Tip 2 Diyabet Doğal Yollarla Tedavi

Tip 2 diyabet, insülin direnci ile başlar. İnsülin direnci ile pankreas daha fazla çalışıp yorulmaya, bunun sonucunda da daha az insülin hormonu üretmeye başlar. Gelişen tıp ile birlikte günümüzde tip 2 diyabet ameliyatı ile bu rahatsızlıktan kurtulmak mümkün olabilmektedir. Tip 2 diyabet için hızlı bir şekilde iyileşme ve eski yaşantıya geri kavuşmak ne yazık ki mümkün değildir. Dengeli beslenme, diyet ve egzersizler ile tip 2 diyabet kontrol altına alınıp, kan şekerinizi normal seyrinde tutulmasına yardımcı olabilirsiniz. Bu yazımızda, tip 2 diyabetin bitkisel tedavi, egzersiz ve diyet şekillerinden bahsedeceğiz.

Tip 2 Diyabet Beslenme

yüksek lifli gıdalar tüketin

Yüksek Lifli, Düşük kolesterollü Bir Diyet

Her öğünde glisemik indeksi düşürmek için yüksek lifli gıda takviyelerine başvurmalısınız. Glisemik indeksinizi düşürmek için günde en az 25-35 gram arasında lifli gıdalar tüketin. Her öğünde bir yumruk boyutunda tüketebileceğiniz gıdalar şunlardır:

 • Tahıl, baklagiller veya yer fıstığı gibi yüksek lifli gıdalar.
 • Armut, elma, muz gibi meyveler de lif açısından zengindir. Enginar, bezelye, brokoli, lahana da lif açısından zengin sebzelerdendir.
 • Mercimek, fasulye gibi baklagillerin yanı sıra kuru yemiş çeşitlerinden badem, fındık veya ceviz de lif kaynağıdır.

pasta veya hamur işlerinden uzak dur

Şeker İçeren İşlenmiş Gıdalardan Uzak Durun!

İşlenmiş gıdalar, kan şekeri ve insülin düzeylerinde hızlı bir artışa sebep olabilir. Bunun sonucunda tip 2 diyabetiniz daha kötüleşebilir. Beyaz ekmek, makarna, pirinç pilavı da yüksek şeker içeren besinlerdendir. Bunlar da işlenmiş gıdalar kadar olmasa da bu rahatsızlığı taşıyanlar için sakıncalıdır.

 • Pasta, hazır kek, şekerlemeler gibi yüksek şeker içeren gıdalar.
 • Enerji içecekleri, asitli içecekler, hazır meyve suları.

Hayvansal Gıda Tüketimini Azaltın

Çelişkili kanıtlar olmasına rağmen, sığır ve tavuk etinin şekeri yükselttiği gözlemlenmiştir. Yemeklerinizde daha az et tüketmeniz lehinize bir karar olacaktır. Eti, yüksek lifli ve sağlıklı yağlar içeren gıdalar ile değiştirmelisiniz.

 • Et tüketimini kesemeyecek şekilde tüketiyorsanız, porsiyonları küçültebilirsiniz. Bazı yemeklerin içerisine konulan eti çıkarabilir, bitki bazlı protein veya tahılları tercih edebilirsiniz. Zamanla et tüketiminizi haftada tek bir güne düşürebilirsiniz.
 • Bitkisel diyetler ile kilonuzu kontrol altına alabilir, diyabet ile kolesterol oluşumunu da engelleyebilirsiniz. Fakat B-12 vitamini ve sağlıklı yağ için takviyeler almanız gerekebilir.

Yapılacak Diyet Hakkında Diyetisyen veya Beslenme Uzmanından Tavsiyeler Alın

Tip 2 diyabet için diyet çeşitlerini öğrenmek istiyorsanız, bir beslenme uzmanından tavsiye alabilirsiniz. Yeme alışkanlıklarınıza göre şekillendirilecek bir diyet programı, size en iyi sonucu verecektir. Diyetisyenler ve beslenme uzmanları, lif, karbonhidrat ve protein elde etmeniz için bazı yemek tavsiyeleri verebilir.

 • Bir çok beslenme uzmanı diyabet hastalarının beslenmeleri konusunda da eğitim sahibidir. Sizlere çok sayıda kaynak ve destek sağlarlar. Fakat diyet ile şeker hastalığının tedavi edilemediğini unutmamanız, diyetle birlikte egzersizler yapmanız da gereklidir.

