Şirince Köyü’nde Gezilecek Yerler

İzmir’in Selçuk ilçesine bağlı olan Şirince Köyü sadece Türkiye’nin değil, Dünya’nın da yakından tanıdığı bir yer. Hatırlarsanız maya takvimine göre Dünya 2012 yılında kıyametle yok olacaktı. İşte Şirince Köyü de bu kıyametten kurtulabilecek iki köyden biri. Öyle ki kıyamet tarihi yaklaştıkça Dünya çapında ünlü oyuncuları ve insanları misafir etmiş ve Dünya basınında oldukça adı geçmiştir.

Benim köye gider gitmez ilk şaşırdığım ve hayranlıkla karşıladığım durum ise insan, tarih, yapı ve doğanın bu kadar iç içe ve birbirlerine dokunmadan sarmalayarak var olmasıydı. Köyün insanlarının kıyametten kurtulmasına şaşmamalı. Küçük bir nüfusa sahip olan köy halkının insan ve doğayla iletişimi gerçekten şahane.

Şirince şarap
Şirince şarapları ile ünlü bir köydür. Çeşitli aromalara sahip çok çeşit şaraplar bulmak mümkündür.

Şirince’de Gezilecek Yerler

Şirince tarihi ve modern dokunun birbirini bozmadan büyüdüğü bir yer. Sadece tarihi yerlerinde değil sokaklarından, sokaklarında kurulu tezgahlardan da çok etkilendim. Geçmişten günümüze şarap imalatı yapan bir köy olan Şirince’de, aromalı veya aromasız, köye ait üzümlerden imal edilmiş şarap çeşitleri de mevcut.  Şimdi Şirince’de gidilmesi gereken birkaç yerden bahsedelim.

Nesin Matematik Köyü

Şirince’ye yürüme uzaklığında olan Nesin Matematik köyüne vardığımda karşılaştığım şey 30 dönümlük uzun zeytin bahçeleriydi. Yeşilin ve doğanın güzelliğini bozmadan sadelik ve içtenlikle yapılmış. Saman, çamur ve taş binalarıyla insana huzur veriyor. Nesin Vakfı’na ait olan köy her insana ayırt etmeksizin matematik öğrenmesine düşünmesine yardımcı olup tüm Dünya’ya güzel bir örnek oluşturuyor. Sene boyunca farklı konular üzerine etkinlik oluşturdukları için Şirince Köyü’ne gitme planı yapmadan önce internet sitesine bakmanızda fayda var.

St. John Baptist Kilisesi

Yapılış tarihi tam olarak bilinmeyen fakat oradaki Hristiyanlar için büyük önem teşkil eden kilise, özellikle bahçesinde ki manzara görülmeye ve fotoğraf çekilmeye değer. Mimari ve doğal güzelliğiyle Şirince gezinizde atlanılmayacak bir noktadır.

Nişanyan Evleri

Nişanyan Evleri

1995 yılında Şirince’ye yerleşen Seven Nişanyan ve Müşde tokbekçi Şirince’nin tarihi dokusunu yeniden canlandıracak projeler yapmaya başlamışlardır. Şirince’nin kültürel değerine oldukça katkısı olan bu evler otel olarak işletilmektedir. Ama günübirlik restoranında ki leziz yemekleri tatmak için de gidebilirsiniz.

Şirince’ye nasıl gidilir?

İzmir merkeze 87 km uzaklıktaki köye Aydın otobanı üzerinden Selçuk’a girişin ardından Şirince’ye ulaşabilirsiniz.

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

Roma Gezilecek Yerler

Yedi tepeli kent olan Roma, efsanelere konu olan bir başlangıcın yaşandığı yer. Bir dişi kurt …