Süleyman Demirel şapkasını alıp giderken...

Süleyman Demirel Kimdir?

Süleyman Demirel veya tam adı ile Sami Süleyman Gündoğdu Demirel Türk siyasetçi ve devlet adamı olarak görev yapmıştır.

 

Süleyman Demirel’in Siyasi Hayatı

Türkiye Cumhuriyetinin 9. Cumhurbaşkanı olarak bilinmektedir ve tanınmaktadır. Bundan önce, 1965 ve 1993 tarihleri arasında yedi farklı hükumette toplam olarak 10 yıl 5 aylık gibi bir süre ile Başbakan olarak görev yapmıştır. Ayrıca, 1964 yılından 1980 yılına kadar Adalet Partisinde görev almış ve 1987 ve 1993 yılları arasında ise Doğru Yol Partisinde genel başkan olarak görev almıştır.

Süleyman Demirel şapkasını alıp giderken…

Demirel, siyasi hayatı boyunca birçok alanda ilklere imza atmıştır. Türkiye’nin çok partili sisteme geçtiği 1946 yılından sonraki dönemde, kurduğu 7 hükumet ile birlikte en çok hükumet kuran siyasetçilerden biri olmayı başarmıştır. Türk siyasi tarihinde İsmet İnönü ve Recep Tayyip Erdoğan’dan sonra en uzun süre görev yapma unvanına sahip olan Süleyman Demirel, 41 yaşında başbakanlık koltuğuna oturan en genç başbakan olma ilkini de yaşamıştır. 40 yaşında parti genel başkanı olmuş ve en genç politikacı ve 30 yaşında bir kamu kurumuna atanmış olan en genç genel müdür rekorlarını kırmış bulunmaktadır.

 

 

Süleyman Demirel’in Vefatı

17 Haziran 2015’te, tedavi görmüş olduğu hastanede solunum yolu enfeksiyonu ve kalp yetmezliği rahatsızlıkları nedeniyle 90 yaşında hayata gözlerini yumdu. Ölümü üzerine Türkiye’de 17, 18 ve 19 Haziran tarihleri arasında ulusal yas ilan edildi.

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

altın elbiseli adam

Altın Elbiseli Adam Kimdir?

Altın Elbiseli Adam; altın gibi bir kalbi olan Barkın Bayoğlu… Motosiklet camiasının önde gelen duayen …