Female foot

Topuk Dikeni Tedavisi, Proloterapi

Topuk dikeni, ayanın alt kısmında, ayağın rahat hareket etmesini sağlayan adele bantlarının zedelenmesi veya iltihaplanması sonucu oluşur. Bir diğer tanımla topuk dikeni, adele bantlarının üzerinde kemik görünümü alan kalsiyumun birikmesi sonucu oluşur. Bu kalsiyum birikintisinin uzunluğu 2 cm’yi bulabilir.

Topuk dikeni tedavisi, ilaçla, egzersizlerle, ortopedik tabanlıklarla, ameliyatla ve fizik tedaviyle olur. Bunun dışında iltihaplanan bölge ameliyatla da alınabilir. Bu yöntemler %100 e yakın olumlu sonuç verir.

topuk-dikeni

Topuk Dikeni Ameliyatı

Ameliyatı, genel anestezi ile yapılabileceği gibi lokal anestezi ile de yapılabilmektedir, bu hastanın durumuna bağlıdır. Ameliyat hastanın topuğunun küçük bir bölümünden açılan deliğe iğne yardımıyla girmeleri ile yapılır. Ameliyat olan hasta aynı gün evine gidebilir. Fakat ilk hafta istirahat etmesi ayağını çok zorlamaması gerekir ve tam olarak iyileşmesi 3 haftayı bulmaktadır.

Proloterapi Tedavisi Nedir?

Başka bir tedavi yöntemi ise proloterapi tedavisidir. Bu tedavi yöntemi ile ağrıyan bölgeye iğne yardımı ile enjekte edilir. Bu tedavi etkisini zamanla gösterir bu yüzden çok tercih edilir. Ayrıca güvenilir ve başarı oranı oldukça yüksek bir tedavi yöntemdir.

Topuk dikeni için hastaların kendilerine kolayca uygulayabilecekleri tedavi yöntemleri vardır. Egzersiz ve ağrıyan yere buz uygulama gibi. Yapılacak ve hastayı oldukça rahatlatacak egzersiz germe-esnetme egzersizidir. Buz uygulama yönteminde ise hasta ağrıyan bölgeye buz ile günde 2-3 defa 15 dakikalık bir masaj seansı yapabilir.

Hakkında Selim Çayır

80'lerin son kuşağından, bilginin satılamayacak veya satın alınamayacak olduğunu düşünen, bildiklerini bu mecra vasıtasıyla misafirlerine aktarmayı hedeflemiş Bilgi Rehberi yazarı...

İlginizi Çekebilir

biobellinda çamaşır suyu

Biobellinda Çamaşır Suyu Beyazlatıcı

Gündelik hayatımızda pek çok noktada temizlik malzemelerini kullanmaktayız. Gözümüzle göremediğimiz mikrop ve bakteriler insan sağlığını …