Stephen Hawking Kimdir?

Stephen Hawking 1942 yılında İngiltere doğmuştur. Bir yaşa kadar normal bir hayat sürmekte olan Hawking’in çocukluk yılları da normal seyrinde devam etmekteydi. Zeki bir çocuktu. 1965’te 23 yaşındayken, bir süredir birlikte olduğu Jane Wilde ile evlenmeye karar vermişti. Jane Wilde’da dilbilim öğrencisiydi ve mutlu bir aile kurmuşlardı. Bu evliliğinden 2 erkek ve 1 kız çocuk sahibi olmuştu. Ancak hayatı yolunda giderken beklenmedik bir olay oldu ve bir anda motor nöron hastalığına yakalandı. Bu hastalıktan sonra vücudunu hareket ettirememekteydi. Hastalıktan dolayı tekerlekli sandalyeye mahkum olmuştu. Her şeye rağmen aile hayatı mutlu bir şekilde devam etti.

dn28090-1_1200

Stephan Hawking Bilim Hayatı

Günümüzde çok büyük bir bilim adamı olarak kabul edilmekte olan Hawking, profesördür. Newton ve Einstein’dan sonra dünyaya gelen en iyi fizik adamlarından biri unvanına sahiptir.

Dört temel fizik teoreminin hep birlikte kullanıldığı Büyük Birleşim Teorisi’nin temellerini atan kişidir. Teorik fizik için çok önemli bir adım atmıştır. Ayrıca Einstein’ın rölativitesini ve kuantum fiziğini sentezlemeye çalışmaktadır. Bu sentezleme için uğraş vermesinin ve çabalamasının amacı evrenin oluşumunun temellerini açıklamak ve en merak edilen sorulardan birine açıklık getirmek istemesidir. Zamanın Kısa Tarihi adlı kitabında da herkesin anlayabileceği bir fizik dili kullanma yoluyla evren ile ilgili elde ettiği verileri yayınlamıştır.

Stephen-Hawking-hayatı

Hawking şu an hiç hareket edememekte, başı öne düşse bile doğrultamamaktadır. Tüm başına gelenlere rağmen Einstein’dan sonra, 20. yy’da görülen en önemli deha örneği olarak tanınmaktadır.

Stephen Hawking Kitapları

  • The Large Scale Structure of Spacetime, 1973
  • General Relativity: An Einstein Centenary Survey, 1979
  • Superspace and Supergravity, 1981
  • A brief history of time (zamanın kısa tarihi: dünya çapında en çok yankı uyandıran ve en çok tanınan kitabı)
  • Black Holes and Baby Universes and Other Essays.

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

altın elbiseli adam

Altın Elbiseli Adam Kimdir?

Altın Elbiseli Adam; altın gibi bir kalbi olan Barkın Bayoğlu… Motosiklet camiasının önde gelen duayen …