerlerin küçük parçalarına ayırır ve parçalar.

Ağızdan sonra enzimleri serbest bırakan bir diğer sindirim sistemi organı midedir. Mide tarafından salgılanan enzimlere mide enzimleri adı verilir. Pepsin, proteinleri peptitler adı verilen küçük parçalara bölen veya parçalayan gastrik enzimdir.

Mideden sonra sıra geldi pankreasa. Pankreas, proteinleri amino asitlere parçalayan enzimleri, tripsin ve kimotripsin gibi sindirim enzimleri salgılar. Pankreas tarafından salgılanan sindirim enzimlerinin çoğu proteini parçalamakla yükümlüdür. Pankreas tarafından salgılanan lipazlar, yiyeceklerdeki yağları, yağ asitleri ve gliserole böler.

Son olarak ince bağırsaklarda, disakkaritleri monosakkaritlere bölmek için dört farklı enzim salgılar;

  • Sükroz: Sükrozu glukoza ve fruktoza dönüştürür.
  • Maltaz: Maltozu glikoza parçalar.
  • İzomaltaz: Maltozu izomaltoza dönüştürür.
  • Laktaz: Laktozu glikoza ve galaktoza dönüştürür.

Sindirim enzimlerinin eksikliğinde irritabl barsak sendromu, hazımsızlık, şişkinlik, mide ekşimesi gibi bir çok sorun görülür. Enzimler, sindirim sisteminin ayrılmaz bir parçasıdır, doktor kontrolüyle alınacak takviyeler ile enzimlerin vücut tarafından üretilmesi sağlanabilir.

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

biobellinda çamaşır suyu

Biobellinda Çamaşır Suyu Beyazlatıcı

Gündelik hayatımızda pek çok noktada temizlik malzemelerini kullanmaktayız. Gözümüzle göremediğimiz mikrop ve bakteriler insan sağlığını …