Sivilceye Sebep Olan Günlük Alışkanlıklar

Akneye yatkın kişiler normal kişilere oranla dört ila beş kat daha fazla cilt hücresiyle doğar, dolayısıyla bu kişilerde normalinden daha fazla yağ üretimi oluşur. Bu durum bazı koşullarda daha da kötüleşebilir.

Benzer şekilde, farkında olmadan cildinizi daha fazla tahriş ediyor olabilirsiniz. Bunlardan en yaygın olarak yapılanları bu yazımızda sizler için paylaşıyoruz. Bu alışkanlıklardan mümkün mertebede uzak durmaya çalışın.

Cildi Tahriş Eden Cilt Ürünleri Kullanmak

Fondöteniniz, güneş kreminiz, nemlendiriciniz ve diğer kozmetik ürünlerinizde cildinizi tahriş eden içerikler olabilir. Herhangi bir ürün satın almadan önce mutlaka ürünün içeriklerini okuyun ve aşağıda belirttiğimiz sivilceye sebep olan içerikleri almamaya çalışın:

  • FD&C akneye sebep olan bir içeriktir ve ruj, allık, fondöten gibi ürünlerde bulunur.

  • Lanolin, kuru ciltler için iyi olabilir ancak akneye yatkın ciltleri daha kötü hâle getirebilir.

  • Mineral yağlar ciltteki ölü hücreleri ve bakterileri temizler. Aynı zamanda sebum üretimini arttırır. Bu, akne ve milia oluşumunun en önemli sebeplerdendir.

  • Petrol, aynı mineral yağda olduğu gibi, ciltteki ölü hücreleri ve bakterileri temizler. Cildin daha kaygan olmasını sağlar ama aynı zamanda gözenekleri tıkar ve cildi tahriş eder.

  • Parfüm cildi tahriş eder ve aknelere sebep olur.

Yüzü Çok Fazla Yıkamak

Cildinizde çok fazla sivilce varsa muhtemelen cilt temizliği için yüzünüzü normalinden daha fazla yıkıyorsunuzdur. Ancak ciltteki tüm yağları temizlemek ve ardından nemlendirmek cildi tahriş eden en önemli sebeplerden biridir. Aşırı kimyasal temizleyiciler, sabunlar ve alkol bazlı tonikler cildi kurutur fakat sebum üretimini sonraya saklar. Cildinizi temizlerken nazik olun. Temizleyicilerinizi akneli cildinize uygun olacak şekilde seçin. Sabun ve alkol bazlı tonerleri kullanmaktan kaçının.

Yüze Fiziksel Baskı Uygulamak

Telefonda konuşurken veya ekrana bakarken eliniz ya da telefonunuzla yüzünüze baskı uygularsanız cildinize yüzlerce bakterinin ulaşmasını sağlarsınız. Sivilceye sebep olan bu alışkanlığınızdan vazgeçin ve telefonunuzu, ellerinizi, yastık kılıflarınızı temiz tutun.

Stres

Stres akneye sebep olan hormonu çalıştırır. Stres aynı zamanda sağlığınızı ve cildinizi farklı şekillerde de etkiler. Yeni yemek tarifleri deneyin, yazı yazın, iyi bir yüz ve saç maskesi uygulayın, alışveriş yapın, arkadaşlarınızla buluşun ve kendinizi tekrardan enerjik hissedin.

Çamaşır Yıkama Rutini

Yastık ve yatak kılıflarını, havluları düzenli olarak değiştirmemek de sivilcelere sebep olur. Yastık kılıflarındaki kir, toz ve atıklar sivilce başta olmak üzere birçok cilt hastalığına öncülük eder. Yastık kılıflarını düzenli olarak değiştirin ve yıkayın.

Saç Bakım Ürünleri

Yağlı ve silikonlu saç ürünleri cildinize değerse gözenekleri tıkar. Bu da sivilce oluşumuna öncülük eder.

Makyaj Fırçaları

Komedojenik olmayan cilt bakım ürünlerini tercih etmeniz önemlidir ancak aynı zamanda makyaj fırçalarınızı ve süngerlerinizi temiz tutmak da önemlidir. Uzun süredir makyaj malzemelerini düzenli olarak kullanıyorsanız fırça ve süngerlerinizde yüzlerce bakteri ve ölü deri kalıntıları var demektir. Haftada bir kez bu fırçaları bebek şampuanıyla ılık suda yıkayın.

Parfüm Sıkmak

Sivilceye sebep olan bir diğer unsur, makyaj malzemelerindeki ve saç spreylerindeki yapay parfümlerdir. Parfümünüzün kendisi de bu oluşuma katkıda bulunur. Parfüm sıkarken yüz hizasından uzak tutun.

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

biobellinda çamaşır suyu

Biobellinda Çamaşır Suyu Beyazlatıcı

Gündelik hayatımızda pek çok noktada temizlik malzemelerini kullanmaktayız. Gözümüzle göremediğimiz mikrop ve bakteriler insan sağlığını …