Thomas Edison Kimdir?

“Hiç yanılmadım, 10000 işe yaramayan yol buldum” – Thomas Edison

Asıl adı Thomas Alva Edison‘dur. Milan, Ohio’da 11 Şubat 1847 yılında doğmuştur. Babası Samuel, annesi de Nancy Matthews Elliot’tur. Ailenin 7 çocuğundan en küçük olanıdır. İlköğretimine başladıktan 4 ay sonra algılamasının yavaşladığı gerekçesiyle okuldan uzaklaştırıldı.

Evlerinin kilerinde bir araştırma laboratuvarı kuran Thomas Edison, bir süre sonra telgraf aleti yaptı ve Mors Alfabesi‘ni öğrendi. 12 yaşındayken bir trende dergi ve meyve satıyor, bir yandan da tren içerisine yerleştirdiği baskı makinesiyle haftalık gazete basıyordu. Birgün içerisinde kimyasal madde bulunan birşeyi kırdı ve trende yangın çıktı. Bunun sonucunda Thomas Edison hem işini kaybetti, hem de yangın sırasında işitme kaybı yaşadı. Edison_and_phonograph_edit2

1879 yılında elektrikli ampulü icat etti. 1880 yıllarında Florida’da bir arsa satın aldı ve kışları kalmak için bir ev inşa
etti. Yakın bir zaman sonra Henry Ford Edison’un evinin yanına taşındı. Daha sonra Joseph Wilson Swan ile geliştirdikleri ampulü 2,5 $’dan satmaya başladı. Elektrikli aydınlatma şirketi kurdular.1883’te hayatının en büyük icadı olan Edison etkisi denen olayı gerçekleştirdi; yani ısıtılmış bir filamanın moleküler boşlukta elektron yayılmasını buldu. 1883’te bulduğu bu olay sıcak katotlu tüplerin temelini oluşturdu. Daha sonra akkor lambanın üretimini geliştirmeyi başardı. Bu da ampulün halk arasında yaygınlaşmasını sağladı.  24 Şubat 1886 yılında 2. evliliğini yaptı. Eşinin adı Mina Meller’di. Mina Meller’den üç çocuğu bulunmaktaydı.

Thomas Edison ve Nikola Tesla

Nikola Tesla Pearl Caddesi’ndeki ilk laboratuvarında akkor lambası için pazar arayan Edison’a rastlayınca, gençlik heyecanıyla kendisinin bulduğu Alternatif Akım sisteminin açıklamasını yaptı. Edison “Sen teori üzerinde vaktini harcıyorsun” dedi.

tesla-ve-edison

Tesla daha sonrasında Edison’un yanında istemeyerek de olsa çalışmaya başladı. Edison’un kendisine vereceği 50000 $ için gereken görevi tamamladı. Edison’dan parasını isteyince “tam bir Amerikalı gibi düşünmeye başladığında Amerikan şakalarından da anlayabileceğini” söyledi ve ücretini ödemedi. Tesla bu sebeple istifa etti ve derhal Edison’un yanından uzaklaştı. Edison’un dolandırdığı Nikola Tesla, 1912 yılında Nobel ödülünü kazandı. Fakat 40000 $’lık Nobel ödülünü Edison’la paylaşacağını öğrenen Tesla, bu ödülü reddetti.

Elektrik mühendisi William Joseph Hammer, 1879 Aralık’ında Edison’un laboratuvar asistanı olarak görevine başlamıştır. Telefon, fonograf, elektrikli tren, demir madeni ayıracı, elektrikli aydınlatma ve diğer birçok icatta büyük katkılarda bulunmuştur. Hammer’ı özel kılansa elektrik ampulünün icadındaki ve bu aletin geliştirme ve testleri sırasındaki çalışmalarıdır. Hammer 1880’de Edison’un lamba çalışmalarının şef mühendisi olmuş, bu mevkiideki ilk yılında Francis Robbins Upton’ın genel müdürlüğünü yaptığı fabrika 50.000 ampul üretmiştir. Edison’a göre Hammer elektrik ampulünün bir öncüsüdür. 1000’e yakın patenti bulunmaktadır.

18 Ekim 1931 yılında Şeker hastalığı sebebiyle ölmüştür. Evinin arkasına gömülen Edison, anısına kentte 1 dakikalığına ışıklar söndürülür.

 

 

 

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

altın elbiseli adam

Altın Elbiseli Adam Kimdir?

Altın Elbiseli Adam; altın gibi bir kalbi olan Barkın Bayoğlu… Motosiklet camiasının önde gelen duayen …