tatlı badem yağının faydaları

Tatlı Badem Yağının Faydaları Nelerdir?

Tatlı badem yağı özellikle kozmetik sektöründe saç ve cilt bakımı için kullanılır. Tatlı badem yağının faydaları arasında B, E ve K vitaminleri dışında kalsiyum, potasyum, magnezyum, çinko, fosfor ve manganez mineralleri yer alır. Kan dolaşımını hızlandırma, kanser riskini azaltma, enerji seviyesini yükseltme, zayıflamaya yardımcı olması ve sindirim sistemini rahatlatması tatlı badem yağı faydaları arasındadır.

Tatlı Badem Yağının Faydaları Nelerdir?

Kabızlığa İyi Gelir: Badem yağı tüketimi kabızlık sorunu çekenler için müshil etkisi oluşturur. 1 bardak ılık suyun içerisine ekleyeceğiniz iki üç damla tatlı badem yağı bağırsak hareketliliğini arttırarak midenin ve sindirimin temizlenmesini sağlayacaktır.

Kalp Sağlığını Korur: Omega 6 yağ asitleri bakımından zengin olan tatlı badem yağı tekli doymamış yağ asitleri barındırır. Sağlıklı kalbin desteklenmesini sağlayan doğal yağ kardiyovasküler rahatsızlıklarda semptomları önlerken potasyum ve protein minerali sayesinde oluşabilen kalp krizi ve felç risklerini engeller.

Kilo Vermeyi Kolaylaştırır: Gündüz yada akşamları içeceğiniz 1 bardak ılık sütün içine ekleyeceğiniz iki üç damla tatlı badem yağı kilo verme çabanızda büyük destekçiniz olabilir. Tatlı badem yağı metabolizmanın hızlanmasını sağlarken kilo kaybını teşvikler ve tokluk hissini uzatır.

Kolesterol ve Kan Basıncını Düzenler: Kan basıncı ve kolesterolün düzenlenmesini sağlayan tatlı badem yağı tüketimi karaciğer sağlığını iyileştirerek vücut fonksiyonlarını dengeler. Potasyum değeri yüksek olan tatlı badem yağı sodyum açısından düşüktür.

Anne Adayları İçin: Hamile bayanlar için tavsiye edilen tatlı badem yağı jinekologlar tarafından tavsiye edilen doğal yağlar arasındadır. Doğum kusurlarının oluşumunu engelleyen tatlı badem yağı doğum sırasında oluşabilecek sorunların doku oluşumundaki hasarları giderir.

Beyin Gelişimini Destekler: Badem kadar badem yağıda beyin gelişimini destekleyen bileşenlere sahiptir. Bellek gelişimini onaran badem yağında yer alan omega 3 yağ asiti sinir sistemini güçlendirir ve ileride oluşabilecek hafıza sorunlarını engeller.

Enerji Seviyesini Arttırır: Tatlı badem yağından düzenli olarak tükettiğinizde enerji seviyenizin yükseldiğini gözlemlersiniz. Sadece dahili olarak kullanmak değil harici tüketimde de ağrıyan alanlara tatlı badem yağı uygulanabilir.

Kemik Gelişimini Destekler: D vitamini değeri yüksek olan tatlı badem yağı bebek kemik gelişiminde ve kan dolaşımının artmasında destekleyicidir. Kemik kırılmalarını önlemekte etken olan tatlı badem yağı kalsiyum minerali değeri sayesinde kemik dokusunun güçlenmesini sağlar.

Hakkında Mehmet Çelik

İlginizi Çekebilir

biobellinda çamaşır suyu

Biobellinda Çamaşır Suyu Beyazlatıcı

Gündelik hayatımızda pek çok noktada temizlik malzemelerini kullanmaktayız. Gözümüzle göremediğimiz mikrop ve bakteriler insan sağlığını …