Tonin Nedir?

İnsanoğlunun doğumundan bu yana var olan hormonların gün geçtikçe bulunması ve bilinmesi araştırmalarda çığır açmaktadır. Öyle ki bu hormonlardan oldukça ilginç olanlarından bir tanesi de tonindir. Tonin nedir sorusuna cevap vereceğimiz bu yazı oldukça ilginç bilgiler içermektedir.
Tonin çekicilik hormonudur. Öyle ki en şaşılacak durumlarda bile kendini salgılayarak bir insanın hiç istemediği ama oluverdiği durumlara tonin sebep olmaktadır. Hiç bir kaygısı bulunmayan, hayatına yararı büyük olacak olan ama istemeyen kişilerde bu hormon salgılanır. Bunu şöyle açalım:
Bir insan kendini beğenmez ve sokağa çıkar. Hiç bir şekilde çekici olmadığını düşünür, güzel kıyafetler giymez. O esnada bir çok insan ona bakar ve onu çok beğenir. İşte bu durum tonin sayesinde gerçekleşmektedir. Bir bakıma şans hormonu diye adlandırabiliriz.
Özgüven ile doğru orantılı olduğunu söyleyebiliriz. Kendini duyduğu güven eksikse bir kişide kendisi istemeden tonin hormonunu salgılar. Tonin hormonu çekicilik görevi görür. Herhangi bir zamanda bir konuda iyi olmadığınızı düşünürsünüz ve o konuyla ilgili hiç bir beklentiniz yoktur. O anda istediğiniz ancak aklınıza bile getirmediğiniz iş oluverir. Ya da bir yerde taksi bekliyorsunuzdur ancak hiç taksi gelmiyordur ya da gelen taksilerin hepsi doludur. Taksi beklemediğinizde de bütün taksiler sanki anlaşmışcasına önünüzden geçerler ve hepside boş olabilir. İşte bu durum tonin hormonunun çekiciliği ile alakalıdır.
Sokakta yürürken çok güzel bir kızın çok çirkin bir erkekle evli ya da sevgili olduğunu görebilirsiniz. Siz onlara hayret edersiniz ve kızın ne kadar güzel erkeğin de çok çirkin olduğunu düşünürsünüz. Ancak bu durum çirkinlik veya güzellikle alakalı değildir. Bu örnek de tonin hormonu ile alakalıdır. Tonin hormonunu salgılayan çirkin erkeğin bu güzel kız ile evli ya da sevgili olma gibi bir düşüncesi yoktur. Çünkü asla ona bakmayacağını düşünür. Bu sırada tonin hormonu salgılanır ve güzel kız sadece bu erkeği görür. Kızım salgıladığı bokotonin hormonu ile tonin hormonu bir çekim etkisi yaratmıştır.

tonin etkileri
Bu hormonunu daha iyi anlayabilmeniz için vereceğimiz son örnek ise paranın neden sürekli zenginde olduğudur. Para parayı çeker derler ya aslında para parayı çekmez. Tonin çeker parayı. Bu durum şöyle gerçekleşir: Zengin birisinin paraya ihtiyacı yoktur çünkü bolca parası vardır. Bu nedenle kaygı duymaz hiçbir zaman. Kaygılanmadığı zaman da tonin hormonu devreye girer ve otomatikman para ona bir şekilde gelir. Fakir kişi ise para kazanma kaygısı içindedir. Kaygı duyduğu zamanlarda tonin hormonu değil de bokotonin hormonu salgılanır. Bu nedenle iticilik hormonu parayı hiç bir zaman kendisine çekemez.

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

biobellinda çamaşır suyu

Biobellinda Çamaşır Suyu Beyazlatıcı

Gündelik hayatımızda pek çok noktada temizlik malzemelerini kullanmaktayız. Gözümüzle göremediğimiz mikrop ve bakteriler insan sağlığını …