mamutlar

Soğuğun Filleri: Mamutlar

Mamut, bir çok insan tarafından soğuklarla özdeşleşmiş, buzul çağı deyince akıllarına gelen hayvandır. Şekil itibariyle fille benzerlik gösterse de, fillerden daha büyük bir canlıdır. Ayrıca günümüzde yaşamaya devam eden fillerle aynı familyaya mensuplardır.

Mamutlar hortumlular sınıfının filgiller familyasından olan canlılardır. Bir çok türü bulunan mamutun ilk üyesi yaklaşık 55 milyon yıl önce yaşamıştır. Eritherium azzouzorum adındaki bu tür 5-6 kilogram ağırlığına sahip, ufacık bir canlıyken, vücutları evrilerek zamanla büyümüş ve dev cüsselere sahip mamutlar ortaya çıkmıştır.

mamut avlama

İklimsel değişiklikler ve insanlar tarafından avlanması mamutların soyunun tükenmesine sebep olmuştur. Bu konu hakkında net bir bilgi olmasa da iklimsel değişikliklerin de insanlar tarafından avlanmasının da nesillerinin tükenmesinde etkili olduğu düşünülmektedir.

yünlü mamut
Yünlü Mamut türüne ait bir resim

İnsanlar tarafından avlandığı, mağaralar içerisine çizilen resim ve şekillerle netlik kazanmaktadır. Son tür olarak bilinen mamut Sibirya’nın Wrangel Adası’nda milattan önce 1700‘lü yıllara kadar yaşamıştır. Soğuk ve kuru ortamlara çok iyi uyum sağlayan mamutlar, fillere göre çok daha büyük dişlere ve ufak kulaklara sahiptir. Ayrıca yünlü mamut olarak türün derisini kaplayan kalın kürkleri, deri altındaki yağ tabakası onları soğuktan korumuştur.

mamut diş kesiti
Mamut dişinin kesiti

Dişlerinin ortalama boyu 2.5 metre olan bu türün, 4-5 metreye varabilen diş uzunlukları olduğu bilinmektedir. Mamutların yaşları, hangi ortamlarda nasıl yaşadıkları, ne zaman öldükleri gibi bilgilere diş kesitinden ulaşılabilmektedir. Bu yöntem aynı ağacın yaşını belirlemek için kullanılan yönteme benzemektedir.

Mamutlar M.Ö. 8000’li yıllarda Avrupa ve Asya’da tamamen tükenmişlerdir. Sibirya’dan M.Ö. 1700’lü yıllarda tükenen mamut cesetleri hala bölgede bulunmaktadır. Ortamın soğukluğu ve dinazorlar gibi çok geçmiş yıllarda neslinin tükenmemesi bilim insanlarını harekete geçirmiştir. Mamutların tekrar doğaya getirilmesi konusunda çalışmaların sürdürüldüğü bilinmektedir. Tabii ki bunun ne kadar doğru olduğu tartışılır.

Bir çok filme de konu olan bu hayvanlar, insanların sosyal yaşam geçişlerinde etkin şekilde rol almışlardır.

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

green spot algae

Yeşil Nokta Yosunu

Yeşil nokta yosunu, bitkili akvaryumlarda sıkla görülen, özellikle cam ve sert yapraklı bitkilerde yeşil parlak …