şükran günü
Şükran günü yemeği

Şükran Günü Nedir ve Ne Zaman Kutlanır?

Her yıl Ekim veya Kasım aylarında Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada’da kutlanmakta olan Şükran Günü bir hasat bayramıdır. Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada’nın boylam farkından dolayı iki ülkede farklı dönemde Şükran Günü kutlanmaktadır. Kanada’da Ekim ayının ikinci pazartesi günü kutlanmakta olan Şükran Günü Amerika Birleşik Devletleri’nde kasım ayının 4. perşembesinde kutlanır.

thanksgiving day

Şükran Günü’nün ortaya çıkması ile ilgili farklı rivayetler bulunmaktadır. Bu rivayetlerden birisine göre İngiltere’den Amerika’ya gelmiş olan Anglosakson kökenli bireylerin Amerika kıtasındaki tarım şartlarına alışamamaları sebebiyle aç kalma mücadelesi vardır. Zira, ekip dikecek mahsulleri üretemeyen İngiliz kökenliler bölgede bulunan yerlilerin dikkatini çeker. Yerliler de onlarla kendi mahsullerini paylaşırlar. Bu şekilde Şükran Günü kutlamalarını temeli atılmış olur. Diğer rivayete göre ise aynı bölgede bulunan Pilgrimlerin 50 kişiye yetecek kaz veya ördeği avlaması neticesinde kendilerini ziyarete gelen Plymouth  Kabilesi ile ortak sofrada yemek yemesi bulunmaktadır. Kızılderililer de gelirken yanlarında geyik eti getirmişlerdir. Böylece iki grup kardeşçe yemek yemiş ortaya Şükran Günü çıkmıştır.

Günümüz Şükran Günü Kutlamaları

Geçmişte daha çok kutlama şeklinde gerçekleştirilmekte olan şükran günü günümüzde biraz daha anma havasına bürünmüş durumdadır. Hatta bazı bölgelerde yas günü olarak da kutlanmakta olan Şükran gününde genellikle sivil toplum kuruluşları ve organizasyonları çeşitli yardım faaliyetlerinde bulunmaktadırlar. Hala Amerika’da ve Kanada’daki Şükran Günü kutlamaları çerçevesinde büyük sivil toplum kuruluşları yardım toplama faaliyetleri yaparlar, evsizler için yemek pişirip dağıtırlar.

şükran günü
Şükran günü yemeği

Şükran Günü Yemeği

Şükran Günü kutlamaları da en önemli kısımlardan birisi de Şükran Günü yemeğidir. Amerikalı ve Kanadalıların çok özen göstermiş oldukları Şükran Günü yemeği bütün ailenin bir araya geldiği bir andır. Genellikle hindi kızartması yapılan Şükran gününde patates püresi elma ve kabak pastaları ve tatlıları da yemeğe eşlik eder. Ayrıca kızılcık sosu da geleneksel olarak mutlaka sofrada bulundurulur. Yemek yendikten sonra aile birlikte çeşitli şekillerde eğlenceler yapar, şarkılar söyler. Şükran gününde genellikle Amerikan futbolu maçı izlemek Televizyon karşısında eğlence programlarını takip etmek sürdürülen uygulamalar arasında bulunmaktadır.

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

Para kazanma yolları

Evde Ne Tür İşler Yaparak Para Kazanılabilir

Para kazanma yolları o kadar çok ki, kişi sadece kendisine uygun yolun hangisi olduğunu bulmak …