Tip 2 Diyabet Yaşam Tavsiyeleri

kan şekeri ölçümü

Düzenli Egzersiz

Egzersiz öncesinde kan şekerinizi ölçün. Fiziksel aktiviteler kan şekerinizi düşürebilir. Bu nedenle egzersiz öncesinde kontrol yapmak önemlidir. Egzersizlerinizi yarım saat yapmanız bile hiç yapmamanızdan iyidir.

 • Kan şekeriniz düşükse, meyve, fındık-fıstık gibi besinleri alabilirsiniz.
 • Kan şekerinizi olması gereken aralıkta tutmak adına egzersizden sonra da ölçüm yapabilirsiniz.

Yürüyüş, Koşu, Bisiklet Sürmek ve Yüzmek

Kalbe kan pompalayan yani terlemenizi sağlayan egzersizler sağlıklı kalmak için gereklidir. Fiziksel aktiviteyi günlük rutin haline getirin. Yürüyen merdiven veya asansör kullanmak yerine merdivenleri çıkın. Size en yakın durak yerine bir sonraki durağa yürüyün. Emekli veya çalışmıyorsanız her sabah yürüyüş yapın.

Sigara, Alkol ve Uyku

Sigara ve alkol kullanımı şeker hastalığının baş düşmanları arasındadır. Tip 2 diyabet ile birlikte hareketsizliğe ve beslenmeye bağlı olarak kolesterol ve tansiyon problemleri de görülmektedir. Kilonun artmasına bağlı olarak gelişen bu tip rahatsızlıklar sigara ve alkol kullanımıyla katlanmaktadır.

Günlük uyku ihtiyacı yaşa ve metabolizmaya göre değişiklik gösterse de sağlıklı uyku insan yaşantısında önemli yer tutmaktadır. İyi uyku için ipuçlarını okumanızı tavsiye ederim.

Tip 2 Diyabet Bitkisel Takviyeler

Diyabet için bitkisel takviye almadan önce doktorunuza danışın. Bilgisini vereceğimiz bitkisel takviyeler kan şekerinizin tehlikeli şekilde düşmesine veya kullandığınız ilaçlarla etkileşime geçerek olumsuz sonuçlar vermesine sebep olabilir.

 • Tip 2 diyabetin bitkisel tedavisi maalesef mümkün değildir. Yaşam tarzı ve beslenme alışkanlıklarını değiştirmek gereklidir. Ayrıca doktor tarafından verilen ilaçları dozunda ve zamanında kullanmak önemlidir!

Aloe Vera, Zencefil ve Çavdar

Lif bakımından zengin bu bitkisel takviyeler, vücuttaki şekerin doğru şekilde işlenmesine yardımcı olur.

 • Pişirdiğiniz yemeklere zencefil ekleyerek lezzetlendirebilirsiniz.

Kudret Narı ve Yaban Mersini

Kandaki glikozu düşürmek için alternatif tıpta sıklıkla kullanılan bu iki meyve, çeşitli formlarda aktarlarda ve internet ortamında satılmaktadır.

tarçın

Tarçını Hayatınızın Parçası Haline Getirin

Tarçın, kandaki şekeri dengeleyen mükemmel bir baharattır. Örneğin çay içerken, şeker yerine tarçın çubuğunu kullanmak, çayınıza tatlı bir aroma verecek, şeker ihtiyacınızı bastıracaktır. Yemeklerde de tarçını kullanabilir, yapacağınız küçük kaçamaklarda tatlınızın üstüne dökebilirsiniz.

Ginseng Çayı

Asya ginsengi, doğal olarak kan şekeri seviyesini düzenleyebilir. Ginsengi çay veya farklı şekillerde tüketebilirsiniz.

Tansiyon için Magnezyum

İnsülin seviyesinin daha dengeli tutulmasını sağladığı düşünülmektedir. Fakat tansiyon için vazgeçilmez minerallerdendir.

 • Ispanak, kabak çekirdeği, yoğurt, badem ve fasulyede bulunmaktadır. Diyetinize bunları da ilave edebilirsiniz.

Yukarıda yazılı olanlar bilgilendirme amaçlıdır. Doktorunuz tarafından verilen ilaçlar aksatılmadan kullanılmalıdır. Doktor tarafından verilen ilaçların kullanılmaması çok ciddi sorunlara yol açabilir. Diyabetiniz için takviye alırken de doktorunuza danışmanız gereklidir.


Kaynaklar

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

biobellinda çamaşır suyu

Biobellinda Çamaşır Suyu Beyazlatıcı

Gündelik hayatımızda pek çok noktada temizlik malzemelerini kullanmaktayız. Gözümüzle göremediğimiz mikrop ve bakteriler insan sağlığını …