Somon Balığı ve Mucizevi Faydası

Balık tüketiminin ne kadar önemli olduğunu hepiniz biliyorsunuz. Denizden babası çıksa yiyenler, balığın kokusuna dahi tahammül edemeyenler somon balığı tadına bakmıştır.

Bol yağlı ve büyük bir balık olan somon, ızgaraların vazgeçilmez balığıdır. Peki somon balığının mucizevi faydasını biliyor musunuz? Muhtemelen hayır. Bu balığın faydalarını öğrendikten sonra, beslenme listenize kesinlikle ekleyeceğinize eminiz.

Somon balığı, Norveç’ten ithal edilen ürünlerin başında gelir ve ülkenin çevresinde bol miktarda bulunur.

Hamileler için Somon

Bebeğin gelişimi ve sağlıklı bir hamilelik için somon balığı tüketimi oldukça önemlidir. Yağ bakımından zengin olan bu balığın kaliteli yağları sayesinde fazla kilo almanızı da engelleyecektir.

Bebeğin sağlıklı bir kemik yapısını ve zeka gelişimi olmasını isteyen anne adaylarının bu balığı tüketmeleri oldukça önemlidir.

Kalp Sağlığı Açısından Önemli

Kalp ve damar sağlığı için kolesterolü önleyen bu balığı, bol salatayla tükettiğinizde kalp hastalığına yakalanma riskinizde azalmaktadır.

Haftada en az bir kere tüketmeniz gereken somon balığını düzenli olarak tüketmeniz oldukça önemlidir.

Omega 3 kaynağı olan ve protein bakımından zengin olan somon balığını pişirmek de oldukça kolay ve zahmetsizdir.

Kilo Vermek için Somon Balığı

Kilo vermek isteyenlerin diyet listelerinde olan balık tüketimi tercihinizi somon balığından yana yaparsanız, her 100 gram için 20 gram protein ihtiyacınızı da karşılamış olursunuz.

Bol yeşil salatayla tükettiğiniz somon, hafif ve doyurucu bir öğün seçeneğidir. Bu nedenle zayıflamak istediğinizde zararsız yağlarla tüketebilirsiniz.

Çocuklar için Somon Balığı Tüketimi

Çocuklar için de oldukça faydaları olan somon balığının zeka gelişimi içinde ciddi oranda katkısı vardır.

Yemek yemeye başladığı andan itibaren çocuğunuza vereceğiniz somon balığını, ızgara yaparak düzenli tüketmesini sağlayabilirsiniz. Somonun faydaları, diğer balıklardan daha fazla protein ve yağ içermesinden dolayı önemlidir.

Her yaşta insanın haftada bir iki kez tüketmesi uygun olacaktır.

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

biobellinda çamaşır suyu

Biobellinda Çamaşır Suyu Beyazlatıcı

Gündelik hayatımızda pek çok noktada temizlik malzemelerini kullanmaktayız. Gözümüzle göremediğimiz mikrop ve bakteriler insan sağlığını …