termostatik vana

Termostatlı Vana Tasarruf Sağlar Mı?

Son zamanlarda merak konusu olan konulardan birisi de termostatlı vanalarla alakalıdır diyebiliriz. Termostatlı vananın tasarruf sağlayıp sağlamadığını merak eden kullanıcılarımıza, bu konu hakkında cevap vereceğiz.
Öncelikle termostatlı vanaların ne işe yaradığını, hangi çeşitlerden oluştuğunu ve hangi görevleri kendi başına yerine getirebildiğini anlamamız gerekir. Bunun için de iyi araştırma yapmalı, kullanan kişilerden konu hakkında da detaylı bilgiler edinmeliyiz. Termostatlı vana hakkında bütün bilgileri edindikten sonra, şahsi olarak size tasarruf sağlayıp sağlamadığını da anlayabilirsiniz. Peki termostatlı vana nedir?

Termostatlı Radyatör Vanası

Diğer adıyla termostatik radyatör vanası olarak bildiğimiz bu vanalar, radyatör peteklerinde bulunan sıcak su girişlerine takılırlar. Termostatik radyatör vanası, algılayıcı sensör ve termostatik vana gövdesi olarak iki parçaya ayrılır.

Termostatlı Vanalar Nasıl Çalışır?

Termostatlı vanaların çalışma biçimine baktığımız zaman, tam bir tembel icadı diyebiliriz. Çünkü bu vanaların özelliği, sizin yaptığınız işi kendi başına yapmasıdır. Odanız aşırı sıcak olduğu zamanlarda elinizle vanayı biraz kısarak sıcaklığı düşürebilirsiniz. Tam aksine oda soğuk olduğu zamanlarda da, elinizle tekrar vanaya ivme kazandırarak petek sıcaklığını arttırabilirsiniz. Termostatlı vanalar da, sıcak su girişi kısmına takılan sensörü sayesinde odanın sıcaklık değerini ölçerek, sıcaklığın yeterli olup olmadığına karar verebilir. Eğer düşüklük görünürse kendi başına sıcaklığı yükseltebilir, yüksek sıcaklık hissederse de, sıcaklığı kendi başına otomatik olarak düşürebilir. Sadece bu özelliğe sahip olan termostatlı vanaların, şahsi olarak hiçbir şekilde tasarruf getirebileceğini düşünmüyoruz.

Merkezi Sistemlerde Termostatlı Vana

Merkezi sistem yöntemiyle ısınan binalarda termostatlı vanalar kesinlikle kullanılmak zorundadır. 5627 sayılı Enerji Verimliliği kanununu baz alırsak, ‘’Termostatik Radyatör Vanası’’ ile birlikte ‘’Isı Pay Ölçer Sistemi’’ veya ‘’Isı Sayacı’’ kullanımlarının zorunlu olduğunu görebiliriz. Merkezi sistem haricinde kendi kombiniz yardımıyla ısınıyorsanız, termostatlı vanaların size kesinlikle tasarruf açısından fayda sağlayamayacağını belirtelim. Eğer fayda sağladığını ve tasarruf oluştuğunu düşünüyorsanız bile, bu miktarın sizi tatmin etmeyeceğinden eminiz. Bu nedenle kombiyle ısınılan evde termostatlı vana zahmetine girilmesi, gereksiz bir durumdur.

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

Bisiklet Fren Rehberi

En sağlıklı ulaşım aracı olan bisiklet, gelişen teknolojiyle daha ergonomik ve kullanışlı hale gelmeye başlamıştır. …