stres

Stresliyseniz Yapmanız Gerekenler

Elleriniz ve ayaklarınızın renkleri farklı ise kan damarlarınızda küçülme olabilir. Sigara, kaygı ve soğuk havaların etkilediği bu rahatsızlık belki de Romatizma başlangıcının habercisi olabilir. Çok stresliyim, stres nasıl geçer? Diyorsanız bu yazıda stresten kurtulma yollarını görebileceksiniz.

Isı farklılıklarına ve gerilime bağlı olarak eller ve ayaklarda renklerin değişmesine sebep olan Raynaud Fenomeni ile ilgili bilinmesi gerekli olan şeyleri Medical Park Gazi Osman paşa Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanları şöyle anlattı:

ELLER VE AYAKLARDA ÜŞÜME MEYDANA GELİYORSA…

Raynaud Fenomeni, tıkayıcı olmayan bir damar rahatsızlığı şeklinde bilinmektedir. Bazı Romatizmasal rahatsızlıkların bir bölümü olabileceği gibi çoğu kez bir rahatsızlıktan bağımsız şekilde de meydana gelebilir. Genelde eller ve ayaklarda kan dolaşımın düşmesi ya da yavaşlaması nedeni ile uzuvlardaki üşüme, ağrı, morarma, karıncalanma, soğukluk tarzı şikayetler yaratır. Kan damarları soğuk olan havada sıcaklık kaybını azaltabilmek için küçülür fakat bu rahatsızlığa sahip bireylerde bu süre olabildiğince fazladır.

NEDENİ STRES DE OLABİLİR

Sigara, derin duygusal gerilim ve soğuk; rahatsızlığı etkileyen en bilinen nedenlerdir. Bunun yanı sıra uzun süren kullanılan değişik değişik ilaçların yan etkisi ile de bu rahatsızlık meydana gelebilir. Bilhassa eskiden daha fazla kullanılan bazı migren ve baş ağrısı ilaçları ve eski nesil bazı kalp ilaçları bu rahatsızlığı etkileyebilir. Genellikle bu sorunları olan hastalar, tıkayıcı damar hastalarının tersine daha genç yaştadır. Fazla sınav kaygısı ve iş gerilimi çeken genç erişkinlerde hatta arada çocuklarda da görülebilmektedir.

Soğuk yerlerde yaşayan, soğuk yerlerde çalışan insanlarda sorunlar artar. Bazı zamanlar ileri düzeyde belirtiler veren Raynoud tıkayıcı damar rahatsızlıkları son zamanlarında ciddi neticeler gösterebilir. İlaç ve cerrahi tedavi tercihleri de bulunan bu rahatsızlıkta ilk olarak alınacak bazı tedbirler ile % 90 üzerinde sorunlar azaltılabilir.

Tedbirlere rağmen sorunlarınız sürüyorsa en kısa zamanda bir Kalp Damar Cerrahisi uzmanının muayene etmesinde de yarar var.

1. Alışkanlıklarınızı Değiştirin: Sigara tarzı tütün ürünlerini kullanmaktan mutlaka kaçınmalı ve dumanlı olan yerlerden mümkün olduğunca uzak durmalısınız. Sigarayı bırakmakta zorluk çekenler, biyorezonans gibi diğer teknikleri deneyebilir ya da sigara bıraktırma ile ilgili klinikler üzerinden profesyonel desteğe müracaat edebilir.

2. Fiziksel Ortamınızı Farklılaştırın: Soğuktan ve soğuk yerlerden mümkün olduğunca kaçınılmalı. Soğuğa çıkmadan hemen önce bilhassa eldiven ve çorap giymeli, soğuk suyla temas azaltılmalı, soğuğun etkisini önleyici yağ bazlı krem kullanılmalıdır. Ellerle bulaşık ya da çamaşır yıkamak mecburiyetinde olanlar kesinlikle eldiven kullanmalıdır. Çok ileri durumlarda mümkünse yaşanılan yerden daha ılıman iklimli olan bir yere taşınılmalıdır.

3. Psikolojik Durumu Farklılaştırın: Bireyin kendini fazla üzüntü, heyecan ve kaygı gibi gerilim artırıcı bir psikolojik durumdan korumayı öğrenmesi gereklidir. Bu evreye değişik değişik gevşeme yöntemleri, vücutsal ve psikolojik egzersizler ile başlanabilir. Fakat gerilimle tek başına başa çıkılamıyor ise ruhsal yardım ve gerekirse ilaçlu bir psikiyatrik tedavi gerekebilir.

4. Bir hekime görünün: Sorunlarının asıl kaynağının tıkayıcı bir damar rahatsızlığından olmadığını araştırmak, devamında gelen bir Romatizma rahatsızlığı olmadığını göstermek, Rayanoud’u etkileyen bir ilaç kullanmadığını anlamak yalnız uzman bir doktor kontrolüyle mümkün olabilir.

Stresi ve Asabiyeti Azaltmanın Yolları makalesini de okuyabilirsiniz.

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

biobellinda çamaşır suyu

Biobellinda Çamaşır Suyu Beyazlatıcı

Gündelik hayatımızda pek çok noktada temizlik malzemelerini kullanmaktayız. Gözümüzle göremediğimiz mikrop ve bakteriler insan sağlığını …