mh_capd_fig26-6.tif

Tırnaktaki Beyazlık Neden Oluşur?

Tırnaklar, birçok rahatsızlığın oluşumu önceden haber verebilirler.  Tırnak batması, tırnak kırılmaları, tırnak mantarı veya tırnaktaki beyazlık bunlardan sayılabilir. Diğerlerinin aksine tırnaktaki beyazlık, tam olarak bir hastalık sayılmaz. Bilimsel olarak lökonişi olarak adlandırılan bu durum, çok nadir olarak ciddi sorunlara işaret eder.

Çoğu kişi bu beyazlıkları vitaminsiz kalmakla ilişkilendirir, bu yanlış bir düşüncedir. Tırnaktaki bu beyazlıklar mineral eksikliğinden kaynaklanır, vitaminsizlikle alakası yoktur. Mineraller, vücudumuzda düzenleyici görevi görürler. Bunların eksik veya fazla bulunması bazı hastalıkları doğurabilir. Minerallerin eksikliği vücutta farklı sorunları doğurur. Örneğin, demir eksikliğinde kansızlık meydana gelebilir. Kansızlık şikayetiyle doktora başvurulduğunda da doktorlar genellikle demir içerikli ilaçlarla tedavi şeklini uygun görür.

Tırnaktaki beyazlık da çinko mineralinin vücuttaki eksikliğinden kaynaklanır. Çinko bu tırnak lekelerinin yanı sıra, yaraların geç iyileşmesi, sancılı adet, sivilce, büyüme ve gelişme gerilikleri ve kısırlık gibi ciddi sorunlara da yol açabilir.

Çinko İçeren Besinler Nelerdir?

Kırmızı et, karaciğer, peynir, yumurta, mısır, brüksel lahanası, fasulye, brokoli, bezelye ve fındık bol miktarda çinko içerir. Çinko bakımından zengin bir diyet bazen yeterli olamamaktadır. Bunun nedeni çinko emiliminde kaynaklanan sıkıntılardır. Çinko mineralinden maksimum derecede yararlanabilmek için C vitamini ile birlikte alınması, süt ve süt ürünleri ile birlikte alınmaması önerilmektedir.

lökonişi

Tırnaktaki beyaz lekeler çinko takviyesine rağmen ilerliyorsa, başka minerallerin eksikliğinden de şüphelenilebilir. Bu mineraller, selenyum, magnezyum ve manganez eksikliği olabilir.

Nadiren de olsa, tırnaktaki beyaz lekelerin sebebi aşağıdaki rahatsızlıklardan kaynaklanıyor olabilir;

  • Tırnak altındaki hava kabarcıkları.
  • Tiroit hormonunun yetersizliği(Hipotroidizm)
  • Kansızlık
  • Keratin hormonunun yetersizliği
  • Kalsiyum eksikliği
  • Bazı ilaçların yan etkileri
  • Nefrit

Eğer çinko içeren yiyecekler tüketmenize rağmen tırnaktaki beyazlık geçmiyorsa, hatta diğer tırnaklarınızda da görmeye başladıysanız, doktora başvurmanız önerilir. En iyisini muhakkak onlar bilir…

 

 

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

biobellinda çamaşır suyu

Biobellinda Çamaşır Suyu Beyazlatıcı

Gündelik hayatımızda pek çok noktada temizlik malzemelerini kullanmaktayız. Gözümüzle göremediğimiz mikrop ve bakteriler insan sağlığını …