Sistre Nedir? Nasıl Yapılır? Sistre Fiyatları

Parkeler zaman içerisinde kullanımına bağlı olarak yıpranarak aşınabilir veya renkleri bozulmuş olabilir. Peki deforme olan parkeleri ilk günkü görünümlerine kavuşturmak mümkün müdür?

Parkeleri tekrar estetik bir görünüme kazandırmak mümkündür. Bunun için yapılan işlemlere sistre adı verilir. Sistre, yer döşeme malzemelerinin yüzeyine uygulanan bütün işlemlerdir ve sonucunda parkeler istenmeyen görüntülerden ve lekelerden arınarak yeni bir görünüme kavuşur. Eski yıpranmış ağaç parkelerin üzerine laminat parkeyi yapmayı düşünenler bunun yerine sistre işlemini değerlendirebilir. Çünkü doğal olan bir masif parke laminat parkeye göre daha sağlıklı ve uzun ömürlüdür. Sistre cila uygulamasından maksimum verim alınabilmesi için çeşitli aşamalardan geçmesi gerekir.

sistre makinesi

Sistre Nasıl Yapılır?

Sistre işlemi sistre makinesi ile yapılan bir uygulamadır. Makineyi merak edenler için altında zımpara aparatı bulunur ve yaklaşık 75 kilo ağırlığındadır. Zımparalama esnasında aynı anda parke üzerinde bulunan tozları çeker. Parkelerin üst yüzeyleri zımparalandıktan sonra parke aralarındaki boşluk ve çatlaklar parkenin kendisinden çıkan tozlarla yapılan parke macunu ile doldurulur. Bu işlemlerden sonra sıra parkelerin pürüssüz hale getirilip selülozik dolgu verniği ile verniklenmesine gelir. Son adım ise parkeleri parlatmak için kullanılan cila işlemidir. Cilanın çeşidine göre kuruma süresi değişebilir. Su bazlı olan cilalar kokusuzdur ve kuruma süreleri kısadır. Avrupa cilalar ise hangi mevsimde yapıldığına bağlı olarak 8-22 saat arasında değişen zamanlarda kururlar. Cila konusunda dikkat edilmesi gereken bir nokta hava sıcaklığının 13˚C’nin altında olduğu zamanlar uygulanmamasıdır.

parke renklendirme

Sistre İşleminden Sonra Renklendirme

Parkeleri yeni görünüme kavuştururken parkeleri renklendirme işlemi de uygulanabilir. Bu işlem tamamen kullanıcının tercihidir. Renklendirme işlemi su bazlı ahşap boyaları ile yapılır. Ancak bu işlemin yapılması uzmanlık gerektirir ve bu nedenle profesyonel tozsuz sistre cila ustası tarafından uygulanmalıdır.

Ahşap Cila Vernikleri

Ahşap cila işlemlerinde kullanılacak ahşap cila vernikleri kullanılma amacına göre çeşitlilik gösterir. Bu yüzden dikkatli seçilmelidir. Bu konuda usta ve profesyonel kişilerden yardım alınmalıdır. Mobilyanın sağlamlığının korunması için sentetik ve selülozlu vernikler kullanılırken, ahşap mobilyaların ince kısımlarında ise yağlı vernikler ve ispirtolu vernikler tercih edilir. Bu işi yapan ustalar ahşap cila uygulamalarında vernik uyguladıkları bölgelere çok dikkat ederler. Bu hususa dikkat edildikten sonra ahşapların daha uzun süreli kullanılmasına engel yoktur.

Parke Cila Çeşitleri

Parke Cila Çeşitleri

Parkeye yeni görünüm kazandırmanın son ve en can alıcı adımı cila işlemidir. Sistre işleminden sonra kullanılan cila çeşitleri kalitesine ve uygulanacak alanın durumuna göre değişir. Cila çeşitlerinden biri olan cam cila parkeye güzel parlaklık veren, pırıl pırıl bir görünüm kazandıran ve özellikle konutlarda uygulanan sentetik özlü bir cila türüdür. Tiner ile inceltildikten sonra uygulanır. Cila içerisine karıştırılan tiner bir süre sonra havaya karışır ve cila zayıflar. Kompenentli cila çeşidinde ise inceltmeye gerek yoktur hatta tam tersi bir işlem uygulanarak dondurulur. Daha sert ve dayanıklı bir cila olması sağlanır. Yoğun kullanılan alanlara uygundur. Kullanılan cila çeşidi ne olursa olsun sistre uygulanmadan ciladan verim alınamayacağı bir gerçektir.

Sistre Cila Fiyatları

Parkelerinizi sistre işlemi için emanet edeceğiniz ellerin konusunda profesyonel ve güvenilir olması çok önemlidir. İşi bilmeyen kişiler tarafından yapılan işlemler sonucunda parkeleriniz kullanılmaz hale gelebilir ve ekonomik olarak da daha büyük yüklerin altına girebilirsiniz. Parke sistre cila fiyatları hesaplanırken makinelerin profesyonelliğine ve kullanılan malzemelere göre fiyat belirlenir. Çok düşük fiyat veren bir yer sağlığı riske atacak sentetik cilalarla ve eski makinelerle çalışıyor olabilir. Kullandıkları makinenin ve cila çeşitlerinin araştırılması gerekir. Tercih yaparken hiçbir şeyin sağlıktan önemli olmadığı unutulmamalıdır.

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

iğne oyası modelleri

İğne Oyası Model Seçimi

Evlenecek gelinlik çağında olan bireylerin cinsiyet fark etmeksizin çeyizlerinde bulundurması gereken eşyaların başında gelir iğne …