Anasayfa » Teknoloji » Skylake Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Skylake Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Intel’in üretmiş olduğu farklı yonga türüne sahip olan yeni nesil işlemcilerin mimarisi için buraya tıklayabilirsiniz. Eğer gerekli temel bilgiye sahipseniz, “bu işlemciyi niçin tercih etmeliyiz?” adlı sorunumuzu çözelim.

Thunderbolt 3 ile Geliyor

En önemli özelliklerinden bir tanesi süper hız sağlayan Thunderbolt ile gelmesi… Bu bağlantı ile aşağıdaki grafikte de gördüğünüz gibi 40 Gbps hıza ulaşabilecek veri aktarımı sağlıyor. Şu anda kullanılan Thunderbolt 2’nin ise 2 katı…

url-81c5135c5bb8b5cd4e5da2da840801e9-564x472-c (1)

DDR4 ve DDR3L Desteği

Skylake mimarisi bellekleri de bir üst seviyeye taşıyor. DDR3 ile saniyedeki milyon transfer 800 mt/sc den başlıyor, 2133 mt/sc’ye ulaşıyor. DDR4 de ise 2133 mt/sc’den başlıyor.

DOM_DDR4

Kolay Overlock Uygulanabilir

En temel seviyedeki Sandy Bridge yongalarını overlock etmekten farklı olmayacak. En iyi performansı elde etmek için sunulan yeni seçeneklerden biri ise 1mhz’lik küçük ayarlamalar yapılmasının mümkün olması.

K serisi yongaların masaüstünden sıyrılıp dizüstü bilgisayarlara da uyarlanması gündemde. İntel bunun haberini Gamescom sırasında vermişti.

2007TaipeiITMonth_IntelOCLiveTest_Overclocking

Kablosuz iletişimde hazır

WiGig standartı, Skylake paketinin bir parçası olarak geliyor. Wi-fi’ye göre daha az enerji harcayan bu sistem 7gb/sn hızına ulaşabiliyor. Tek eksisi etki alanının 10 metre olması.

pg9

Performans Artışı

Core i7-6700K Skylake yongasını örnek verecek olursak, bu yonga dahili PCI-e 3.0 bant genişliğinde yüzde 40 geliştirme sunuyor. Böylece bağlanan depolama cihazları için daha hızlı bir arayüz sunuyor.

Yeni işlemcilerde USB Type-C‘yi bir adım ileriye taşıyan geliştirmeler de var.

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

Bisiklet Fren Rehberi

En sağlıklı ulaşım aracı olan bisiklet, gelişen teknolojiyle daha ergonomik ve kullanışlı hale gelmeye başlamıştır. …

2 Yorumlar

  1. Mehmet Çelik

    Uzun zamandır takip ettiğim sağlam bloglar arasında, böyle devam Selim

  2. Ya hocam bana da yardım ederseniz çok sevinirim ben de aynı sorunlardan yaşıyorum öncelikle bilgisayarım diz üstü casper Nirvana NB 15.6 model CSD başka bişey yazmama gerek varmi bilmiyorum ama sorunum bluetooth la hiç bir şekilde veri akışı yapamıyorum Windows 10 yükledikten sonra bu sorun başladı lütfen yardım edin şimdiden teşekkür ederim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir