Stresi ve Asabiyeti Azaltmanın Yolları

Stres Yönetimi ve Azaltma İpuçları

İş ve eğlence için sağlıklı bir denge sağlamaya çalışın

Her gün rahatlamak için yeterli zamana sahip olduğunuzdan emin olmalı ve gün içerisinde yaşadığınız stresten kurtulmak adına, eğlenceli etkinliklere katılmaktan asla geri kalmamalısınız.

Düzenli egzersiz için kendinize zaman ayırın

Kas gerginliğini hafifleterek fiziksel olarak rahatlamanıza yardımcı olmasının yanı sıra, düzenli egzersiz enerji düzeylerini de arttırır ve dayanıklılık geliştirir. Bu strese karşı bir tampon görevi görebilir.

Sağlıklı bir yaşam tarzı edinme

Sağlıklı bir diyet ve yeterli uyku almak, stresle baş etmeyi kolaylaştırabilir. Alkol ilk başta daha rahat hissetmenize yardımcı olabilir, ancak stresle baş etmek için uzun süreli alkol alımı sağlık ve sosyal sorunların başında gelmektedir. Aşırı alkolün sizi daha çok stresli hissettirdiği ve depresyon ile bağlantılı olduğu da bilinmektedir.

Stresin Sağlığa Etkileri yazısında, stres ile hayatınızda zorluklar yaşayabileceğiniz hastalıklar bulunmaktadır.

Sorunlar ortaya çıktığında ‘bu konuda ne yapabilirim?’

Sorunlar, hayatın kaçınılmaz bir parçası ve stres nedenidir. Ancak çözüm aramak için adımlar atmak size bir kontrol hissi vererek daha iyi hissetmenizi sağlayabilir. Diğer insanlarla konuşmak sorunlara genellikle yeni bir bakış açısı sağlar ve onları çözmenize yardımcı olabilir.

asabiyetin çözümü

Düşüncenle esnek ol

Strese neden olan sorunlara çözüm aramalıyız, ancak hayatlarımızda kontrol edemediğimiz bazı şeylerin bulunduğunu da unutmamalıyız. Kontrol edebileceğiniz şeylere odaklanmaya çalışın.

Hayır demeyi öğrenmek

Kendinize aşırı yüklenmemeye çalışın, özellikle de vurguladığınızı hissetme ihtimaliniz daha yüksek olan zamanlarda bu duruma dikkat etmelisiniz ve hayatın hangi noktasında olursa olsun, ”hayır” demeyi mutlaka öğrenmelisiniz.

Önceden planlamak

Stresli bir olay ya da dönem geldiğini biliyorsanız, baskıyı azaltmanın yollarını bulmaya çalışın ve genel anlamda karşınıza çıkacak durumlar hakkında önceden bir planlama oluşturun.

Değişime açık olun

Bazen hayatında stres azaltmanın tek yolu, değişime açık olmaktır. Her alanda, değişime açık olarak farklı platformlarda yer almak stresi azaltmanın yollarından biri olarak görülmektedir.

Sizin için çalışan bir gevşeme tekniği bulun

Herkes için rahatlamanın farklı yolları vardır – kitap okumak, müzik dinlemek veya TV izlemek, bu yollar arasında yer almaktadır. Progresif kas gevşetmesi ve meditasyon gibi derin gevşeme teknikleri, solunumu ve kalp atış hızını yavaşlatan ve kas gerginliğini gidermek dahil olmak üzere fiziksel değişikliklere neden olur.

stres ve asabiyeti azaltma

Derin Gevşeme Teknikleri

Aşamalı kas gevşetmesi

Bu, bilinçli olarak ayaklardan yüzeye her bir kas grubunun tek tek rahatlatılmasını içerir. Bu, her bir kası birkaç saniye gerginleştirilerek ve daha sonra rahatlatılmasıyla da yapılabilir. Bu işlem için acele etmemeniz ve bir sonraki gruba geçmeden önce her bir kas grubunun biraz rahatlamasına izin vermek önemlidir. Bu kas gevşetmesi genellikle yaklaşık 10 dakika sürer.

Meditasyon

Meditasyon, her zamanki düşünce kalıbından bir mola vermek için zihni sakinleştirmenin bir yoludur. Bunu yapmanın farklı yolları vardır, bunlara aşağıdakiler dahildir:

  • Ortaya çıkan düşüncelerden vazgeçirken bir nesneye veya sese odaklanın. Nefesinize, mantraya (kendinize ya da yüksek sesle tekrarladığınız bir kelime veya deyim) veya mum veya resim gibi fiziksel bir nesneye odaklanabilirsiniz.
  • Dikkat meditasyonu. Bu, düşünce süreçlerinizi yavaşlatmak, incelemek ve anlık öğrenmektir. Solunum, düşünceler, hisler ve hatta tat ya da dokunuş gibi fiziksel duyumlara odaklanmayı gerektirir. Fikir zihni, yargılanmadan veya ona tepki göstermeden ve geçmişinize, geleceğe ya da şu anda olmayan herhangi bir şeye odaklanmaya izin vermeden neler olduğunu basitçe anlatarak sakinleştirmektir. Genel olarak meditasyonda olduğu gibi dikkatli bir şekilde pratik uygulayabilir, ancak bunu yapmak için güvenli, pratik olduğu sürece yürüyüş, yıkama veya yeme gibi günlük aktivitelerde de yapabilirsiniz.
  • Meditasyon her gün 20 dakika yapılırsa sakinleştirici bir etki için en iyi sonucu verebilir. Meditasyon öğrenmek, ilerleyici kas gevşemesinden daha zor olabilir ancak uygulama ile daha kolaylaşır. Zihninizin sapmış olduğunu fark ettikten sonra, düşüncelerinizi bırakın ve meditasyona geri dönün.

Yukarıda yazılı bilgiler haricinde, stresi azaltmanın en önemli noktalarından birisi de, spor yapmaktır. Gün içerisinde kendinize spor yapma fırsatı veya zamanı bulamıyorsanız, en azından yürüyüş yaparak stresten daha uzak zamanlar yaşayabilirsiniz.

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

biobellinda çamaşır suyu

Biobellinda Çamaşır Suyu Beyazlatıcı

Gündelik hayatımızda pek çok noktada temizlik malzemelerini kullanmaktayız. Gözümüzle göremediğimiz mikrop ve bakteriler insan sağlığını …